Strona główna

Sztuka dla pokoja w Europie” Miedzynarodowa Wystawa malarstwa, grafiki i rzeźby poświęcona


Pobieranie 14.69 Kb.
Data20.06.2016
Rozmiar14.69 Kb.
POL

sztuka dla pokoja w Europie”Miedzynarodowa Wystawa malarstwa, grafiki i rzeźby poświęcona

Św. Anastazji z Sirmium - Sremska Mitrovitza, Zachodnia Serbia
W 1700 rocznicę męczeńskiej śmierci Św. Anastazji, która nastąpiła w 304 r n.e. w Sirmium - wówczas stolicy rzymskiej prowincji Illiria (obecnie miasto Sremska Mitroviza) nad rzeką Savą, promujemy międzynarodową wystawę malarstwa, grafiki i rzeźby w sztukce figuratywnej, poświęconej Św. Anastazji. Wystawa ta będzie czynna od 30 kwietnia do 29 maja 2005 w Muzeum Miejskim w Sremskiej Mitrovizy.
Krótka informacja na temat Św. Anastazji i jej miejscu w historii Europy
Anastazja urodziła się w szlacheckiej rodzinie. Jej ojciec, Presestato był senatorem. Matka - Fausta była chrześcijanką. Anastazja została ochrzczone a Św.Chryzogon, jej kierownik duchowy, zabrał ją do rzymskich katakumb. Matka zmarła wcześnie, i Anastazję wydano za mąż za człowieka, który sprzeciwiał się jej dobrym uczynkom. Po śmierci męża, Anastazja poświęciła się pomocy prześladowanym Chrześcijanom. Wróciła do Illiria i tam odwiedzała więźniów, pielęgnowała, karmiła i pocieszała ich. Anastazja została zadenuncjowana jako chrześcijanka i osądzona: gdy odmówiła wyrzeczenia się Chrystusa, była potwornie torturowana. Działo się to w 304 roku n.e. w Sirmium, podczas ostatniej fali prześladowań Chrześcijan przez Dioklecjana. Została pochowana w sadzie przez matronę Apolonię. Kiedy chrześcijaństwo zostało ogłoszone oficjalną religią przez Konstantyna Wielkiego, w Sirmium zbudowano kościół pod jej wezwaniem. Jej święto obchodzono 25 grudnia, a tradycja ta przetrwała we Włoszech do początku XX w. Kult Anastazji rozprzestrzenił się na wschodnie prowincje i dotarł do Bizancjum, gdzie została ogłoszona świętą za uczynki miłosierdzia, a jej szczątki doczesne zostały przeniesione do Bazyliki Zmartwychwstania Zbawiciela. We Włoszech kult Św. Anastazji rozwinął się pod koniec V w., został przejęty przez Gotów i Longobardich,a w następnych wiekach benedyktyńskich przez mnichów benedyktyńskich w całej Europie. Obecnie we Włoszech, gdzie jej kult nadal trwa istnieje około 60 miejsc związanych ze św. Anastazją.(kościoły, kaplice itd.),. Podobna ilość została znaleziona w innych krajach europejskich, a długa lista nie została jeszcze wyczerpana. Na początku trzeciego milenium wymiar ludzki i duchowy św.Anastazji łączy historię i kulturę Wschodniej i Zachodniej Europy. Jest to postać europejska w swojej doskonałości. Jest też idealnym odniesieniem do naszych wspólnych chrześcijańskich korzeni, do zbudowania jednej kulturowej i moralnej Europy w harmonii i pokoju. Anastazja sprzeciwia się wojnie i stanowi w ten sposób ogromną wartość na terenie szarpanym długimi konfliktami. Męczenniczka z wojny z 4 w., św. Anastazja może zostać symbolem pojednania na Bałkanach i obrana za Swiętą Partonkę Europy. W latach 1995-96 dwie ikony przedstawiające św. Anastazję (jedna w tradycji wschodniej, druga w zachodniej)zostały wysłane w kosmos w ramach siedmiomiesięcznej misji ”Święta Anastazja, nadzieja dla pokoju” mającej na celu pojednanie mieszkańców byłej Jugosławii. Ikony jak i całe przedsięwzięcie zostało pobłogosławione przez papieża oraz patriarchę Moskwy. Po powrocie z kosmosu ikony zostały zabrane od miejsc poświeconych św. Anastazji w całej Europie. W 2004 ikony zostaly do Sremskiej Mitrovitzy, aby osiąść na ziemi męczeństwa Świętej i pomóc ludziom na Bałkanach żyć w pokoju.
Wystawa jest wspierana przez Miasto Sremska Mitroviza, komitety Sw Anastazji w Murazzano (Prowincji Cuneo, Piemont, Wlochy), Motta St. Anastasia, Sycylia (Wlochy), Sremska Mitroviza (Serbia) i Stowarzyszenie Pastelistów Polskich z siedziba w Nowym Sączu.
Zdjęcia i prace muszą być wysłane w terminie i na adresy podane poniżej.
Dziękuję bardzo,

Pierre TchakhotinePrzewodniczący Komitetu Św Anastazji

Informacja na temat wystawy

Miejsce: Muzeum Miejskie – Sremska Mitroviza MUZEJ SREMA (Vojvodina, Serbia)

ul.Vuka Karadijca 3, Sremska Mitroviza – Serbia – tel +381- 22 - 22 11 50

e-mail sm.muzjejsm@neobee.net

Czas: 30 kwietnia – 29 maja 2005

Technika: malarstwo (olej, akwarela, pastel, akryl), grafika, rzeźba

Rodzaj: sztuka figuratywna (nie abstrakcja, nie nieformalnie, nie installazija)

Tematyka:

* wyobrażenie o Swiętej Anastazji (z tradycyjnej wschodniej i zachodniej ikonografii)

* Sceny z tekstów o jej życiu i męce (opisane w martyrologii) przykłady na stronach: www.enrosadira.it/sant/a/anastasia.htm; www.fagrinapoli.it/santanastasia.htm

* Przestawienie pomników (kościoły, kaplice, etc) i miejsc związanych z postacią Św.AnastazjiWarunki uczestnictwa:

Każdy artysta przedstawia jedną prace, która po zakończeniu wystawy zostanie przekazana miastu Sremska Mitroviza w celu utworzenia muzeum Sw Anastazji. Katalog z tekstami i płyta CD zostaną utworzone i podarowane każdemu uczestnikowi. Wystawa jest częścią misji wspieranej przez UNESCO „Św Anastazja, nadzieją na pokój”. Najlepsze prace wybrane przez Jury będą mogły być wystawiane w miejscach związanych ze Św. Anastazją.

Wymiary max: malarstwa i grafiki: 60x80cm; rzeźby: 50cm
Prace przesyłać na adres: Stowarzyszenie Pastelistów Polskich – ul. Szwedzka 2

33 300 Nowy Sącz, Polska

Infrormacji udzielają :

Stowarzyszenie Pastelistów Polskich –

ul. Szwedzka 2 - 33 300 Nowy Sącz

Tel: +48-18/443-85-10; 442-01-55; e-mail: pastelisci@spp.art.pl.Informacje dla autorów z krajów Europejskich:

Pierre Tchakhotine. via C.d’Aste,36 – 12060 Murazzano (CN) – ITALY

Tel: +39-0173-791147; mobile: +39-340-2863511;

e-mail : s.anastasia304@libero.it; europastel.ciak@libero.it

Proszę wypełnić załączony formularz z dobroj fotografii pracy formata 13x18cm (ili 15x20cm)..

Prace oprawione w gładkie ramy muszą dotrzeć do Sremskiej Mitrovizy do 15 marca, 2005

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Karta zgłoszenia:

imie i nazwisko data urodzenia

adres

tel, fax, e-mail, str wwwtytuł pracy

technika

rok wymiary

Niżej podpisany przekazuje swoją prace jako prezent dla Miasta Sremska mitroviza w celu stworzenia międzynarodowej kolekcji w Muzeum Sw Anastazji w Sremskiej Mitrovizy.data................................................ podpis....................................................


©snauka.pl 2016
wyślij wiadomość