Strona główna

Tematy kardiologiczne


Pobieranie 10.19 Kb.
Data20.06.2016
Rozmiar10.19 Kb.

Tematy kardiologiczne

Kardiologia


Pytanie : Nasza córka ma teraz cztery lata. Ostatnio zdiagnozowano u niej zwężenie łuku aorty - odmiana koarktacji. Czy jest to powszechne przy CdLS?

Odpowiedź : Koarktacja aorty nie jest jednym z najpowszechniejszych wrodzonych objawów sercowych przy CdLS. Na szczęście powinno być to łatwo wyleczone poprzez operację wymiany lub bypass (obejście) zwężenia. Twoja córka nie powinna mieć z tym więcej trudności niż każde inne dziecko z podobnym sercowo- naczyniowym defektem.
Poziomy tlenu.

Pytanie : Podczas hospitalizacji moja córka musiała mieć monitorowany poziom saturacji tlenowej. Moja córka ma chorobę Raynaud’a i martwię się, że może to mieć wpływ na odczyty. Które miejsce byłoby najlepsze na umieszczenie sensorów?

Odpowiedź : Z tego co wiem dzieci z CdLS nie powinny mieć niższego poziomu tlenu, czy niższej saturacji tlenowej, chyba że mają rodzaj wrodzonej choroby serca, która zmienia przepływ krwi pobierającej tlen z płuc. Istnieje niewiele komplikacji płucnych w CdLS.

Twój pomysł, że zjawisko Raynaud’a może mieć wpływ na odczyt pomiarów saturacji tlenowej jest doskonały. Obniżony przepływ krwi do kończyn powinien powodować problemy w dokładnym odczycie saturacji tlenowej. Może mogą oni umieścić sensor na płatku ucha. Alternatywą jest sprawdzenie krwi arteryjnej co może być bolesne. Nie chciałbym, by jej rzeczywista saturacja tlenowa była niższa niż 95 czy 94%.

TK (4-10-01)
Anemia (obniżenie ilości przenoszących tlen czerwonych ciałek)

Pytanie : Nasza sześcioletnia córka, przeszła ostatnio kompleksowe badanie krwii zrobione gdy przechodziła infekcję dróg moczowych, nasz niepokój wzbudziła jej bladość. Jej Hct (poziom czerwonych krwinek) wynosił 22, a poziom hemoglobiny 5 (HgB). Czy dzieci z CdLS mają kłopoty z przyswajaniem żelaza?

Odpowiedź : Anemia twojej córki wydaje się być poważną i powinna być szczególnie przebadana.

Przyjęłabym, że w przeszłości miała dobre wyniki (jeśli nie upewniła bym się czy nie występują inne zależności takie jak sierpowatość komórek - nieprawdopodobne by nie była Afroamerykanką. Nie spotkałam się z tym by dzieci z CdLS szczególnie cierpiały na anemię lub miały problemy z przyswajaniem żelaza. Myślę, że jest ważne by jej lekarz wykluczył wszystkie możliwe przyczyny, i tak sprawdzając stolec na obecność krwii (krew, która pojawia się z nieznanych miejsc), biorąc pod uwagę GI (żołądkowo-jelitowe) krwawienie i jeśli wszystkie pozostałe wyniki są negatywne, przypisywać to można brakowi żelaza, anemia byłaby bardzo prawdopodobna.


Anemia


Pytanie : Czy anemia jest powszechna wśród chorych na CdLS.

Odpowiedź : Z tego co wiem nie ma związku pomiędzy anemią i CdLS. Słyszałem o wielu dzieciach z anemią ale bardziej prawdopodobne jest to iż jest ona powszechna niż że jest powiązana bezpośrednio z CdLS. Najbardziej prawdopodobną przyczyna anemii dziecięcej jest anemia spowodowana niedoborem żelaza. Istnieją określone parametry, które określają czy anemia jest związana z niedoborem żelaza jak ilość czerwonych ciałek we krwii (niska), oraz inne pomiary parametrów krwii. Uboga dieta jest jednym z powodów i jest tak powszechna, że lekarze często traktują ją empirycznie (bez aktualnej diagnozy) i oczekują że problem będzie rozwiązany.W przypadku niedoboru żelaza, zwykle stosuje się jego uzupełnienie (bazując na wadze) przez dwa miesiące, idealnie przyswajane z witaminą C (np. sok pomarańczowy) by zwiększyć wchłanianie. Inne przyczyny anemii to : zatrucie ołowiem (sprawdź poziom ołowiu we krwii jeśli przyczyna jest niejasna), chroniczne straty krwii (np. krew w stolcu, krwawienie z nosa, menstruacja, itp), i przyczyny genetyczne (dziedziczne zaburzenia składu krwii które mogą być wyświetlone podczas badań krwii - np sierpowatość komórek krwii u Afroamerykanów, talasemia, sferocytoza itp). Jeśli lekarze nie mogą okreslić przyczyny anemii, mogą zalecić badania szpiku kostnego w poszukiwaniu rzadszych przyczyn.
Temat : Uzupełnienie krwii.

Pytanie : Czy osoby z CdLS są powolne w uzupełnianiu krwii po utracie krwii lub po pobraniu.

Odpowiedź : Nie ma bezpośredniej predyspozycji, bym był poinformowany o dzieciach z CdLS nie produkujących nowych komórek krwii po starcie (hemopoeza). Małe dzieci i dzieci z niską wagą są bardziej skłonne do komplikacji po stracie krwii jeśli była ona znaczna i dlatego mogłyby skorzystać na początek z kroplówki szczególnie jeśli są na pograniczu anemii (brak żelaza) lub jeśli przewidywana jest znaczna utrata krwii podczas zabiegu. Niektóre dzieci z CdLS mogą mieć niską liczbę płytek krwii i związane z tym podwyższone krwawienie. Jeśli jest to niepokojące zalecana może być transfuzja.


©snauka.pl 2016
wyślij wiadomość