Strona główna

Stowarzyszenie Ekologiczno Kulturalne


Pobieranie 8.05 Kb.
Data20.06.2016
Rozmiar8.05 Kb.

Stowarzyszenie Ekologiczno – Kulturalne

ul. Parkowa 10, 43-365 Wilkowice

tel./fax. (033) 812-36-94 - e-mail: klubgaja@klubgaja.pl - www.klubgaja.pl

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Warszawa 10.10.2011

Komunikat prasowy
Święto Drzewa Klubu Gaja – 9. edycja wystartowała!

Aktorzy - Magdalena Popławska i Bartłomiej Topa zasadzili drzewa inaugurujące 9.edycję Święta Drzewa Klubu Gaja. Kasztanowce, dąb i platan  posadzono obok Ścieżki Ryszarda Kapuścińskiego na Polu Mokotowskim. 

W uroczystości wzięła udział Alicja Kapuścińska, Andrzej Jakubiak zastępca prezydenta m.st. Warszawy, Jacek Michałowski – szef Kancelarii Prezydenta RP; wiceminister środowiska Janusz Zaleski, Jarosław Jankowski dyrektor Departamentu Młodzieży i Organizacji Pozarządowych Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Podczas inauguracji wręczono statuetki laureatom nagród: Czarodziejskiego Drzewa (za sadzenie i ochronę drzew), Pegaza (za zbiórkę makulatury), Drzewa Roku (dla miasta Dęblin, w którym znajduje się dąb Grot. W głosowaniu internetowym drzewo wygrało w 1. Ogólnopolskim Konkursie Drzewo Roku). Wśród nagrodzonych jest wiele przykładów niezwykłych działań, które spowodowały, że sadzeniem i ochroną drzew zajęły się różnorodne grupy społeczne, zawodowe i wiekowe w całej Polsce. To m.in. Jan Byrt,  proboszcz parafii ewangelickiej w Szczyrku-Salmopolu, która założyła w Beskidach Ogród Reformacji; Urząd Miasta w Ostrowcu Świętokrzyskim, który do sadzenia drzew zaangażował  24 szkoły i 3 tys. osób; Szkoła Podstawowa nr 4 w Warszawie tworząca „żywy płot zdrowia”; Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Debrzynie, który ustanowił Szkolną Ostoję Przyrody i gmina Bralin, która w sadzenie drzew zaangażowała wielu mieszkańców – od przedszkolaków po sołtysów.Klub Gaja od ponad 23 lat zajmuje się ochroną środowiska naturalnego. „Święto Drzewa” jest programem powszechnej edukacji ekologicznej, bierze udział w kampanii ONZ „Miliard drzew dla planety” (w ciągu 8 lat programu jego wyniki – 230 tys. zasadzonych drzew znalazły się w rejestrze kampanii ONZ). W 2011 r. Święto Drzewa jest elementem obchodów Międzynarodowego Roku Lasów. Celem programu, którego partnerem strategicznym są Lasy Państwowe, jest edukacja społeczna na temat przyczyn, skutków i możliwości zapobiegania zmianom klimatycznym oraz promowanie sadzenia drzew jako skutecznego sposobu zmniejszania zagrożeń związanych z ociepleniem klimatu. W 8. edycji programu posadzono 43 tys. drzew angażując w działania i wydarzenia informacyjne ponad 43 tys. uczestników. W Japonii, Kenii i Islandii zasadzono łącznie ponad 600 drzew.

Więcej informacji: Jacek Bożek, tel.603 636 554
Program Święto Drzewa dofinansowano ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Konkurs Drzewo Roku w Polsce jest częścią międzynarodowego projektu Europejskie Drzewo Roku dofinansowanego przez Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki, Czeską Fundację Partnerstwo dla Środowiska, Ministerstwo Środowiska Republiki Czeskiej oraz Państwowy Fundusz Środowiskowy Republiki Czeskiej.

Patronaty: Minister Środowiska, Minister Edukacji Narodowej, Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy, Marszałek Woj. Śląskiego

Partner strategiczny: Lasy Państwowe. Partnerzy: LeasePlan, Troton, Eco Service, Ashoka

Współpraca: UNEP – Kampania Miliarda Drzew dla Planety, międzynarodowy Rok Lasów, European Tree of the Year, Partnerstwo dla Klimatu, Miasto Stołeczne. Warszawa, Biblioteka Śląska


©snauka.pl 2016
wyślij wiadomość