Strona główna

The transporter


Pobieranie 30.47 Kb.
Data18.06.2016
Rozmiar30.47 Kb.


TRANSPORTER
THE TRANSPORTER

FRANK MARTIN ........................................................... JASON STATHAM

LAI ................................................................................................... SHU QI

WALL STREET ................................................................ MATT SCHULZE

TARCONI ............................................................. FRANCOIS BERLEAND

PAN KWAI ............................................................................... RIC YOUNG

LIDER .................................................................................... DOUG RAND

SZEF ........................................................................ DIDIER SAINT MELIN

BANDZIOR 1 ........................................................ TONIO DESCANVELLE

BANDZIOR 2 ......................................................... LAURENT DESPONDS

BANDZIOR 3 ......................................................... MATTHIEU ALBERTINI

PILOT .......................................................................... VINCENT NEMETH

REŻYSERIA ........................................................................... CORY YUEN

SCENARIUSZ .......................... LUC BESSON & ROBERT MARK KAMEN

ZDJĘCIA .......................................................................... PIERRE MOREL

MONTAŻ ....................................................... NICOLAS TREMBASIEWICZ

KIEROWNICTWO ARTYSTYCZNE ............................ LOUIS LETERRIER

SCENOGRAFIA .................................................... HUGUES TISSANDIER

KONCEPCJA DŹWIĘKU .................................................. VINCENT TULLI

KEN YASUMOTO

MUZYKA ...................................................................... STANLEY CLARKE

PRODUCENCI ............................... LUC BESSON & STEVEN CHASMAN


Produkcja: Europacorp we współprodukcji z TF1 Films Productions

we współpracy z Current Entertainment i Canal +,

Twentieth Century Fox, 2002

Barwny, szerokoekranowy

Dozwolony od lat: 15

Czas projekcji: 92 min.O FILMIE
Były komandos Frank Martin (Jason Statham - ”Porachunki”, ”Przekręt”) żyje sobie spokojnie na południu Francji, zarabiając jako najemny ”transporter”. Zajmuje się przewożeniem dowolnych ładunków we wskazane miejsce. Szybko, solidnie i bez zbędnych pytań...

Frank często podejmuje się niebezpiecznych zadań, opracował więc system reguł, których nigdy nie łamie. Reguła nr jeden: nigdy nie zmieniaj warunków umowy. Reguła nr dwa: żadnych nazwisk - Frank nie chce wiedzieć dla kogo pracuje, ani co przewozi swym wysłużonym mercedesem. Reguła nr trzy: nigdy nie zaglądaj do przesyłki.

Najnowsze zadanie, którego się podejmuje, wydaje się niczym nie różnić od poprzednich. Frank wynajęty zostaje przez Amerykanina, znanego tylko jako ”Wall Street” (reguła nr dwa), by przewieźć kolejną przesyłkę, po drodze jednak ze zdziwieniem zauważa, że jego ”ładunek” się porusza. Łamiąc regułę nr trzy zagląda do środka i stwierdza, że przewozi zakneblowaną piękną kobietę... Wkrótce wplątuje się w śmiertelnie groźną intrygę i przekonuje się, że reguły są po to, by je łamać...
REALIZACJA
Brytyjski aktor Jason Statham zyskał sławę dzięki filmom Guya Ritchie ”Porachunki” i ”Przekręt”, nigdy jednak nie zagrał głównej roli w hollywoodzkim filmie akcji. Rolę w ”Transporterze” zdobył po spotkaniu z Lucem Bessonem, które zaaranżował agent Stathama, Steven Chasman, jeden z producentów filmu. Chasman współpracował z Bessonem przy ”Pocałunku smoka” i wiedział, że lubi on odkrywać ”nowe twarze” (jednym z jego okryć była Natalie Portman, której powierzył rolę w filmie ”Leon zawodowiec”). Besson zachwycił się Stathamem na tyle, że wraz z Robertem Markiem Kamenem postanowił napisać scenariusz specjalnie dla niego.

Jason Statham mówi: Od dawna jestem wielkim fanem Bessona, nie mogłem więc uwierzyć, że postanowił powierzyć mi główną rolę w swoim kolejnym filmie. Czego więcej może chcieć aktor?

Współautor scenariusza Robert Mark Kamen, który pracował z Bessonem przy ”Pocałunku smoka” i ”Piątym elemencie”, mówi: Jason Statham ma w sobie coś, czego brak innym bohaterom kina akcji: mimo iż grany przez niego Frank jest prawdziwym twardzielem, dostrzegamy w nim ludzkie odruchy i wrodzoną uczciwość. Luc Besson wiedział, że uda mu się stworzyć postać, z którą widzowie będą się identyfikować na poziomie emocjonalnym. Gdy zobaczyłem Jasona w filmach Guya Ritchie, uświadomiłem sobie, że potrafi on zachować niezmącony spokój - niewiele mówi, stoi bez ruchu - a dzięki temu, gdy wkracza do akcji, bez reszty przykuwa uwagę widza.Jason Statham przyznaje, że wewnętrzny spokój, którym emanuje Frank, wyróżnia go na tle innych bohaterów kina akcji: Frank lubi spokój. Wiedzie ciche życie na południu Francji, bo odciął się od świata, a co najważniejsze ma kilka reguł, których nigdy nie łamie. Nie jest mordercą ani zabójcą, a kimś zupełnie innym. Bez trudu mógłby skręcić kark swemu wrogowi, ale zamiast trwale okaleczyć woli go czasowo ”unieruchomić”. Jest człowiekiem myślącym, a nie maszyną do zabijania, bo stosuje bardzo nietypowe metody. Nie chce nikogo zabijać, a walka wcale nie sprawia mu przyjemności - mówi.

Nie bez znaczenia pozostawał fakt, że Statham jest aktorem bardzo wysportowanym: od lat trenuje bowiem boks, wschodnie sztuki walki, kickboxing i nurkowanie. Jason jest nie tylko utalentowany, ale i niezwykle sprawny fizycznie - mówi reżyser Cory Yuen, światowej sławy choreograf scen walki, który pracował na planie filmów takich jak ”X-Men” czy ”Pocałunek smoka”.Cieszę się, że w końcu mogłem się popisać umiejętnościami zdobytymi podczas treningu. Guy Ritchie nigdy nie dał mi takiej szansy... - żartuje Jason Statham.

Przed rozpoczęciem zdjęć do ”Transportera” Jason Statham przez osiem tygodni intensywnie trenował pod okiem wybranych przez reżysera choreografów scen walki. Cory Yuen osobiście opracował choreografię dwóch kluczowych scen akcji: w jednej z nich Frank używa... ropy, by odeprzeć atak śmiertelnie groźnych zabójców, w drugiej na oczach widza zmienia... sweter w groźne narzędzie broni. W każdym kolejnym filmie chcę pokazać widzom coś, czego nigdy wcześniej nie widzieli. Sceny akcji muszą pełnić określoną rolę dramaturgiczną, puste efekciarstwo mnie nie interesuje - mówi.

Luc Besson pełnił przy filmie funkcję producenta, na planie pojawiał się więc tylko sporadycznie. Osobiście jednak nakręcił sekwencję podwodną (wyreżyserował w końcu ”Wielki błękit” i ”Atlantis”), w której poznajemy największą pasję Franka: nurkowanie.

Przed nakręceniem tej sceny Jason Statham trenował pod kierunkiem byłego nurka marynarki wojennej w podwodnych grotach niedaleko Marsylii. Aby przetestować możliwości aktora, trener zabrał mu latarkę każąc nurkować w kompletnych ciemnościach. Jason Statham mówi: Kiedy nurkujesz, musisz się zrelaksować. Nawet w skrajnie trudnych warunkach nie możesz wpadać w panikę.

Stathamowi partneruje nieznana widowni europejskiej i amerykańskiej gwiazda kina azjatyckiego Shu Qi, której producenci powierzyli rolę Lai. Aby ją poznać, Steven Chasman odbył podróż do Malezji, gdzie Shu kręciła swój najnowszy film: Shu Qi to prawdziwa gwiazda. Jest piękna i ma niezwykłą charyzmę - mówi.

Shu wykonuje w filmie szereg karkołomnych popisów kaskaderskich, najtrudniejszym z nich była jednak... nauka angielskiego: To najcięższe wyzwanie, przed którym dane mi było dotąd stanąć - przyznaje.

Role Tarconiego, detektywa, który podejrzewa Franka o nielegalną działalność ”transportową”, gra weteran francuskiego kina Francois Berleand (”Do zobaczenia, chłopcy”), role złoczyńców - bezwzględnego zabójcy znanego jako ”Wall Street” i ”ojca chrzestnego” azjatyckiej mafii pana Kwai - producenci powierzyli Mattowi Schulze (”Szybcy i wściekli”) i Ricowi Youngowi (”Alias”). Robert Mark Kamen mówi: Wall Street i Kwai to typowe pasożyty, ludzie, którzy nie cofną się przed niczym. Gotowi są na wszystko, by kontynuować swoje ciemne interesy.

Akcja filmu toczy się na południu Francji, które w ”Transporterze” w niczym nie przypomina raju, jaki znamy z setek innych filmów. To kraina kontenerów, beczek z ropą, obskurnych małych domków i łodzi, a daleko jej do scenerii filmów z Jamesem Bondem - mówi Robert Mark Kamen.Kamen i Besson współpracują ze sobą od dziesięciu lat. Robert Mark Kamen mówi: Nad scenariuszem ”Transportera” pracowaliśmy jak ”szybcy i wściekli”. Nic tylko pisaliśmy, spaliśmy i jedliśmy, Luc emanuje bowiem twórczą energią. Nie oznacza to bynajmniej, że we wszystkim się zgadzaliśmy. Lucowi nie podobał się na przykład tytuł ”Transporter”, który we francuskim nasuwa skojarzenia z półświatkiem. Udało mi się go jednak przekonać - w końcu nasz bohaterem tym się właśnie zajmuje: dostarcza przesyłki pod wskazany adres nie zadając przy tym żadnych pytań.

REALIZATORZY

CORY YUEN

był choreografem scen walki na planie m.in. następujących filmów: ”Zabójcza broń 4”, ”Romeo musi umrzeć” i ”X-Men”. W Hongkongu zrealizował m.in.: “Hero”, “The Black Rose”, ”Mahjong Dragon”, “High Risk”, “My Father is a Hero” “The Bodyguard from Bejing” i ”Fong Sai-Yunk I, II”
LUC BESSON

urodził się 18 marca 1959 w Paryżu, większość ze swego dzieciństwa spędził nad Morzem Śródziemnym, gdzie jego rodzice pracowali jako instruktorzy nurkowania. W wieku lat 10, po spotkaniu z przyjaźnie nastawionym do ludzi delfinem, Besson postanowił zostać biologiem morskim specjalizującym się w studiach nad tymi zwierzętami. Kiedy wypadek podczas nurkowania, jakiemu uległ w wieku lat 17, na zawsze przekreślił jego marzenia, postanowił zostać filmowcem. Zrezygnował ze szkoły, by szukać pracy w kinematografii francuskiej i zaczął realizować filmy eksperymentalne kamerą super-8. W wieku lat 19 przeniósł się do Los Angeles, gdzie przez trzy miesiące pracował w amerykańskim przemyśle filmowym. W roku 1983, po trzech latach pracy na stanowisku asystenta reżysera, zrealizował swój pierwszy film, zatytułowany "Le Dernier Combat". Film zdobył dwie nagrody na festiwalu filmów fantastyczno-naukowych w Avoriaz, przyznane mu przez jury, którego członkami byli m.in. Alan J. Pakula i Jean-Jacques Annaud, a ponadto - nominację do Cesara i dwanaście dalszych nagród na międzynarodowych festiwalach filmowych. Sławę przyniósł Bessonowi drugi film, "Subway" (video, TVP: "Subway") z Christopherem Lambertem (Cesar za rolę) i Isabelle Adjani, który zdobył 13 nominacji do Cesara. Zrealizowany w 1988 "Wielki błękit" otrzymał siedem nominacji do Cesara, odniósł ogromny sukces kasowy i stał się filmem kultowym. Besson zrealizował film w angielskiej wersji językowej, z międzynarodową obsadą (Jean Reno, Rosanna Arquette, Griffin Dunne) i protestował, gdy dystrybutor amerykański przemontował film, zmieniając zakończenie i partyturę muzyczną Erica Serry. Międzynarodową sensacją stała się "Nikita", "czarny film akcji" z Anne Parrilaud, Jeanne Moreau i Jeanem Reno, który doczekała się wersji zrealizowanych w USA (znany u nas z kaset video i TVP "Kryptonim: Nina" z Bridget Fondą, Gabrielem Byrne, Anne Bancroft i Harveyem Keitelem, w oparciu o ten film powstał wyświetlany u nas serial TV) i Hongkongu. W roku 1991 reżyser zrealizował "Atlantis" (video, TVP: "Atlantis"), nazwany przez amerykańskich krytyków "podmorską >Fantazją<", do którego przez półtora roku kręcił zdjęcia w różnych zakątkach świata. Pozbawionym dialogów filmem do muzyki Erica Serry reżyser wyraził swą fascynację światem ukrytym w głębi oceanu. W roku 1993 Besson rozpoczął przygotowania do realizacji "Piątego elementu", ale na przeszkodzie stanęły mu problemy budżetowe. Zrealizował więc "Leona zawodowca" z Jeanem Reno, Natalie Portman i Gary Oldmanem. Film przyniósł mu nominacje do Cesara za najlepszy film i reżyserię. Zrealizowany w końcu w 1997 "Piąty element" z Bruce'em Willisem, Gary Oldmanem i Millą Jovovich okazał się wielkim sukcesem kasowym. Jego kolejnym filmem była ”Joanna d’Arc” z Millą Jovovich. Luc Besson był ponadto producentem m.in. następujących filmów: "Nic doustnie" Gary Oldmana, który przyniósł mu nagrodę Brytyjskiej Akademii Filmowej, ”Taxi 2”, ”The Dancer”, ”Pocałunek smoka”, ”Yamakasi” i ”Wasabi”.

ROBERT MARK KAMEN

ukończył New York University i University of Pennsylvania. Jest autorem lub współautorem scenariuszy do m.in. następujących filmów: ”Piąty element”, ”Leon zawodowiec”, ”Zdrada”, "Spacer w chmurach", "Zabójcza broń 3", "Karate Kid I, II, III", "Gladiator", "Taps" (video: "Kadeci") oraz znanych u nas z kaset video "The Power of One" i "Split Image".
PIERRE MOREL

współpracował z Lucem Bessonem na planie ”Taxi 1,2” i ”Joanny d’Arc”. Był operatorem kamery przy ”The Truth About Charlie”.HUGUES TISSANDIER

projektował scenografię do m.in. ”Joanny d’Arc” (nominacja do Cesara), "Kolacji dla palantów", ”Jaguara”, "Gości, gości", "My Life is Hell" oraz "Operation Corned Beef" (video: "Operacja Corned Beef").NICOLAS TREMBASIEWICZ

montował liczne teledyski oraz filmy: ”Taxi 2”, ”Pocałunek smoka”, ”Yamakasi” i ”Wasabi”.
STANLEY CLARKE

Jest autorem muzyki do m.in. następujących filmów: "The Best Man" (video: ”Drużba”), "Down in the Delta" (TVP: ”Rozlewisko namiętności”), "Higher Learning" (video, TVP: ”Studenci”), ”Tina”, "Boyz 'N The Hood" (video, TVP: ”Chłopaki z sąsiedztwa”), "The Five Heartbeats", "Passenger 57" (video, TVP: ”Pasażer 57), "Poetic Justice" (video, TVP) "B.A.P.S." (video: ”Księżniczki z Beverly Hills”) i "Dangerous Ground" oraz filmów i seriali TV: "Marciano", "Funny Valentines", "The Cherokee Kid", "Relentless: The Mind of a Killer", "The Court Martial of Jackie Robinson", "Final Shot: The Hank Gathers Story", "Blue Bayou", "Hull High", "Out On the Edge", "A Man Called Hawk" i "Pee-wee's Playhouse", a także teledysku Michaela Jacksona "Remember the Time". Album "No Mystery” przyniósł mu nagrodę Grammy.


AKTORZY
JASON STATHAM

wystąpił m.in. w filmach: ”The Italian Job”, ”Tylko jeden”, ”Mean Machine” (video: ”Mecz ostatniej szansy”), ”Przekręt” i "Porachunki", Przez dziesięć lat był członkiem brytyjskiej ekipy olimpijskiej w nurkowaniu, w roku 1988 wystąpił na igrzyskach w Korei.
SHU QI

w ciągu ostatnich sześciu lat wystąpiła w 45 filmach, wśród których były: “Millenium Mambo”, “For Bad Boys Only”, “Martial Angels”, “Skyline Cruisers”, “Gorgeous” (video: ”Wspaniały”), “Visible Secret” i “Virtual Twilight.” Jest laureatką prestiżowej nagrody Złotego Konia (zwanego “azjatyckim Oscarem”) za rolę drugoplanową.

FRANCOIS BERLEAND

wystąpił w ponad 100 filmach, w tym m.in.: ”Seventh Heaven”, “My Little Business”, “Romance” i “Do zobaczenia, chłopcy” Louisa Malle’a.
MATT SCHULZE

wystąpił m.in. w filmach: “Boys and Girls”, “Szybcy i wściekli” i “Blade 2”. Jest także muzykiem, autorem piosenek i wierszy.
TRANSPORTER

The Transporter

Syrena Entertainment Group

www.syrena.com
©snauka.pl 2016
wyślij wiadomość