Strona główna

Tworzenie animacji gif


Pobieranie 10.49 Kb.
Data20.06.2016
Rozmiar10.49 Kb.
Animacje na stronach WWW i nie tylko


  1. Tworzenie animacji GIF. Do tworzenia animowanych plików graficznych typu GIF służy wiele różnych programów. Jednym z najprostszych i jednocześnie bezpłatnym jest UnFREEz do pogrania np. ze strony: http://www.instalki.pl/programy/download/Windows/edycja_grafiki/UnFREEz.html Aby stworzyć animację GIF należy narysować klatki tej animacji w dowolnym programie do tworzenia plików graficznych, np. Microsoft Paint, i zapisać je jako pliki typu GIF, czyli np. nazwa_pliku.gif.Powyżej zapisujemy plik klatka1.gif.

Mając już narysowane wszystkie klatki, uruchamiamy program UnFREEz i chwytając lewym przyciskiem myszy ikony naszych klatek przenosimy je na białe pole naszego programu do tworzenia animacji.

Na powyższym rysunku widać efekt „przeciągnięcia” już wszystkich klatek do okna Frames. Mając kilka klatek możemy:  • ustalić czas między pojawianiem się kolejnych klatek w centysekundach (0,01 sekundy) w okienku oznaczonym (2)

  • zaznaczyć (1), czy animacja ma się wykonywać w kółko

  • utworzyć animację klikając przycisk oznaczony (3)

  • usunąć pojedyncze klatki (4)

  • usunąć wszystkie klatki (5)

  1. Wstawianie animacji na stronę internetową. Animację wstawiamy na stronę internetową identycznie jak obrazki typu GIF. Powiedzmy, że nasza niedawno utworzona animacja nazywa się animacja.gif i znajduje się w tym samym folderze, co strona internetowa (czyli odpowiedni plik HTML). Aby wstawić animację, anleży napisać kod:©snauka.pl 2016
wyślij wiadomość