Termin: 24 września 2015r. (sobota)Pobieranie 10.72 Kb.
Data18.06.2016
Rozmiar10.72 Kb.

ODDZIAŁ WROCŁAWSKI PTTK ZAPRASZA NA WYCIECZKĘ

ZAMEK W PSZCZYNIETERMIN: 24 września 2015r. (sobota)
ZBIÓRKA: 5:45 ul. Sokolnicza miedzy dawnym Cuprum i prywatnym parkingiem


Zamek w Pszczynie – dawna rezydencja magnacka na Górnym Śląsku. Wraz z zabytkowym parkiem krajobrazowym o powierzchni 156 ha tworzy zespół pałacowo-parkowy. W przeciwieństwie do wielu innych zamków i pałaców na Śląsku, zniszczonych na skutek II wojny światowej i bezpośrednio po niej, w zamku w Pszczynie zachowało się oryginalne wyposażenie i meble, które sprawiają, że jest on obecnie jednym z najcenniejszych zabytków architektury rezydencjonalnej w Polsce. Ekspozycje muzealne zamku zajmują wszystkie kondygnacje, z wyjątkiem III pietra - strychu, gdzie znajdują się pracownie konserwatorskie. Obok głównej ekspozycji na parterze, I i II piętrze do zwiedzania udostępnione są również piwnice, gdzie znajduje się m.in. Zbrojownia oraz Gabinet Miniatur. Obecnie zwiedzać można również odrestaurowany kompleks Stajni Książęcych.  • Wnętrza XIX i XX wieczne – wspaniałe wnętrza, komnaty, salony, galerie, biblioteka, schody paradne, westybul, zrekonstruowane wnętrza Apartamentu Cesarza: sypialnia Cesarza, garderoba, gabinet, salon dębowy, sypialnia Cesarzowej (N-14,50 zł U-8,50 zł)

  • Zbrojownia – europejskie i orientalne uzbrojenie z okresu od XVI do początków XX wieku. Prezentowana jest broń zaczepna i ochronna, przeznaczona do prowadzenia walki a także broń myśliwska, pojedynkowa i sportowa. Najliczniej reprezentowana jest broń palna i sieczna, do ciekawostek zaliczyć można miecze katowskie. (N-5 zł U-3 zł)

  • Gabinet Miniatur – którego nazwa nawiązuje do dawnych pomieszczeń kolekcjonerskich, zgromadzono tu prawie 200 miniatur i płaskorzeźb. Na uwagę zasługuje portret mężczyzny w berecie malowany przez Aleksandra Orłowskiego oraz kilka szkiców Jana Ksawerego Kaniewskiego powstałych w czasie wakacyjnych podróży malarza na Ukrainę a także portret Jana Henryka XV Hochberga wykonany w 1918r. w pszczyńskiej głównej kwaterze wojennej niemieckiej armii. (N-3 zł U-2 zł)

  • Znane i nieznane – założeniem wystawy jest przypomnienie zwiedzającym najcenniejszych zabytków, które w przeszłości były eksponowane na wystawach czasowych, a także obiektów nowopozyskanych przez muzeum, ale jeszcze nie wystawianych. Wystawę cechuje różnorodność zgromadzonych na niej dzieł sztuki, a także zabytków przyrody i techniki. Dlatego też ich wzajemne sąsiedztwo w kilku przypadkach wydawać się zaskakujące. (N-4 zł U-2,50 zł)

  • Stajnie Książęce – obecnie istniejący kompleks stajni wzniesiono w II połowie XIX wieku, za czasów Hochbergów. (N-5 zł U-3zł)

Zabytkowy Park Pszczyński – liczy 156 hektarów powierzchni i składa się z trzech różniących się od siebie części: największego Parku Zamkowego, sąsiadującego z nim od wschodu, duzo mniejszego Parku Dworcowego i sąsiadującej od zachodu Dzikiej Promenady tzw. Zwierzyńca. W parku oprócz spaceru wśród potężnych dębów szypułkowych, kasztanowców, cisów, buków, wiązów, modrzewi, świerków i krzewów różaneczników i azalii, można zobaczyć:


  • Pokazowa zagroda Żubrów – powstała na terenie zabytkowej części Parku Pszczyńskiego tzw. Zwierzyńca. W zagrodzie można zapoznać się ze zwyczajami nie tylko żubra, ale również innych zwierząt zamieszkujących południową część Polski (muflony, jelenie, sarny, daniele). Przez obiekt prowadzi ścieżka edukacyjna przedstawiająca las jako ekosystem oraz ekspozycje prezentujące faunę i florę.

  • Skansen – Zagroda Wsi Pszczyńskiej – na powierzchni 2 hektarów znajduje się kilkanaście zabytków architektury drewnianej z okolic Pszczyny, pochodzących w zdecydowanej większości z XIX wieku. Zobaczyć można m.in. wiatę bramną z XIX wieku, szopę na siano, kuźnię z Goczałkowic, XVIII wieczny spichlerz i stodołę, pasiekę, XIX wieczny młyn wodny i neogotycką kapliczkę słupową z Poręby. (Karnet na zagrodę żubrów i skansen N-14 zł U-10 zł)

KOSZT: 135,00 zł/os. ( w tym przejazd, ubezpieczenie, obsługa przewodnicka)Zapisy Rynek/Ratusz 11/12 I p. tel.71 344 39 23 mail: bort@pttk.wroclaw.pl
©snauka.pl 2019
wyślij wiadomość

    Strona główna
Komunikat prasowy
przedmiotu zamówienia
najkorzystniejszej oferty
Informacja prasowa
wyborze najkorzystniejszej
warunków zamówienia
istotnych warunków
sprawie powołania
Regulamin konkursu
udzielenie zamówienia
przetargu nieograniczonego
zamówienia publicznego
Nazwa przedmiotu
Specyfikacja istotnych
modułu kształcenia
Rozporządzenie komisji
studia stacjonarne
wyborze oferty
Zapytanie ofertowe
Szkolny zestaw
Ochrony rodowiska
ramach projektu
prasowy posiedzenie
trybie przetargu
obwodowych komisji
zagospodarowania przestrzennego
komisji wyborczych
komisji wyborczej
Program konferencji
Wymagania edukacyjne
Lista kandydatów
szkoły podstawowej
która odbyła
Województwa ląskiego
Decyzja komisji
przedmiotu modułu
poszczególne oceny
Sylabus przedmiotu
szkół podstawowych
semestr letni
Postanowienia ogólne
przedsi biorców
produktu leczniczego
Karta przedmiotu
Scenariusz lekcji
Lista uczestników
Program nauczania
Projekt współfinansowany
Informacje ogólne
biblioteka wojewódzka
semestr zimowy