Strona główna

Sprawozdanie ze spaceru śladami Bolesława Prusa


Pobieranie 4.36 Kb.
Data18.06.2016
Rozmiar4.36 Kb.
SPRAWOZDANIE

ze spaceru śladami Bolesława Prusa

Dnia 08.05. 2013 roku około godziny 18: 30 odbył się spacer po Lublinie śladami Bolesława Prusa. Wraz z Kołem Badań nad Twórczością Pozytywistów wybrało się Koło Dydaktyków Polonistów. Przewodniczył nam kurator Koła, ks. dr Grzegorz Głąb.

Odwiedziliśmy kilka najważniejszych miejsc w życiu Bolesława Prusa. Zainteresowani zebrali się pod Gmachem Głównym KUL. Już tam dowiedziano się o pobycie autora „Lalki” w więzieniu i wpływie tego wydarzenia na późniejsze życie. Pierwszym miejscem, w którym pozbawiono go wolności był właśnie najstarszy budynek KUL-u. Potem przetrzymywano w dzisiejszym Zamku Lubelskim.

Następnie, miejscem do którego się udano, była ulica Juzuicka 8, gdzie dziś mieści się Państwowe Archiwum – tam Bolesław Prus uczęszczał do 4-letniej Powiatowej Szkoły Realnej. Potem zobaczono miejsce, gdzie Aleksander Głowacki kontynuował swoją naukę; było to Gubernialne Gimnazjum Lubelskie przy ulicy Narutowicza 12 – obecnie znajduje się tam Wydział Pedagogiki i Psychologii UMCS. Usłyszeliśmy wtedy również o tym, w którym roku zdawał maturę, jakie były jego wyniki w nauce i jak w ogóle wyglądał w tamtym czasie egzamin dojrzałości.Zarówno dzieciństwo jak i młodość nie należało do najłatwiejszych okresów w życiu Prusa. Po wczesnej utracie rodziców opiekowała się nim ciotka Domicella Olszewska (z domu Trembińska) i wuj Klemens Olszewski. Mieszkali przy ulicy Olejnej 6. Tam również się udano.

Ważnym wydarzeniem w życiu pisarza był ślub, który wziął z Oktawią Trembińską 14 stycznia 1875 roku w dzisiejszym kościele pw. Świętego Ducha, który znajduje się na Krakowskim Przedmieściu. Po krótkim podsumowaniu tam zakończono spacer śladami Bolesława Prusa.


©snauka.pl 2016
wyślij wiadomość