Strona główna

Uzupełnienie materiałów do konkursu Hymn Święta Miłości


Pobieranie 5.72 Kb.
Data19.06.2016
Rozmiar5.72 Kb.
Uzupełnienie materiałów do konkursu

Hymn

Święta Miłości (Hymn do Miłości Ojczyzny) – pieśń napisana przez Ignacego Krasickiego w roku 1774. W czasie rozbiorów pełniła rolę hymnu narodowego.

Święta miłości kochanej Ojczyzny,


Czują Cię tylko umysły poczciwe !
Dla ciebie zjadłe smakują trucizny,
Dla ciebie więzy, pęta nie zelżywe.

Ignacy Krasicki

Boże, coś Polskę – polska, katolicka pieśń religijna. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w roku konkurowała z Mazurkiem Dąbrowskiego o uznanie za hymn państwowy. Została napisana w roku 1816 przez Alojzego Felińskiego na cześć cara i króla Królestwa Polskiego (Kongresowego) Aleksandra I.

Boże! Coś Polskę przez tak liczne wieki

Otaczał blaskiem potęgi i chwały

I tarczą swojej zasłaniał opieki

Od nieszczęść, które przywalić ją miałyAlojzy Feliński

Szczegóły dotyczące godła, barw i hymnu określa ustawa z 1980 roku Ustawa o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych. Ustawa ta zawiera późniejsze zmiany jak na przykład przywrócenia korony godłu polskiemu w 1989 roku.

Art. 1.

Orzeł biały, biało-czerwone barwy i "Mazurek Dąbrowskiego" są symbolami Rzeczypospolitej Polskiej.Otaczanie tych symboli czcią i szacunkiem jest prawem i obowiązkiem każdego obywatela Rzeczypospolitej Polskiej oraz wszystkich organów państwowych, instytucji i organizacji.

Symbole Rzeczypospolitej Polskiej pozostają pod szczególną ochroną prawa, przewidzianą w odrębnych przepisach.Art. 2.

Godłem Rzeczypospolitej Polskiej jest wizerunek orła białego ze złotą koroną na głowie zwróconej w prawo, z rozwiniętymi skrzydłami, z dziobem i szponami złotymi, umieszczonymi w czerwonym polu tarczy.


©snauka.pl 2016
wyślij wiadomość