Strona główna

Tarnów, 01. 07. 2015 r. W grupie Azoty S. A. rusza nowa inwestycja


Pobieranie 8.78 Kb.
Data19.06.2016
Rozmiar8.78 Kb.

Tarnów, 01.07.2015 r.


W Grupie Azoty S.A. rusza nowa inwestycja

Zwiększenie mocy produkcyjnych i zoptymalizowanie procesu produkcji to główne cele budowy nowej Instalacji Granulacji Mechanicznej Nawozów w Grupie Azoty S.A.

Grupa Azoty konsekwentnie realizuje swoją strategię inwestycyjną, rozpoczynając kolejny ważny projekt. W środę, 1 lipca w obecności ministra skarbu państwa Andrzeja Czerwińskiego, podpisano i wmurowano akt erekcyjny pod budowę już drugiej instalacji tego typu.


- Jestem zadowolony, że Grupa Azoty krok po kroku realizuje założony gigantyczny plan inwestycyjny, którego wartość do 2020 roku sięgnie 7 mld zł. Spółka jest wizytówką polskiego przemysłu chemicznego i daje mi, jako nadzorującemu ją w imieniu Skarbu Państwa, powody do dumy. Inwestycja, której budowę dziś uruchamiamy, jest doskonałym przykładem na to, że polskie firmy są innowacyjne i konkurencyjne na trudnym europejskim rynku. Cieszę się, że mogę tu złożyć jedną z pierwszych wizyt jako minister skarbu państwa - podkreślał w czasie uroczystości Andrzej Czerwiński.
Budowa drugiej Instalacji Granulacji Mechanicznej wartej ponad 140 mln zł to największy projekt realizowany w tej chwili w obszarze nawozowym w Tarnowie. Dzięki niemu spółka będzie mogła rozszerzyć portfolio oferowanych przez siebie produktów. Nowa instalacja pozwoli również na aż dwukrotne zwiększenie zdolności produkcyjnych Saletrosanu i innych nawozów granulowanych mechanicznie. Projekt stworzy także możliwości odchodzenia od produkcji nawozów starą - pochodzącą z lat 60 ubiegłego wieku technologią granulacji wieżowej.
- Gdy w ubiegłym roku przyjmowaliśmy naszą strategię inwestycyjną do 2020 r., myśleliśmy o tym by uczynić polską chemię najnowocześniejszym sektorem polskiego przemysłu. Dziś stawiamy kolejny ważny krok do urzeczywistnienia tych planów. Polska chemia staje się symbolem nowoczesności nie tylko u nas w kraju, ale w całej Europie i na świecie – mówił w czasie uroczystości Paweł Jarczewski, prezes zarządu Grupy Azoty.
Podpisanie aktu erekcyjnego dotyczącego Instalacji Granulacji Mechanicznej Nawozów to kolejny krok w realizacji strategii rozwoju Grupy Azoty w ramach, której zaplanowano 68 zadań inwestycyjnych. W ciągu najbliższych 5 lat w samym Tarnowie Grupa Azoty zamierza zrealizować inwestycje o wartości przekraczającej 1 mld zł. Do 2020 r. na inwestycje we wszystkich swoich spółkach Grupa Azoty zamierza przeznaczyć ponad 7 mld zł.

***


Grupa Azoty to europejski lider w produkcji chemicznej. To firma nastawiona na innowacyjność i przyszłość. Z powodzeniem konkuruje z  największymi światowymi firmami chemicznymi. Grupa Azoty oferuje swoim klientom bogaty portfel produktów – od nawozów azotowych, wieloskładnikowych i  fosforowych oraz tworzyw konstrukcyjnych po alkohole OXO, plastyfikatory i pigmenty. Grupa Azoty zakończyła rok 2014 przychodami ze sprzedaży na poziomie blisko 9.9 mld zł przy skonsolidowanym zysku netto na poziomie 265 mln zł. Grupa dysponuje własną infrastrukturą logistyczną oraz zapleczem badawczym, projektowym i serwisowym. Do 2020 roku spółka zamierza przeznaczyć na inwestycje 7 mld zł, a dla swoich klientów stać się dostawcą pierwszego wyboru. W zakresie chemikaliów celem Grupy Azoty jest utrzymanie pozycji krajowego i europejskiego lidera na rynku melaminy, plastyfikatorów i alkoholi OXO w regionie Centralnej i Wschodniej Europy oraz rozwój sprzedaży pozostałych chemikaliów znajdujących się w portfelu Grupy.
 

Kontakt: 

Grzegorz Kulik

Rzecznik Prasowy Grupy Azoty Puławytel. 785 780 005


©snauka.pl 2016
wyślij wiadomość