Strona główna

Typ umysłu Joel Drucker I Vic Braden. Tennis. May 1998 Wskazówki: Zakreśl w kółeczko literę, której treść najlepiej opisuje ciebie. Następnie przenieś odpowiedzi do tabeli poniżej, stawiając krzyżyk w odpowiednim kwadracie


Pobieranie 103.35 Kb.
Data18.06.2016
Rozmiar103.35 Kb.
Typ umysłu
Joel Drucker i Vic Braden. Tennis. May 1998
Wskazówki:
Zakreśl w kółeczko literę, której treść najlepiej opisuje ciebie. Następnie przenieś odpowiedzi do tabeli poniżej, stawiając krzyżyk w odpowiednim kwadracie. Zauważ, że odpowiedzi wpisujemy od lewej do prawej. Dodaj swoje wyniki w każdej pionowej kolumnie, i zaznacz literę z najwyższym wynikiem pod każdą z kolumn oznaczonych rzymską cyfrą. Cztery literki, które zaznaczysz, będą określały typ twojego umysłu, np. ESTJ.
1. a. wysoki poziom energetyczny, uwielbiam towarzystwo

b. niski poziom energetyczny, skryty, cicho mówiący.
2. a. patrzę na rzeczy takimi jakie są, opieram się na zdrowym rozsądku

b. poszukuję znaczenia tego co mi się przytrafia i możliwości jakie to stwarza, opieram się na moich przeczuciach.
3. a. logiczny, myślący, zadający pytania.

b. współczujący, uczuciowy, wpasowujący się.
4. a. zorganizowany, planujący

b. elastyczny, dostosowujący się
5. a. otwarty, człowiek czynu sprawiający, że świat się kręci

b. nieśmiały, robię mało ale dobrze.
6. a. praktyczny, realistyczny, lubię eksperymentować

b. lubię fantazjować, wymyślać coś nowego, teoretyzować
7. a. konkretny, mówiący wprost, szczery.

b. taktowy, miły, zachęcający
8. a. plany, rozkłady

b. brak planu, spontaniczny
9. a. poszukuję wielu zajęć, angażuje się publicznie, współdziałam z innymi

b. poszukuję prywatności, czegoś co mogę robić w samotności w ciszy i skupieniu
10. a. standardowy, zwykły, normalny

b. inny, unikalny, zupełnie nowy
11. a. pewny, krytykujący, stawiający na swoim

b. łagodny, doceniający, przyjazny
12. a. poukładany, uregulowany

b. wyluzowany, „żyj i pozwól żyć”
13. a. co w sercu to na zewnątrz, wyrażam siebie, komunikuję się

b. trzymam wszystko w środku, nie okazuję zbyt wielu uczuć
14. a. zajmuję się tym co teraz robię, koncentruję się na tu i teraz

b. patrzę w przyszłość, widzę cały obraz sytuacji.
15. a. twardy, sprawiedliwy

b. o miękkim sercu, litościwy
16. a. przygotowujący się, skoncentrowany na robocie

b. jakoś to będzie, nastawiony na zabawę
17. a. aktywny, wyrywający się naprzód

b. rozważający, zdający sobie sprawę ze wszystkich konsekwencji
18. a. fakty, rzeczy, widzenie tego „co jest”

b. idee, marzenia, filozofowanie, widzenie tego „co mogłoby być”
19. a. skoncentrowany na zagadnieniu, wierny zasadom

b. działający z wyczuciem, skoncentrowany na ludziach, współczujący
20. a. kontrola, rządzenie

b. swoboda, wolność

I II III IV


a

b
a

b
a

b
a

b

1.2.3.4.5.6.7.8.9.10.11.12.13.14.15.16.17.18.19.20.


E

I

S

N

T

F

J


P

Wyniki:


ESFP: Lindsay Davenport, Conchita Martinez, Jennifer Capriati
Twój styl gry

Mówisz, że uderzasz piłkę z dużą siłą? Masz talent o którego obróbce marzą wszyscy trenerzy. Twoja zdolność do używania dużych mięśni pomaga ci w generowaniu ogromnej mocy uderzeń z głębi kortu i serwisu. Masz również otwarty umysł i potrafisz szybko nauczyć się nowych technik.Dlaczego wygrywasz?

Wiesz jak podporządkować sobie ludzi po drugiej stronie siatki. Gdy grasz swoje, twoja gra powala przeciwników z siłą pioruna, tak, że walczą o to by podnieść się z ziemi. Niewielu twoich przeciwników uderza silniej od ciebie.Dlaczego przegrywasz?

Szybko zaczynasz się nudzić. Ponieważ jesteś lepszy w rozwiązywaniu problemów niż w długofalowym myśleniu, koncentrujesz się z jednego punktu na drugi. Szybko potrafisz się zdekoncentrować, jeśli nie cieszysz się grą lub zaczynasz psuć. Przeciwnicy którzy dobiegają do większości twoich zagrań, mogą zabrać wiatr z twoich żagli, powodując, że zaczynasz się śpieszyć – i naprawdę złościć.Nad czym powinieneś popracować?

Ciesz się grą. Pracuj nad twoimi zdolnościami motorycznymi i poszukuj sposobów by pozostać rozluźnionym. Nie spiesz się pomiędzy punktami. Pamiętaj: Nie musisz zagrać powalającego winnera by wygrać punkt.


Najlepszy partner deblowy dla ciebie.
ENFP posiada przyjacielskość, która pozwoli ci przestać się tak niesamowicie przejmować wygrywaniem i przegrywaniem.
Rada Bradena dla ciebie.
Poświęć 10 minut przed każdym meczem na przygotowanie planu gry – określ również kiedy go będziesz zmieniał, jeśli to będzie konieczne.
ESFJ: Gigi Fernandez

Twój styl gry

Jesteś mocno naładowany emocjonalnie i masz wyjątkową koordynację, szczególnie w aspekcie używania całego twojego ciała. Twoja otwarta natura i drużynowy sposób myślenia czyni z ciebie dobrego partnera deblowego – kogoś z entuzjazmem by cieszyć się każdą chwilą.Dlaczego wygrywasz?

Twoje zdolności motoryczne sprawiają, że świetnie radzisz sobie z graniem bardzo różnorodnych uderzeń. Twój ruch serwisowy jest biomechanicznie poprawny i dość płynny. Nie lubisz podejmowania wielkiego ryzyka i wolisz utrzymać piłkę w grze, wykańczając przeciwników doskonałą regularnością.Dlaczego przegrywasz?

Pod presją, twoje zwykle świetnie działające duże mięśnie robią się zbyt spięte. Usztywniasz się i tracisz czucie potrzebne do płynnych uderzeń. Wszystkie twoje instynkty wyłączają się. Nie mogąc znaleźć już żadnej drogi ratunku, robisz się bardzo nerwowy i stanowczo za bardzo skoncentrowany na wyniku.Nad czym powinieneś popracować?

Zwróć większą uwagę na grę niż na wynik. Skoncentruj się na pracy przedramion i nadgarstków przy uderzeniach. Rozbuduj swoją grę dodając do niej woleje, finezyjne zagrania i różnego rodzaju rotacje. Naucz się myśleć strategicznie, mając na uwadze ogólny obraz meczu, zamiast dołować się bezlitosną analizą wszystkich elementów.


Najlepszy partner deblowy dla ciebie
Potrzebujesz dobrego, agresywnego woleisty, który dopełni twoją regularność, takiego jak ENTJ.
Rada Bradena dla ciebie.
Stań w połowie odległości między linią serwisową a siatką. Niech twój partner zrobi to samo. Pograjcie na siebie wolejowo. Teraz, niech twój partner stanie z głębi kortu. Zagrajcie parę wymian. Widzisz, masz na zagranie woleja o wiele więcej czasu niż ci się wcześniej wydawało.
ESTJ: Pam Shriver, David Wheaton

Twój styl gry

Lubisz porządek, więc twoja gra ma zdyscyplinowany charakter. Jesteś świetnym sportowcem, radzisz sobie w wielu sportach. Grasz procentowo, nie podejmujesz nie kalkulowanego ryzyka. Nawet gdy jesteś agresywny, jest to bardziej twoim sposobem bronienia się, niż chęcią narzucenia swojego stylu przeciwnikowi.Dlaczego wygrywasz?

Grasz w tenisa jak manager, co sprawia że jesteś dobrym deblistą. Twoje naładowane dużą energią zdolności manualne czynią cię dobrym woleistą. Partnerzy lubią z tobą grać gdyż jesteś skuteczny i skoncentrowany. W singlu, rzadko zdarza ci się beztroskie oddawanie punktów i zwykle zmuszasz przeciwników do zwiększenia ich jakości gry.Dlaczego przegrywasz?

Nienawidzisz przegrywać tak bardzo, że aż dostajesz hebla. Twoja ambicja sprawia, że bardziej przejmujesz się wynikiem niż samą grą, przez co twoje uderzenia robią się skrócone i nerwowe, i czasem łapiesz przez to kontuzje. Ponieważ kierujesz się bardziej logiką niż intuicją, jesteś mało elastyczny strategicznie, ignorując konieczność dokonania taktycznych zmian.


Nad czym powinieneś popracować?

Rozluźnienie ma w twoim przypadku kluczowe znaczenie, szczególnie ramion, nadgarstków i dłoni. Naucz się używać całego ciała. Techniki takie jak wizualizacja określonego uderzenia lub sytuacji meczowej mogą pomóc ci poprawić twoje czucie całego ruchu, jak również zwiększyć intensywność pracy bez zwiększania twojej nerwowości.


Najlepszy partner deblowy dla ciebie
ENFP pomoże ci się więcej śmiać i cieszyć tym co robisz
Rada Bradena dla ciebie.
Pomiędzy punktami rozluźnij się biorąc jeden głęboki oddech. Gdy wydychasz powietrze, opuść ramiona i ciesz się momentem rozluźnienia.
ESTP: Andre Agassi, Goran Ivanisevic, Richard Krajicek, Patric Rafter, Martina Hingis, Jana Novotna, Arantxa Sanchez Vicario, Boris Becker, Ilie Nastese

Twój styl gry

Uwielbiasz być w blasku reflektorów. Nic cię tak nie kręci jak miotanie wspaniałych zagrań – i masz talent by grać je z każdego miejsca na korcie. Twoja wyjątkowe umiejętności motoryczne i wizualne dają ci niezwykłe zdolności w używaniu przedramion i nadgarstków, by generować rotację, kąty i moc.Dlaczego wygrywasz?

To ciebie miał Nike na myśli gdy stworzył swoje hasło „Just do it”. Żaden inny typ umysłu nie przystępuje do meczu z taką dawką pewności siebie. Twoje ciało przejmuje stery i uderzenia same wystrzeliwują z twojej rakiety. Żywisz się szybkością i energią uderzeń przeciwnika. We wczesnych fazach meczu trudno jest uwierzyć, że masz jakikolwiek słaby punkt.Dlaczego przegrywasz?

Masz tyle możliwości wygrywania punktów, że łatwo jest stracić koncentrację. Przeciwnicy, którzy mieszają rotacje lub powoli poruszają się między punktami, mogą doprowadzić cię do szaleństwa, co powoduje, że próbujesz grać lepiej niż potrafisz. Ciężko jest ci się zmotywować do gry z zawodnikami, których powinieneś pokonać, przez co czasem przegrywasz ze słabszymi od siebie.Nad czym powinieneś popracować?

Naucz się ciężkiej, systematycznej pracy. Zmuś się do tego by grać przez 30 minut głębokie, długie uderzenia po krosie. Zagraj kilka dodatkowych serwisów na treningu. Zwolnij tempo poruszania się pomiędzy punktami. Naucz się grać na pełnym zaangażowaniu nawet jeśli nikt cię nie ogląda.


Najlepszy partner deblowy dla ciebie

Dobrze będzie ci się pracowało z ESTJ, podobnie uzdolniony motorycznie zawodnik z dobrymi wolejami. ESTJ posiada wszechstronność i poczucie uporządkowania, które pozwoli ci się uspokoić.


Rada Bradena dla ciebie.
Zwiększ swoją zdolność koncentracji poprzez trzymanie w korcie tak wielu piłek jak to tylko możliwe. Zacznij od 10, potem dojdź do 20 by zakończyć na 50.
ENFP: Jonas Bjorkman, Venus Williams, Tracy Austin


Twój styl gry

Jesteś spontaniczny, wykorzystujesz okazje i jesteś kreatywny. Wprowadzasz do gry mnóstwo energii i radości. Potrafisz pomalować kort uderzeniami granymi z każdego rogu. Lubisz rytm jaki daje granie uderzeń w biegu.Dlaczego wygrywasz?

Jesteś niebezpiecznym zawodnikiem. Trudno jest złapać rytm z zawodnikiem, który zagrywa tyle wspaniałych winnerów i jest świetnym atletą i gra z pasją. Masz doskonały refleks, niezależnie od tego czy jest to return z szybkiego serwisu, gra przy siatce, czy cudowne zagrania z niewiarygodnych pozycji. Gdy grasz swoją grę, ciężko cię pokonać.Dlaczego przegrywasz?

Jesteś mało regularny. Ponieważ twoja gra zależy w dużej mierze od Boskiej inspiracji, często twój umysł błądzi pomiędzy kortem a jakimś innym miejscem, tracisz koncentrację i inspirację. Traktujesz tenis jako sztukę a nie jako rzemiosło, w związku z czym jesteś mało efektywny gdy działasz pod dużym stresem – zarówno mentalnie jak i fizycznie.Nad czym powinieneś popracować?

Pracuj ze swoim trenerem nad doskonaleniem twoich uderzeń, ale jednocześnie dbaj o swoją kreatywność i radość z gry. Strategicznie, starannie przygotowany plan na nadchodzący mecz może przynieść ci wiele korzyści.


Najlepszy partner deblowy dla ciebie
Graj w parze z ISTP – oni idą na całość, grają na dużej energii podczas gdy ty możesz wprowadzić atmosferę dobrej zabawy.
Rada Bradena dla ciebie
Utrzymuj koncentrację. Zobacz czy możesz zagrać 50 uderzeń bez jednego zepsucia.

ENFJ: Jim Courier, Alexander Volkov

Twój styl gry

Grasz na dużej mocy, uwielbiasz rywalizację, jesteś bardzo ambitny a twoje ruchy są płynniejsze niż ludzie sądzą. To wszystko sprawia, że masz doskonałą etykę pracy i wytrwale podążasz za swoim celem. Doszlifowanie twoich uderzeń do perfekcji znaczy dla ciebie więcej niż samo wygrywanie. Z czasem, sprawia to, że stajesz się bardzo silny i zdolny do uderzenia na bardzo dużej prędkości.Dlaczego wygrywasz?

Entuzjazm i walka o każdą piłkę dają ci wiele zwycięstw. Rywalizacja jest sprawą osobistej dumy. Z twoimi wartościami nigdy nie znieważyłbyś przeciwnika (lub samego siebie) odpuszczając mecz. Walczysz do końca niezależnie od okoliczności. Duch nieustępliwości pozwala ci przetrwać nawet najdłuższe mecze.Dlaczego przegrywasz?

Ponieważ tak bardzo bierzesz sobie rywalizację do serca, masz problem w trzymaniu emocji na wodzy. Intensywność z jaką grasz i reagujesz na korcie często może przeważyć nad twoimi staraniami by grać skutecznie. Możesz stać się spięty i krytyczny wobec samego siebie. Będziesz walczył o każdą piłkę ale zatracisz poczucie misji.Nad czym powinieneś popracować?

Naucz się rozluźniać i grać na miarę twoich możliwości. Czas na ostrą jazdę nadejdzie, ale najpierw musisz utrzymać twoją pasję w ryzach i skoncentrować się na każdym punkcie. Myśl o płynnych ruchach z udziałem całego ciała zamiast nastawiać się na odzieranie piłki z filcu przy każdym uderzeniu.


Najlepszy partner deblowy dla ciebie
ISFP jest przyjacielski, chętny do pomocy i pomoże ci się uspokoić
Rada Bradena dla ciebie
Gdy szlifujesz swoje uderzenia poćwicz branie bardzo szybkiego zamachu do tyłu i uderzaj robiąc tak wolny zamach do przodu jak to tylko możliwe, ucząc się używania całego ciała i pracując nad kontrolą intensywności uderzenia.
ENTP: Pete Sampras, Gustavo Kuerten, Irina Spirlea, Greg Rusedski, Yannick Noah, Bobby Riggs, Guillermo Vilas, Suzanne Lenglen.

Twój styl gry

Uwielbiasz być w centrum uwagi. Jesteś ambitnym zawodnikiem, grającym na całym korcie, kimś kto preferuje wspaniałe, błyskotliwe zagrania nad długie, męczące wymiany. Jeśli nauczysz się podstaw właściwego wykonania uderzeń wcześnie w twojej karierze, tak jak Sampras, to w końcu twoje ruchy staną się dość płynne. Bez poświęcenia dużej ilości czasu na budowanie uderzenia, twoje ruchy mogą być mało skoordynowane.Dlaczego wygrywasz?

Lubisz przejmować inicjatywę. Zawsze poszukujesz sposobów na zdominowanie przeciwnika – od stosowania różnorodnych rotacji i szybkości po odważne, ryzykowne strzały połączone atakami na siatkę. Posiadasz luz w ruchach, który pozwala ci na chłostanie uderzeniami we wszystkich kierunkach. Doskonale radzisz sobie w rozwiązywaniu sytuacji meczowych.Dlaczego przegrywasz?

Masz okresy dobrej i złej gry często następujące bezpośrednio po sobie. Ponieważ bardziej polegasz na swojej głowie niż na ciele, możesz czasem być fizycznie mało zdyscyplinowany i niecierpliwy. Brak świadomości tego co dzieje się z twoim ciałem może powodować, że twoje uderzenia rozpadają się pod presją.Nad czym powinieneś popracować?

Naucz się używać całego ciała podczas uderzeń. Skoncentruj się na treningach w których trenujesz mechanikę ruchu. Przed meczem, daj sobie parę łatwych do zapamiętania fizycznych wskazówek, by zdawać sobie sprawę z tego co dzieje się z twoim ciałem. Np. „wychodzenie z nóg przy forehandzie”.


Najlepszy partner deblowy dla ciebie
INTP podziela twoją miłość do określania strategii gry i z chęcią pozwoli ci być liderem w deblu. Pomożesz mu trochę się rozluźnić i obydwaj podejdziecie do meczu w sposób przemyślany.
Rada Bradena dla ciebie
Przy szlifowaniu uderzeń, skoncentruj się na wyjściu z nogi i rotacji tułowia. Praca całym ciałem jest w twoim przypadku kluczowa, gdyż kontrola nad nim nie jest twoją najmocniejszą stroną
ENTJ: Alex Corretja, Brad Gilbert, Billie Jean King, Gabriela Sabatini, Tony Trabert, Mary Carillo, John Newcombe, Jack Kramer, Rick Leach
Twój styl gry
Kochasz rywalizację, uwielbiasz przejmować inicjatywę i szczególnie lubujesz się w rozbijaniu gry przeciwnika. Agresja przychodzi ci naturalnie, podobnie jak gotowość do pracowania ciężej niż jakikolwiek inny zawodnik. Zużywasz ogromne ilości energii za każdym razem gdy wychodzisz na kort.

Dlaczego wygrywasz?

Stawiasz czoło wyzwaniu. Zawsze masz dobry obraz tego co trzeba zrobić by wygrać dany mecz. Cenisz sobie dobrą mechanikę ruchu i ciężko pracujesz by uczynić ją tak prostą i efektywną jak to tylko możliwe. Twój styl może nie być zbyt subtelny, ale jest w nim o wiele więcej myśli niż twój przeciwnik zdaje sobie z tego sprawę.Dlaczego przegrywasz?

Masz tendencję do rozgrywania meczu w twoim umyśle, odkładając na później właściwy proces fizycznego rozgrywania go. Kompetencja jest ważna dla ciebie, przez co możesz czuć się zażenowany grając przeciwko lepszym od siebie przeciwnikom i mentalnie kapitulować.Nad czym powinieneś popracować?

Koncentruj się bardziej na grze niż na wyniku. Im więcej będziesz pracował tym lepiej będziesz grał. Bądź uczciwy jeśli chodzi o twoje słabości i skoncentruj się na płynnym prowadzeniu wszystkich twoich uderzeń. Oczywiście wiesz najlepiej co zrobić by wygrać mecz, ale czasem posłuchaj trenera i potraktuj przegrane mecze jako okazję do nauczenia się czegoś nowego i poczynienia postępów.


Najlepszy partner deblowy dla ciebie
Najlepszy partner deblowy dla ciebie to ISTP. Ten zawodnik uwielbia ryzykować i przez to pomoże ci przestać się zbyt dużo zastanawiać i pójść na całość.
Rada Bradena dla ciebie
W czasie treningu skoncentruj się na pracy nóg. Spędź pięć minut sprawdzając czy jesteś dobrze ustawiony do każdej piłki. Jeśli ci się uda to powiedz sobie parę słów pochwały i zachęty i spędź następne 5 minut przygotowując się do uderzenia zanim piłka znajdzie się na wysokości linii serwisowej.
ISFP: Yevgeny Kafelnikov, Bjorn Borg, Jose Higueras
Twój styl gry
Jesteś bardziej pasywny niż większość zawodników, dlatego lubisz grać na wolniejszych nawierzchniach, takich jak ziemia. Siła największych mięśni twojego ciała sprawia, że świetnie sobie radzisz z oburęcznymi uderzeniami. Płynność pochodząca z twojej prawej półkuli mózgowej daje ci talent w operowaniu rotacjami. Jesteś znany jako uczciwy i honorowy tenisista.

Dlaczego wygrywasz?

Ciężko jest cię rozgryźć. Przeciwnicy nie są w stanie przewidzieć, w którym kierunku zmierzasz. Twoja waleczność jest często niedoceniana z uwagi na twoje dobre serce. Jednak, gdy zajdzie taka potrzeba, jesteś w stanie walczyć o każdą piłkę przez cały dzień. Jako partner deblowy, twoje przyjazne nastawienie wpływa bardzo pozytywnie i uspokajająco na twojego partnera.Dlaczego przegrywasz?

Trudno jest ci utrzymywać wysoką energię przez dłuższy okres czasu. Jesteś wyczulony na potrzeby innych, dlatego często bardziej wolisz grać debla i trenować niż grać o wysokie stawki w singla. . Twoja pasywna natura czyni cię mniej agresywnym i niechętnym do rozwijania broni którymi mógłbyś atakować przeciwnika. Wolałbyś przegrać ładnie grając niż wygrać grając kiepsko.Nad czym powinieneś popracować?

Znajdź troskliwego trenera. Doszlifuj twoje zdolności motoryczne tak byś mógł z większą swobodą operować serwisem i wolejami. Twoim celem jest zrozumienie, że można być jednocześnie skromnym i pewnym siebie. Poszukuj okazji do zagrania winnera. Nie bierz sobie porażek do serca. Zmień twój zewnętrzny chłód w gorące pragnienie.


Najlepszy partner deblowy dla ciebie
Potrzebujesz spokojnego, przemyślanego sposobu bycia ISTJ, zawodnika którego świetne zdolności motoryczne czynią dobrym woleistą.
Rada Bradena dla ciebie
Skoncentruj się bardziej na procesie dochodzenia do celu, niż na samym celu. Twoim celem na treningu może być praca nóg i długie prowadzenie rakiety, a nie koniecznie wygranie akcji.
ISFJ: mało popularny typ umysłu w zawodowym tenisie.
Twój styl gry
Twoje nogi to twoja najmocniejsza strona, przez co jesteś dobrym zawodnikiem całego kortu. Tenis jest dla ciebie bardziej przyjacielskim spotkaniem niż placem boju. Jesteś wesołym, przyjacielskim partnerem deblowym, który lubi dużo biegać i uderzać piłki.

Dlaczego wygrywasz?

Wygrywanie nie znaczy tak wiele dla ciebie. O wiele istotniejszy jest sam wysiłek. Kiedy jednak rywalizujesz, to co jest dla ciebie ważne to relacje z przeciwnikiem. Dlatego tak bardzo lubisz grać w debla. Masz wspaniałą koordynację, świetne zdolności motoryczne, solidną mechanikę uderzeń i dobrą kontrolę nad własnym ciałem.Dlaczego przegrywasz?

Lubisz przebijać piłkę na drugą stronę i dobrze się bawić. Ponieważ bardzo luźno traktujesz rywalizację, często grasz z ludźmi o wiele słabszymi tenisowo od ciebie, przez co zbyt rzadko twoje umiejętności są poddawane próbie, co z kolei prowadzi do braku postępów. Gdzieś głęboko w tobie tkwi wielki wojownik, ale wolisz tą część siebie trzymać w zamknięciu.Nad czym powinieneś popracować?

Zdecyduj się po co grasz – graj na swoich warunkach, z ludźmi których lubisz, w okolicznościach, które dają ci najwięcej przyjemności. Nie pozwól by wojowniczo nastawione towarzystwo zmuszało cię do tego czego w sumie nie lubisz robić. Jeśli jednak pragniesz grać by wygrać, to skoncentruj się na taktyce.


Najlepszy partner deblowy dla ciebie
Potrzebujesz partnera, który nie jest aż tak bardzo zainteresowany wygrywaniem. Uwielbiający dobrą zabawę ENFP będzie w sam raz.
Rada Bradena dla ciebie
Nagraj kiedyś swój mecz deblowy, abyś mógł obejrzeć swój wkład w pracę zespołu. Przed meczem często masz ochotę powiedzieć, że „Przecież ja nic nie robię na tym korcie”. Jednak gdy obejrzysz swój mecz będziesz miał żywy dowód twojej wartości.
ISTP: Steffi Grar, Monica Seles, Petr Korda, Martina Navratilova, Jimmy Connors, John McEnroe, Michael Chang, Thomas Muster, Stefan Edberg, Ivan Lendl, Rod Laver.
Twój styl gry
Koncentracja, intensywność, nieustępliwość i determinacja są podstawowymi wartościami w twojej grze. Gdy poświęcisz się pracy, jesteś lepiej przystosowany do gry na całym korcie niż jakikolwiek inny typ umysłu. Twoje świetne zdolności motoryczne są poparte doskonałą koordynacją oka i ręki oraz wspaniałym panowaniem nad tym co dzieje się z twoim nadgarstkiem.

Dlaczego wygrywasz?

Zaangażowanie i koncentracja sprawiają, że jesteś bardzo regularny. Nie potrzebujesz zbyt szczegółowych planów odnośnie tego co będziesz grał. Wystarczy, że wejdziesz na kort i weźmiesz się do roboty. Twoja koncentracja pozwala ci na stosowanie twoich największych broni od samego początku. Mimo, że atakowanie jest w razie konieczności czymś naturalnym dla ciebie to czujesz się komfortowo w roli zawodnika walczącego o każdą piłkę i czekającego na okazję do przejęcia inicjatywy.Dlaczego przegrywasz?

Duża intensywność emocjonalna może również działać przeciwko tobie. Czasem intensywnie koncentrujesz się na tym co cię denerwuje, np. niesprawiedliwe decyzje sędziego, aroganccy kibice itd. Gdy jesteś spięty, twoje ramie, nadgarstek i palce tracą swoje właściwości konieczne do wykonywanie płynnych uderzeń. ISTP który myśli zbyt dużo, czasem łapie hebla. Jesteś również uparty i ciężko ci się przystosować.Nad czym powinieneś popracować?

Ponieważ wyzwalanie w sobie zaangażowania nie jest dla ciebie problemem, skoncentruj się na kontrolowaniu emocji. Zredukuj zbyt głębokie analizowanie tego co robisz i ciesz się grą. To może i była wojna dla Connorsa, ale pamiętaj, że dla ciebie jest to honorowa rywalizacja. Zwróć uwagę na fazę relaksacji w rutynie między punktowej. Zmieniaj czasem plany gry.


Najlepszy partner deblowy dla ciebie

ENTJ wie jak wykorzystać twój talent. Jest mądrym, ambitnym partnerem, który może przejąć dowodzenie i który będzie widział kiedy przestać gadać, zostawić cię w spokoju i wziąć się do roboty.


Rada Bradena dla ciebie
Drille w których dobiegasz do piłek i jednocześnie masz za zadanie zachowanie równowagi ciała są stworzone właśnie dla ciebie.
ISTJ: Chris Evert, Paul Haarhuis, Stan Smith
Twój styl gry
Jesteś skoncentrowany tylko na jednej rzeczy. Działasz metodycznie, regularnie, zachowawczo i doskonale rozumiesz jedną z podstawowych zasad w tenisie: zmuszanie przeciwnika do zagranie jeszcze jednego trudnego uderzenie. To wszystko czyni z ciebie znakomitego zawodnika defensywy.

Dlaczego wygrywasz?

Konstruujesz punkty z precyzją nauczyciela matematyki. Jesteś niezwykle zwrotny, co dodaje ci wszechstronności. Przeciwnicy przechodzą test konsekwencji i cierpliwości podczas gdy ty grasz loby, miotasz głębokimi uderzeniami z głębi kortu i grasz solidne woleje. Nie ma nic błyskotliwego w twojej grze – tylko mordercza regularność.Dlaczego przegrywasz?

Twój defensywny styl sprawia, że nie lubisz naciskać na przeciwnika, nawet wtedy gdy masz do tego okazję. Bycie agresywnym jest dla ciebie ciężką próbą. Jeśli idziesz do siatki to tylko po wspaniałych zagraniach, ponieważ boisz się zostać miniętym i wyjść na głupka. Twoja regularność może również prowadzić do przewidywalności.Nad czym powinieneś popracować?

Wyluzuj trochę i ciesz się tenisem. Czyniąc mecze mniej ponurymi otworzysz się na nowe możliwości. Przy uderzeniach, połóż nacisk na płynność i pracę nóg, eksperymentuj z rotacjami i odważnymi zagraniami. Pomyśl o pracy całego ciała gdy uderzasz piłkę.


Najlepszy partner deblowy dla ciebie
ISTP będzie podzielał większość twoich poglądów, dążeń i umiejętności. Jednocześnie będzie miał w sobie wystarczająco dużo radości byś mógł się rozluźnić.
Rada Bradena dla ciebie
Zagraj seta w którym będziesz chodził do siatki po każdym zagraniu. W ten sposób nauczysz się grać na dużym ryzyku, nie obawiając się, że zostaniesz ścięty gdy przeciwnik cię minie.
INFP: Cedric Pioline, Guy Forget

Twój styl gry
Masz wspaniałą koordynację – baletowe wręcz umiejętności by poruszać się po korcie harmonijnie i z dużą szybkością. Doskonale naśladujesz ruchy, przez co szybko uczysz się poprawnego wykonywania uderzeń. Te umiejętności nadają twojej grze młodych i świeżych właściwości.

Dlaczego wygrywasz?

Jesteś dość skryty co czyni cię bardzo skoncentrowanym zawodnikiem. Jesteś fizycznie uzdolniony w tak wielu aspektach, że dysponujesz wieloma sposobami na wygrywanie punktów. Niezależnie od tego, czy walczysz 3 metry za linią główną, czy nurkujesz do woleja twoja gra pozostaje wszechstronna i płynna. Twoja emocjonalny strona sprawia, że nienawidzisz przegrywać, i będziesz walczył o każdą, nawet najtrudniejszą piłkę.Dlaczego przegrywasz?

Tenis ma dla ciebie większe znaczenie estetyczne niż praktyczne. Ponieważ nie jesteś zbyt agresywny, często przeciwnicy górują nad tobą siłą i agresją uderzeń, co znowu sprawia, że czujesz się bardzo niedowartościowany. Miewasz częste zmiany nastrojów.Nad czym powinieneś popracować?

W twojej grze skoncentruj się na różnorodności i radości z walki, odpuść trochę tego wyrobnictwa. Duch wojownika jest ci niezwykle potrzebny jeśli pragniesz czynić postępy. Pracuj by wyciągnąć ze swoje ciała i duszy jak najwięcej i następnie podłącz to do niewyczerpanego źródła kreatywności jakie w tobie drzemie.


Najlepszy partner deblowy dla ciebie
ISFP jest wszechstronny, przyjacielski i doda waszej drużynie tego sportowego ducha, którego czasem ci brakuje.
Rada Bradena dla ciebie
Przejmij rolę przywódcy podczas gry w debla. Po każdym rozegraniu mów głośno wynik.
INFJ: mało popularny typ umysłu w zawodowym tenisie
Twój styl gry
Mimo, że lubisz oszczędzać energię to potrafisz grać na bardzo wysokich obrotach, gdy się zmotywujesz. Jeśli jednak zacząłeś grać w tenisa dość późno to twoja gra jest dosyć mechaniczna.

Dlaczego wygrywasz?

Masz cierpliwość Hioba. Twoja inteligencja i przenikliwość czyni cię dobrym uczniem. Pochłaniasz informację niczym gąbka i lubisz eksperymentować z nowymi koncepcjami i strategiami. To wszystko czyni cię wszechstronnym zawodnikiem. Twoja wewnętrzna wrażliwość sprawia, że jesteś wspaniałym partnerem deblowym.Dlaczego przegrywasz?

Preferujesz bardziej ostateczny rezultat niż długi, pełen potu i bólu proces rywalizacji. Wydaje ci się, że masz zbyt wiele do stracenia w wyniku konfrontacji, przez co nie lubisz się sprawdzać ze strachu przed kompromitacją i druzgocącą porażką.Nad czym powinieneś popracować?

Graj na swoich warunkach. Graj z ludźmi którzy ci odpowiadają – debel, mikst, lub zwyczajne trzymanie piłki w korcie. Kładź nacisk na twoje pragnienia gdy trenujesz. Odłóż na bok twój intelekt i naucz się grać na szybszym tempie używając nieco więcej rotacji przy uderzeniach. Nakręć się trochę!


Najlepszy partner deblowy dla ciebie
ISTJ kieruje się wartościami i honorem, co doda ci pewności siebie. ISTJ wprowadza spokojną i przyjemną atmosferę która zadziała na ciebie uspokajająco.
Rada Bradena dla ciebie
Graj dużo drilli wolejowych, na szybkość reakcji na siatce. Na przykład ustawcie się z partnerem na liniach serwisowych i grajcie na siebie woleje, powoli zbliżając się do siatki. Pozwoli ci to skoncentrować się na zadaniu a nie na ostatecznym wyniku.
INTP: Mary Joe Fernandez, Artur Ashe.
Twój styl gry
Opierasz się na logice, ostrożności i przemyślanym działaniu. Myślisz niezależnie, co czyni tak indywidualny sport jak tenis idealnym dla twojego niezbyt „atletycznego” sposobu myślenia. Na korcie, świetnie radzisz sobie z rozpoznawaniem schematów gry przeciwników i podchodzisz do gry w bardzo przemyślany sposób.

Dlaczego wygrywasz?

Twój doskonały umysł pozwala ci na perfekcyjną koncentrację. Twoje świetne zrozumienie tego co kto komu robi na korcie, pozwala ci na podejmowanie właściwych decyzji w najważniejszych momentach meczu – sprytne loby, nagłe ataki, precyzyjne passing shoty. Tenis jest dla ciebie jak egzamin z matematyki – seria problemów do rozwiązania jeden po drugim.Dlaczego przegrywasz?

Polegasz na twoim umyśle tak bardzo, że tracisz kontakt z tym co dzieje się z twoim ciałem. Twoja skryta natura może sprawić, że będziesz bardzo spięty i mało agresywny. Ponadto, jesteś tak pochłonięty logiką, że nie dajesz sobie rady ze swoimi emocjami, gdy grasz przeciwko, irracjonalnemu, rozkapryszonemu przeciwnikowi.


Nad czym powinieneś popracować?

Bardzo dobrze się rozgrzej przed ważnymi meczami. Przygotuj swoje ciało do czekających cię wyzwań a twój umysł się dostosuje. Rozluźnij się od czasu do czasu próbując zagrać wspaniałego winnera w odpowiednich momentach ( np. gdy wygrywasz w gemie 40/0). Pamiętaj by od czasu do czasu się uśmiechnąć. To jest mecz tenisowy a nie matura.


Najlepszy partner deblowy dla ciebie
Dobrze będzie gdy trafisz w ręce towarzyskiego i równie intensywnie myślącego ENTP.
Rada Bradena dla ciebie.
Rozluźnij się żonglując trzema piłeczkami, idąc pomiędzy zestawem pachołków.
INTJ: Jeff Tarango, Tim Mayotte
Twój styl gry
Jesteś zdeterminowany, działasz celowo, z zamysłem i ciężko pracujesz nad swoją grą. Lubisz pracować nad mechaniką twojej gry. Twoja zdolność do obmyślania strategii i wyciągania wniosków pomogła ci poczynić postępy i nauczyć się wygrywania. Twoja niezależna natura sprawia, że lubisz samotność – dobra cecha dla tenisisty.

Dlaczego wygrywasz?

Wiesz jak rozbić grę przeciwnika. Starannie studiujesz każdego z twoich przeciwników, odnajdujesz jego słabe strony i budujesz plan gry na dany mecz. Punkt po punkcie, rozbrajasz swoją ofiarę w pełen determinacji i bezlitosny sposób.Dlaczego przegrywasz?

Z powodu twojego analitycznego myślenia, nie posiadasz naturalnie płynnych ruchów lub nadzwyczajnej chęci do eksperymentowania z nowymi strategiami, szczególnie w trakcie meczu. Twoje ciało może zostać sparaliżowane przez nadmiar myślenia, co znowu czyni bardzo trudnym demonstrowanie sportowego instynktu zabójcy.Nad czym powinieneś popracować?

Skoncentruj się na pracy całego ciała. Eksperymentuj z różnymi planami gry przeciwko różnym zawodnikom, tak abyś nie miał problemu z przystosowaniem się do zmieniających się warunków. Nawet jeśli opracowałeś plan gry przed meczem, zwróć uwagę na to co dzieje się na korcie abyś mógł go na czas zmienić.


Najlepszy partner deblowy dla ciebie
ENTP sprawi, że będziesz się lepiej bawił na korcie, i wprowadzi do waszej gry wystarczająco dużo strategicznej różnorodności aby twój team nie wpadł w pułapkę przewidywalności.
Rada Bradena dla ciebie.
Poświęć trochę czasu przed meczem na zastanowienie się nad słabymi stronami przeciwnika, oraz nad nowymi, ciekawymi sposobami na wykorzystanie ich.
Tłumaczył Krystian Pfeiffer ( www.pfeifferteam.pl )


©snauka.pl 2016
wyślij wiadomość