Strona główna

Spotkania pod specjalnym nadzorem czyli Czesi na Literackim Sopocie Radka Denemarková, Petra Hůlová, Jan Novák, Jaroslav Rudiš – to goście specjalni tegorocznej edycji festiwalu Literacki Sopot


Pobieranie 10.4 Kb.
Data19.06.2016
Rozmiar10.4 Kb.
Spotkania pod specjalnym nadzorem czyli Czesi na Literackim Sopocie


Radka Denemarková, Petra Hůlová, Jan Novák, Jaroslav Rudiš – to goście specjalni tegorocznej edycji festiwalu Literacki Sopot.
„Jesteśmy niezwykle zaszczyceni, że w Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich ogłaszamy nazwiska tak wybitnych pisarzy, którzy przyjadą do Sopotu spotkać się z czytelnikami” – podkreśla Joanna Cichocka-Gula, wiceprezydent Sopotu. „Nieprzypadkowo w tym roku tematem przewodnim Literackiego Sopotu jest literatura czeska. Do współpracy przy tworzeniu programu zaprosiliśmy bowiem Aleksandra Kaczorowskiego – tłumacza literatury czeskiej i znawcę Europy Środkowej. Oprócz dotychczasowych cykli spotkań autorskich, targów książki czy warsztatów dla dzieci i dorosłych, planujemy organizację projektów na styku literatury i innych dziedzin sztuki, z których znani są Czesi”.
Szczegółowe informacje są sukcesywnie prezentowane na stronie www.literackisopot.pl oraz na www.facebook.com/literackisopot

Radka Denemarková - czeska pisarka, dziennikarka, autorka dramatów i scenariuszy, tłumaczka. Studiowała germanistykę i bohemistykę na Uniwersytecie Karola w Pradze, posiada doktorat. Pracowała naukowo w Instytucie Literatury Czeskiej Czeskiej Akademii Nauk oraz była kierownikiem literackim w praskim teatrze Na zábradlí. Tłumaczy z języka niemieckiego, jest też autorką scenariuszy telewizyjnych filmów dokumentalnych. Jej artykuły publikowane są w uznanych czasopismach literackich (Tvar, Literatura Czeska). Za powieść Pieniądze od Hitlera uzyskała nagrodę Magnesia Litera (2007). W roku 2009 nominowana do Magnesii za biograficzną powieść o dyrektorze teatru Na zábradlí, Petrze Léblu.
Petra Hůlová - prozaiczka, absolwentka mongolistyki i kulturoznawstwa, jedna z najwybitniejszych autorek czeskich. Tłumaczona na wiele języków (m.in. angielski, niemiecki, włoski, francuski, szwedzki, węgierski). Laureatka wszystkich najważniejszych czeskich nagród literackich: Magnesia Litera, Nagroda Josefa Škvoreckiego, Nagroda Jiřiego Ortena, Książka Roku według dziennika „Lidové Noviny”.

W Polsce ukazały się dotąd trzy powieści Hůlovej „Czas Czerwonych Gór” (2007, W.A.B.) i „Stacja Tajga” (2011, W.A.B.), „Plastikowe M3, czyli czeska pornografia” (2013, Afera), wszystkie pozytywnie przyjęte przez krytykę i czytelników. Polski przekład książki „Plastikowe M3...” otrzymał Nagrodę Literatury na Świecie 2014.


Jan Novák - urodzony w roku 1953 w Kolinie, w roku 1969 wraz z rodzicami wyemigrował do USA. Jako pisarz, dramaturg i scenarzysta odniósł na rynku amerykańskim spory sukces, współpracował min. z Milošem Formanem. Jest współautorem biografii Formana Turnaround: A Memoir, która została przetłumaczona na 21 języków. Autor dokumentów Obywatel Havel jedzie na wczasy, Obywatel Havel podtacza

W maju 2015 nakładem wydawnictwa „Książkowe klimaty” ukaże się polskie wydanie jego powieści Nie jest źle, nagrodzonej m.in. Magnesia Litera.Jaroslav Rudiš - kultowy czeski pisarz, laureat licznych nagród literackich, z wykształcenia germanista i historyk. Debiutował w 2002 r. powieścią Nebe pod Berlínem (pol. Niebo pod Berlinem, Prószyński i S-ka, 2007). Następnie pojawiły się powieści: Grandhotel (2006, pol. wyd. Książkowe Klimaty, 2013), Potichu (2007, pol. Cisza w Pradze, Książkowe Klimaty, 2014) i Konec punku v Helsinkách (2010, pol. Koniec punku w Helsinkach, Książkowe Klimaty 2013). Znany jest również jako dramatopisarz oraz twórca słuchowisk radiowych, jego sztuki były realizowane zarówno w Czechach, jak i za granicą (Niemcy, Finlandia). Wspólnie z rysownikiem Jaromírem 99 stworzył postać Aloisa Nebla – kolejarza z czesko-polsko-niemieckiego pogranicza, którego czytelnicy mieli szansę poznać dzięki powieści graficznej (pol. Alois Nebel, Zin Zin Press, 2007) oraz cyklowi komiksów w prasie. Na podstawie scenariusza Jaroslava Rudiša i Jaromíra 99 reżyser Tomáš Luňák zrealizował pełnometrażowy film animowany Alois Nebel (2011). Współtwórca zespołu Kafka Band.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Miasta Sopotu
©snauka.pl 2016
wyślij wiadomość