Strona główna

Temat: Urodziny bałwanka – rozwijanie pojęć matematycznych


Pobieranie 13.73 Kb.
Data18.06.2016
Rozmiar13.73 Kb.
mgr Aleksandra Felis - Gajtkowska


KONSPEKT ZAJĘĆ Z GRUPĄ DZIECI 5 I 6 -LETNICH

TEMAT: Urodziny bałwanka – rozwijanie pojęć matematycznych.


DATA: 10.01.2011r.
CEL OGÓLNY:

- wdrażanie dzieci do stosowania umiejętności rachunkowych

w codziennych sytuacjach życiowych.
CELE OPERACYJNE: (dziecko…)

- potrafi wysłuchać opowiadania nauczycielki,

- stara się zatańczyć w odpowiednim rytmie,

- respektuje informację „ile mam kupić?”,

- potrafi poprawnie sortować i przeliczać,

- potrafi zgodnie współdziałać w grupie,


METODY:

Dziecięca matematyka E. Gruszczyk Kolczyńskiej i E. Zielińskiej, zabawa

dydaktyczna, działania praktyczne, podające: rozmowa, objaśnienie,

opowiadanie

FORMA:
Grupowa.
POMOCE DYDAKTYCZNE:

Kartoniki z liczbami i zamówieniami, kasztany, klocki, pudełka, magnetofon, płyta CD.


PRZEBIEG:

  1. Nauczycielka wprowadza dzieci do tematu, mówiąc, iż bałwanek obchodzi dziś urodziny.




  1. Zabawa ruchowa do piosenki B. Formy: Urodziny bałwanka.

Przygrywka: Uczestnicy naśladują: rzucanie śniegowymi kulami, jazdę na nartach, rysują w powietrzu kontur bałwanka.


Dziś są moje urodziny podanie rąk, marsz po kole w lewo

dzieciom rzekł bałwanek

Mam ja dla was moi mili w dalszym ciągu marsz po kole zmiana kierunku

w prawo

szereg niespodzianek.

Ref: Będą tańce, gry, zabawy twarze zwrócone do środka koła miarowe

klaskanie

i konkurs śniegowy

a dla wszystkich mych przyjaciół „malowanie” w powietrzu dużego koła

wielki tort lodowy.


Z nieba drobny śnieżek ręce w górze powoli opadają – naśladowanie

spadającego śniegu
tańczą wszyscy w koło podskoki z nogi na nogę

Przyszło gości bardzo wiele prawa ręka zatacza przed sobą łuk lewa na



biodrze

jak tu dziś wesoło. lewa ręka zatacza przed sobą łuk prawa na



biodrze

Ref: Będą…………….. tak jak po I zwrotce


Pani zima z dziadkiem mrozem pary obracają się w małych kołach

pięknie przytupuje. Cztery tupnięcia

Każdy wkoło się obraca obrót wokół siebie

świat w głowie wiruje. machanie dłońmi przed oczami

Ref: Będą…. tak jak po I zwrotce



  1. Zabawa matematyczna „Cukiernia realizuje zamówienia”.

Na dywanie leżą klocki – ciasteczka i klocki – kasztany. Nauczycielka ma kartoniki z liczbami i zamówieniami. Dzieci stoją wokół kasztanów i klocków. Nauczycielka mówi, iż są pracownikami cukierni i muszą zrealizować zamówienia na przyjęcia urodzinowe bałwanków. Ich zadaniem jest zapakowanie ciast i lodów do pudełek. Muszą pamiętać, że lodów jest zawsze tyle samo ile ciast.

Dzieci zabierają się do pracy. Gdy paczki będą gotowe dzieci przynoszą zamówienia do nauczycielki i kładą na pudełku odpowiednie kartoniki.

Nauczycielka dziękuje dzieciom za pomoc w realizacji zmówienia.


4. Kolorowanie ilustracji dotyczącej bałwanka – dla dzieci, które ukończyły realizację zadania matematycznego.

Literatura:



    1. Dziecięca matematyka. E. Gruszczyk – Kolczyńska, E. Zielińska. WSiP 2000

    2. Rok w wierszu i w piosence. B. Forma. ZWiR Iwanowski , Płock





©snauka.pl 2016
wyślij wiadomość