The Leaf Men and the Brave Good BugsPobieranie 41.73 Kb.
Data17.06.2016
Rozmiar41.73 Kb.
TAJEMNICA ZIELONEGO KRÓLESTWA
EPIC
Muzyka

DANNY ELFMAN


Postaci Liścian inspirowane książką

“The Leaf Men and the Brave Good Bugs”

WilliamA Joyce’A
Nowela filmowa

William Joyce & James V. Hart i Chris Wedge
Scenariusz

James V. Hart & William Joyce oraz Dan Shere oraz Tom J. Astle & Matt Ember
Kierownictwo produkcji

WILLIAM JOYCE

JAMES V. HART
Produkcja

LORI FORTE

JERRY DAVIS
Reżyseria

CHRIS WEDGE


W POLSKIEJ WERSJI JĘZYKOWEJ:
Mary Katherine - Dominika Sell

Bomba - Jakub Szydłowski

Mandrake - Sławomir Pacek

Generał Ronin - Robert Jarociński

Nod - Piotr Bajtlik

Nim Galuu - Maciej Kujawski

Królowa Tara - Joanna Jeżewska

Bufo - Grzegorz Pawlak

Mub - Krzysztof Szczerbiński

Grub - Miłogost Reczek


Produkcja: Blue Sky Studios, Twentieth Century Fox Animation, 2013
Film w polskiej wersji językowej

W cyfrowym 3D I 2D


Barwny, szerokoekranowy

Czas projekcji: 104 min.O FILMIE

„Tajemnica Zielonego Królestwa” to animacja pełna humoru i akcji, która pokazuje niezwykły i nieznany świat. Twórcy „Epoki lodowcowej” i „Rio” przedstawiają klasyczną opowieść o walce dobra ze złem. Kiedy młoda dziewczyna trafia do sekretnej krainy, przyłącza się do wyjątkowych wojowników, walczących o Matkę Naturę i ocalenie swojego – i naszego – świata.


JAK ZRODZIŁ SIĘ POMYSŁ NA ZIELONE KRÓLESTWO

Reżyser Chris Wedge wpadł na pomysł zrobienia tego filmu w 1998 roku, po obejrzeniu wystawy poświęconej życiu lasu. „Zobaczyłem ogromny stuletni obraz, na którym pokazano magiczne istoty, skrywające się w liściach drzew i krzakach. Malowidło było przepiękne i zainspirowało mnie do zrobienia filmu.” - mówi Wedge.

W podobnym czasie, pisarz William Joyce, który pracował z Wedgem przy „Robotach”, napisał książkę dla dzieci o Liścianach – wojownikach przypominających samurajów, walczących o swój świat znajdujący się tuż obok nas.

Za realizację tej barwnej animacji odpowiada Blue Skye Studios . „Niektóre historie można opowiedzieć tylko za pomocą animacji. Stworzyliśmy piękny świat lasu, który całkowicie wciąga. Zachwyca wizualnie, ale i wzrusza.” - tłumaczy reżyser.

Pokazany w filmie las wygląda znajomo, ale skrywa tajemnice, o których nie mieliśmy pojęcia. Kiedy mu się przyjrzeć, okazuje się, że nie jest taki, jak nam się wydawało. Nasiona przypominają głazy, kamyczki wyglądają jak góry, kwiaty są ogromne, a skrzydła motyli śmiało można porównać do dzieł największych malarzy.

Spektakularne sceny walki nie przyćmiewają głębokiego przekazu historii, a ważne kwestie są pokazane z humorem i lekkością. „Tajemnica Zielonego Królestwa” to fenomenalna animacja i realistyczny piękny film.


BOHATEROWIE

Główną bohaterką filmu jest 17-letnia Mary Katherine. To mądra dziewczyna o silnym charakterze, która niespodziewanie trafia do niezwykłego świata i przeżywa niesamowitą przygodę.

Mary Katherine jest córką ekscentrycznego profesora Bomby. Kiedy przyjeżdża do ojca, z którym od lat nie ma bliskiego kontaktu, szybko zaczyna mieć dość historii o mitycznych Liścianach żyjących w lesie. Okazuje się, że opowieści profesora Bomby nie są zmyślone – Mary Katherine trafia do krain Liścian, a żeby wrócić do domu, musi pomóc ją ocalić.

Niezwykła przygoda zmienia bohaterkę i sprawia, że dziewczyna zaczyna rozumieć ojca i patrzeć na niego w inny sposób. Jednym z Liścian, których poznaje Mary Katherine, jest Nod. Przystojny, intrygujący chłopak staje się jedną z najważniejszych osób w jej życiu. Jest odważny i charakterny, a do tego nie brakuje mu indywidualizmu. Właśnie z tego powodu odchodzi z oddziału, a kiedy poznaje Mary Katherine i musi stanąć do walki o las, uświadamia sobie, co to znaczy, być prawdziwym bohaterem.

Bohaterowie odbywają niesamowitą podróż, podczas której zakochują się w sobie, mimo początkowego dystansu, z jakim do siebie podchodzą. Zbliżają się do siebie między innymi dlatego, że mają podobną sytuację – Mary Katherine nie potrafi porozumieć się z ojcem, a Noc ze swoim przywódcą, Roninem.

„Nod ma buntowniczą naturę i choć nie brakuje mu odwagi, nie do końca zdaje sobie sprawę z tego, jaka odpowiedzialność na nim spoczywa. Kiedy poznaje Mary Katherine, uczy się o sobie czegoś nowego i zaczyna rozumieć, co jest jego przeznaczeniem.” - mówią twórcy i dodają : „Ronin zastępuje Nodowi ojca i jest dla niego wzorem. To normalne, że są między nimi spięcia. Często mają zupełnie inne podejście do różnych spraw.”

Nod jest nieustraszony i świetny z niego pilot. Widać to w scenach, w których lata z ogromną prędkością i przecina korony drzew. Ronin nie jest zadowolony z tych popisów. Jako przywódca Liścian, czyli znakomitych wojowników, przysięgał chronić las. Żyje według zasady „Wiele liści, jedno drzewo” - każdy jest indywidualnością, ale jednocześnie częścią społeczności. Ronin oddałby życie za las i jego mieszkańców. Kiedy trzeba stanąć w jego obronie, nie waha się ani chwili. Mobilizuje ludzi i wkraczają do akcji.

Liścianie latają na kolibrach. W ich świecie, ptaki te są fenomenalnymi maszynami bojowymi – są jak żywe połączenie motocykla i śmigłowca.

Ronin służy królowe Tarze – silnej i pięknej władczyni, będącej duchem lasu. Dla Ronina jest kimś więcej, niż tylko monarchinią...

Tara zawsze może liczyć na pomoc i wsparcie Ronina. Łączy ją niezwykła więź z Matką Naturą – kwiaty wręcz kłaniają się w jej kierunku. To ukochana władczyni lasu i zamieszkujących go Leśnych.„To film o walce dobra ze złem, rozgrywającej się w pięknej krainie, jakiej jeszcze nie widzieliśmy. Wszystko w nim zachwyca – akcja, fabuła, bohaterowie. To historia, która każdemu stanie się bliska.” - zapewniają twórcy.

Królowa Tara mieszka w Pałacu Pełni zbudowanym z roślin i kamieni. To piękne miejsce, w którym panują spokój i harmonia. Jego najważniejszym punktem jest sadzawka, nad którą znajdują się dwa kwiaty, z których kielichów zostanie wyłoniony kolejny władca Lasu. Dzieje się tak raz na sto lat, gdy kwiaty rozkwitają.

Pieczę nad kwiatami sprawuje dwóch zaufanych poddanych królowej – ślimaki o imionach Mub i Grub. Mub uważa się za łamacza niewieścich serc i choć znajduje się na końcu łańcucha pokarmowego, ma dość wysoką samoocenę. Z kolei Grub skrycie marzy o zostaniu Liścianinem. Ten niezwykły duet wywołuje uśmiech na twarzach, ale jednocześnie budzi podziw, gdy dzielnie staje do walki o Las.

„Wydawałoby się, że dwa ślimaki nie będą w stanie nic zdziałać, ale to nieprawda. Mub i Grub to odważni i dziarscy wojownicy – nie ma znaczenia, że są ślimakami.” - mówią twórcy.

„Ci bohaterowie pokazują, że warto marzyć i walczyć o realizację swoich pragnień. Grub nie jest oczywistym kandydatem na członka elitarnego oddziału Liścian. Nie ma mięśni i brakuje mu sprawności fizycznej, ale jest bardzo odważny. Wychodzi z założenia, że będzie się starał, póki mu się nie uda.” - dodaje reżyser.

Zagrożenie dla królowej i Leśnych stanowią Bagienni. Uwielbiają zgniliznę, dlatego na mieszkańców Lasu pada blady strach. Wrogowie zamieszkują Gniewolas – to mroczne, przerażające i zarośnięte miejsce, zupełnie inne od Pałacu Pełni, w którym dominuje światło.

Przywódcą Bagiennych jest Mandrake. Ma dość życia w cieniu, dlatego planuje podbić Las ze sowim synem, Dagdą. Uważają, że to im się należy.

Mandrake i Dagda budzą grozę, ale w świecie Zielonego Królestwa żyje bohater, którego trudno nie lubić. Nim Galuu to wiecznie zadowolona z życia gąsienica. Jest bardzo mądry i bierze na siebie odpowiedzialność za zaplanowanie bitwy o Las.

Królowa Tara i Liścianie to wojownicy światła, Mandrake i Bagienni to raczej słudzy ciemności. Bufo łączy w sobie i dobro, i zło. To ropucha, która służy obu stronom, w zależności od tego, co przyniesie jej większe korzyści.

Ostatnim ważnym bohaterem jest ojciec Mary Katherine, czyli profesor Bomba. To typ ekscentrycznego naukowca, który tak bardzo skupia się na swojej pracy, że traci kontakt z córką. Mieszka w domu pośrodku lasu, otacza się dziwnymi gadżetami. Ma obsesję na punkcie cywilizacji małych ludzi, których nigdy nie widział, ale jest przekonany, że istnieją. Kiedy Mary Katherine znika, profesor Bomba wreszcie koncentruje się na tym, co naprawdę ważne.„To dziwny, bystry i zabawny człowiek. Córka nie potrafi go zrozumieć – zwłaszcza tego, że uparcie opowiada o mieszkańcach lasu, chociaż nie potrafi dowieść, że naprawdę istnieją. A on po prostu wierzy w to, że ma rację. Czuje, że przeczucie go nie myli.” - mówią twórcy.

Bomba mieszka w domu, który został nazwany termitami trzymającymi się za ręce. Tak określił ten budynek taksówkarz, który przywiózł Mary Katherine na miejsce. Znajduje się tam wiele dziwnych urządzeń, wynalazków, czujników, kamer i alarmów. Jego mieszkańcami są profesor i jego 3-letni mops o imieniu Ozzy.


JAK POWSTAWAŁ FILM

W okresie post-produkcji odbył się montaż, nagrywanie ścieżki dźwiękowej, korekta koloru, miksowanie dźwięku i wiele innych żmudnych prac. Za stworzenie filmu odpowiada wielu zdolnych twórców.

Scenograf Greg Couch pracował z Wedgem od samego początku, opracowując wiele ciekawych pomysłów na stworzenie barwnego i pięknego świata Zielonego Królestwa. Dzięki niemu powstał las, jakiego nigdy wcześniej nie widzieliśmy.

Galen Tan Chu i Melvin Tsing Chern stali na czele ekipy animatorów – dzięki ich ciężkiej pracy powstali niezwykli bohaterowie. Artyści stworzyli wiele rzeźb i modeli, na podstawie których powołali postaci do życia.

„Tajemnica Zielonego Królestwa” to kolejny duży krok w rozwoju animacji. „To pierwszy film Blue Sky Studios, w którym bohaterowie są tak realistyczni.” - zapewnia reżyser.

„Ta produkcja naprawdę zapiera dech w piersiach i zachwyca autentyzmem pokazanego świata. Chwilami ma się wrażenie, że to film fabularny. Niesamowite, że animacja tak bardzo naśladuje prawdziwe życie.” - mówią twórcy.

Muzykę skomponował Danny Elfman – jeden z najpopularniejszych kompozytorów muzyki filmowej.„Dzięki niemu »Tajemnica Zielonego Królestwa« jest jeszcze bardziej niezwykła. Ze wszystkich ścieżek dźwiękowych, które powstały do filmów Blue Sky Studios, ta jest najbardziej spektakularne.” - mówi reżyser.

Z Elfmanem współpracował realizator dźwięku i zdobywca Oscara, Randy Thom. Dzięki niemu szelest liści czy ptak porywający się do lotu, brzmią wręcz nieziemsko.

„Tajemnica Zielonego Królestwa” to niezwykła historia pełna akcji. Klasyczna baśń o walce dobra ze złem, która zachwyca wizualnie i wzrusza. Pokazuje nieznany świat, który jest tuż obok nas...
O OBSADZIE

DOMINIKA SELL (Mary Katherine) to polska aktorka telewizyjna i dubbingowa. Użyczyła głosu postaciom takich produkcji jak „Aryskotraci”, „Wyspa dinozaura 2”, „Astro Boy”, „True Jackson”, „Liceum Avalon”, „Mia i ja” czy „Casper”.

Na małym ekranie można było ją oglądać w serialach „Na wspólnej” czy „Klan”.


JAKUB SZYDŁOWSKI (Bomba) to aktor musicalowy; absolwent liceum muzycznego w Szczecinie i Studium Wokalno-Aktorskiego im. D. Baduszkowej w Gdyni. Współpracował z Teatrem Muzycznym we Wrocławiu, a także warszawskimi teatrami Roma i Buffo. Zajmuje się także dubbingiem, można go usłyszeć w takich produkcjach, jak „Kim Kolwiek”, „Sposób na rekina”, czy „Garfield : Festyn humoru”.
SŁAWOMIR PACEK (Mandrake) to polski aktor teatralny i filmowy. Absolwent warszawskiej PWST, związany ze stołecznym Teatrem Powszechnym.

Wystąpił w takich produkcjach jak „Czas honoru”, „Pitbull”, „Poranek kojota” czy „Cudownie ocalony”.

Jego głos można było usłyszeć w takich filmach jak „Cziłała z Beverly Hills”, „Zambezia” czy „Alvin i wiewiórki 2”.
ROBERT JAROCIŃSKI (Ronin) to polski aktor teatralny i filmowy, absolwent warszawskiej Akademii Teatralnej. Związany ze stołecznym Teatrem Narodowym.

Wystąpił w takich serialach jak „M jak miłość”, „Na wspólnej”, „Kryminalni” czy „Prawo Agaty”.

Jego głos można usłyszeć w takich produkcjach jak „Potwory i piraci”, „Magiczna uliczka”, „Rio” czy „Zielony patrol”.

PIOTR BAJTLIK (Nod) jest aktorem filmowym, dubbingowym i teatralnym. W 2005 roku skończył Akademię Teatralną im. A. Zelwerowicza w Warszawie. Na stałe związany z Teatrem Polskim w Warszawie, współpracuje m.in z Teatrem Polonia i Studiem Buffo.

Jego głos można usłyszeć w takich produkcjach jak „Życie Pi”, „Rio”, „Zaplątani”, „Tatastrofa” czy „Księżniczka na lodzie”.MACIEJ KUJAWSKI (Nim Gaalu) to polski aktor teatralny i filmowy. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie, związany ze stołecznym Teatrem Kwadrat.

Użycza głosu Kubusiowi Puchatkowi. Można go usłyszeć w takich produkcjach jak „Terminal”, „Skunks Fu”, „Astro Boy”, „Marmaduke” czy „Życie Pi”.JOANNA JEŻEWSKA (Tara) to polska aktorka filmowa, teatralna, kabaretowa i radiowa.

Absolwentka warszawskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, aktorka Teatru Współczesnego. Znana z ról w takich serialach jak „M jak miłość” czy „Samo życie”. Autorka programu Serwis TV. Wsławiła się także występami w programie „Szymon Majewski Show – w parodystycznych „Rozmowach w tłoku” zagrała m.in.: Monikę Olejnik, Elżbietę Jaworowicz, Jolantę Kwaśniewską i Karolinę Korwin-Piotrowską.

Pracuje też w dubbingu. Jej głos można usłyszeć w takich produkcjach jak „Mass Effect 2”, „Wyspa Nim”, „Skok przez płot”, „Auta”, „Kubuś i Hefalumpy”, „Legenda telewizji”, „Planeta Skarbów” czy „Nowe szaty króla”.

O TWÓRCACH
CHRIS WEDGE (reżyseria) to nagrodzony Oscarem reżyser, producent i współ-założyciel Blue Sky Studios.

Zaczynał karierę w przemyśle filmowym od współpracy z MAGI/SynthaVision. Był jednym z głównych animatorów disnejowskiego „Tronu”. Wyreżyserował animowane sekwencje filmów „Karaluchy pod poduchy” i dziesiątki reklam telewizyjnych.

Napisał scenariusz i wyreżyserował krótkometrażowe „Bunny”, które w 1998 roku nagrodzono Oscarem. Jest reżyserem „Epoki lodowcowej” i „Robotów”; był producentem wykonawczej drugiej części „Epoki lodowcowej” i „Horton słyszy Ktosia”.

Studiował grafikę komputerową w Advanced Computing Center i na Uniwersytecie stanowym w Ohio.


LORI FORTE (produkcja) zaczynała karierę w wytwórni Disneya. Pracowała nad takimi przebojami, jak „Toy Story”, Król Lew”, czy „Pokahontas”.

Była producentką w Fox Animation Studios, gdzie przeforsowała kilka pomysłów na filmy. Zawsze ciekawiła ją epoka lodowcowa i to właśnie w jej głowie zrodziła się koncepcja filmu. Lori wyprodukowała nie tylko pierwszą, ale drugą część „Epoki lodowcowej”, podobnie jak krótkometrażowe „No Time for Nuts”.

Forte współpracowała z NBC-TV (przy produkcjach „Dear John” i Empty Nest”). Pracowała także przy „The Days and Nights of Molly Dodd” i „Alfie”. Później przeszła do Columbia Pictures Television, gdzie nadzorowała prace nad różnymi serialami i odcinkami pilotażowymi takich produkcji jak „Lewis Parker Can’t Lose”.
JERRY DAVIS (produkcja) pracuje w Blue Sky Studios od 1999 roku. Współpracował z Chrisem Wedgem przy „Epoce lodowcowej” i „Robotach”.

Wcześniej był producentem wykonawczym w Disney/Pixar. Pracował przy takich filmach jak „Toy Story” czy „Stalowy gigant”.

Zaczynał od współpracy z broadwayowskim producentem, Alexandrem H. Cohenem. W 2011 roki napisał z żoną książkę dla dzieci zatytułowaną „Little Chicken's Big Day”.

JAMES V. HART (scenariusz, produkcja wykonawcza) odniósł pierwszy duży sukces, pisząc scenariusz do filmu „Hook”. Rok później (1993) współpracował z Francisem Fordem Coppolą przy „Draculi”, a także „Frankensteinie” z Kennethem Branaghiem.

Jest autorem scenariuszy do takich filmów jak „Cudowne dziecko”, „Sahara” czy „Kontakt”.

Napisał też książkę „Capt. Hook – The Adventures of a Notorious Youth” opowiadającą o przygodach kapitana Haka.

Urodzony w Luizjanie, wychowany w Teksasie. Jego kariera w branży filmowej zaczęła się w latach 70. Wykłada scenopisarstwo na Uniwersytecie Columbia.


WILLIAM JOYCE (scenariusz) jest autorem książek dla dzieci i seriali telewizyjnych na ich podstawie.

Napisał takie powieści jak „Rolie Polie Olie” czy „George Shrinks”. Obecnie pracuje nad kolejnymi pozycjami literackimi dla najmłodszych.


DAN SHERE (scenariusz) jest współ-autorem krótkometrażówki „George Lucas in Love”, która miała swoją premierę na festiwalu filmowym w Toronto i zdobyła wiele nagród na festiwalach na całym świecie.
TOM J. ASTLE (scenariusz) na co dzień współpracuje z Mattem Emberem, z którym pisze scenariusze. Na swoim koncie mają między innymi „Dorwać Smarta”. Pracowali też przy produkcjach telewizyjnych – m.in. przy „Trenerze” i „The Hughleys”.
MATT EMBER (scenariusz) współpracuje z Tomem J. Astlem. Obecnie pracują nad filmem „Happy Smekday”, który wejdzie do kin w 2014 roku.

DANNY ELFMAN (muzyka) jest jednym z najbardziej rozchwytywanych kompozytorów muzyki filmowej. Ma na swoim koncie trzy nominacje do Oscara i siedem nominacji do nagrody Grammy. Zadebiutował muzyką do „Wielkiej przygody Pee Wee Hermana”(„Pee Wee’s Big Adventure” z 1985 roku. Współpracował z Timem Burtonem przy niemal każdym jego filmie (między innymi „Edwardzie Nożycorękim” („Edward Scissorhands”), „Soku z żuka”(„Beetle Juice”), czy „Wielkiej rybie” („Big Fish”).

Na sowim koncie ma muzykę do takich filmów, jak „ Mali agenci 2: Wyspa marzeń” („Spy Kids 2: Island of Lost Dreams”), „Cosmic Symphonies: Elfman in Space Creature Featurettes”, „Mali agenci” („Spy Kids”), „Planeta małp” („Planet of the Apes”), „Wielki podryw” („Heartbreakers”), „Nowokaina” („Novocaine”), czy „Dowód życia” (


Proof of Life”).©snauka.pl 2019
wyślij wiadomość

    Strona główna
Komunikat prasowy
przedmiotu zamówienia
najkorzystniejszej oferty
Informacja prasowa
wyborze najkorzystniejszej
warunków zamówienia
istotnych warunków
sprawie powołania
Regulamin konkursu
udzielenie zamówienia
przetargu nieograniczonego
zamówienia publicznego
Nazwa przedmiotu
Specyfikacja istotnych
modułu kształcenia
Rozporządzenie komisji
studia stacjonarne
wyborze oferty
Zapytanie ofertowe
Szkolny zestaw
Ochrony rodowiska
ramach projektu
prasowy posiedzenie
trybie przetargu
obwodowych komisji
zagospodarowania przestrzennego
komisji wyborczych
komisji wyborczej
Program konferencji
Wymagania edukacyjne
Lista kandydatów
szkoły podstawowej
która odbyła
Województwa ląskiego
Decyzja komisji
przedmiotu modułu
poszczególne oceny
Sylabus przedmiotu
szkół podstawowych
semestr letni
Postanowienia ogólne
przedsi biorców
produktu leczniczego
Karta przedmiotu
Scenariusz lekcji
Lista uczestników
Program nauczania
Projekt współfinansowany
Informacje ogólne
biblioteka wojewódzka
semestr zimowy