Strona główna

Vorarlberg: nowatorski zachód Austrii


Pobieranie 12.84 Kb.
Data20.06.2016
Rozmiar12.84 Kb.

Vorarlberg: nowatorski zachód AustriiVorarlberg leży na zachodnim krańcu Austrii, w sąsiedztwie Niemiec, Szwajcarii i Księstwa Liechtensteinu. Ten mały, otwarty na świat land znany jest z inspirującego połączenia fascynujących dzieł natury z wysoką kulturą życia codziennego.
Każdego roku w lecie Bregencja, miasto stołeczne Vorarlbergu, zamienia się w międzynarodową stolicę kultury. Położona nad brzegiem Jeziora Bodeńskiego, które łączy trzy kraje – Niemcy, Szwajcarię i Austrię, jest miejscem spotkań wielbicieli imprez kulturalnych. Przyciąga ich przede wszystkim Festiwal Bregencki. Od ponad 60 lat na deskach największej na świecie sceny na wodzie rozgrywają się wielkie wydarzenia muzyczne. Dom Festiwalowy prezentuje operowe białe kruki, a w mieście rządzi sztuka na miarę XXI w. W tym roku Festiwal Bregencki odbędzie się w terminie od 23 lipca do 25 sierpnia. Na scenie na jeziorze zobaczymy „Czarodziejski flet” Wolfganga Amadeusza Mozarta.
Radość tworzenia

Muzyka, sztuka, kulinaria, a także pomysłowe rozwiązania w dziedzinie gospodarki i handlu – Vorarlberg lubi zaskakiwać swoich gości! Nie wszyscy chyba wiedzą, że ten mały land jest siedzibą międzynarodowych przedsiębiorstw – m.in. wiodącego na światowych rynkach producenta kolei linowych Doppelmayr Lifte oraz firm Wolford Bodywear i Rauch Fruchtsäfte.

Niezwykłą jak na alpejską krainę otwartość prezentuje również architektura. Ten wyjątkowy zakątek Austrii zachwyca nad wyraz odważnym połączeniem starej i nowej architektury drewnianej. Eleganckie w swej prostocie domy w nowym stylu nie tylko ładnie wyglądają, ale również są prawdziwymi pionierami w oszczędnym gospodarowaniu energią. Inspiracje w poszukiwaniu kształtów i materiałów pasujących do otoczenia oraz rozwiązań budowlanych pozwalających na zrównoważone wykorzystanie zasobów, dzisiejsi architekci, budowniczowie i rzemieślnicy znajdują zarówno w tradycji samego Vorarlbergu, jak i poza jego granicami.
Korzenie

Ponad 700 lat temu w górskich regionach Vorarlbergu osiedlili się Walzerowie, którzy pierwotnie zamieszkiwali tereny szwajcarskiego kantonu Valais. To oni rozpowszechnili w Vorarlbergu praktykowaną do dzisiaj gospodarkę trzypiętrową. Aby optymalnie wykorzystać pastwiska położone na różnych wysokościach, wczesnym latem pasterze pędzą krowy na Voräß – czyli na pastwiska położone wyżej, nad dolinami; w lecie natomiast na wysokie hale, a późnym latem rozpoczynają wędrówkę z powrotem – przez Voräß do doliny.

Pasterze budowali domy z drewna, często na kamiennym fundamencie. Pomieszczenia były niskie, a okna małe, ponieważ wysoko w górach nadrzędnym celem było zatrzymanie w domu z trudem wygenerowanego ciepła. Walzerowie pozostawili swoje ślady również w mowie. W używanych obecnie w Vorarlbergu dialektach alemańskich – Vorarlberg to jedyny kraj związkowy Austrii posiadający alemańskie korzenie językowe – w niektórych regionach do dzisiaj można znaleźć walzerskie słowa. W Vorarlbergu są też dwie doliny, których nazwy nawiązują do Walzerów: Kleinwalsertal i Großes Walsertal, rezerwat biosfery.
Historia architektury

Vorarlberscy architekci mają słynnych przodków. Mniej więcej od 1650 r. w wiosce Au w Lesie Bregenckim działa cech budowniczych, który zrewolucjonizował architekturę kościelną, a jego wpływy sięgnęły daleko poza granice Vorarlbergu. Spod rąk budowniczych i rzemieślników cechu wyszły najsłynniejsze barokowe klasztory i kościoły we wschodniej Szwajcarii i południowych Niemczech. Należą do nich np. klasztor Maria Einsiedeln i St. Gallen w Szwajcarii oraz Sanktuarium w Birnau nad Jeziorem Bodeńskim.


Poszukiwanie śladów

Ciekawe historie z przeszłości, które do dzisiaj wywierają wpływ na życie Vorarlbergu, opowiada szereg szlaków tematycznych. Osobom zainteresowanym życiem i dorobkiem Walzerów polecamy wycieczkę szlakiem Walzerów (25 etapów) lub też 85-kilometrowym szlakiem tematycznym przez Tannberg.


Szlak „Alpgang-Weg“ w Au-Schoppernau w Lesie Bregenckim prezentuje zasady gospodarki alpejskiej i tradycje serowarskie tych terenów. W niektórych serowarniach można na własne oczy zobaczyć, jak powstaje ser, i oczywiście spróbować ich wyrobów. Najbardziej znanym produktem Vorarlbergu jest pikantny ser górski. Przy okazji mała lekcja historii: sztuki wyrabiania twardego sera mieszkańcy Vorarlbergu nauczyli się od Szwajcarów.
Vorarlberg ma jeszcze jedną specjalność, która dotarła tutaj przez Francję i Szwajcarię, a która dzisiaj podbija świat: wspaniałe koronki i materiały koronkowe, produkowane przede wszystkim w Lustenau. Cieszą się one ogromną popularnością wśród projektantów mody i … w Afryce, gdzie są wykorzystywane do szycia tradycyjnych odświętnych strojów.
Miłośnikom architektury polecamy 9 wędrówek tematycznych, przygotowanych przez Biuro Promocji Vorarlbergu, Vorarlberg Tourismus. Trasy kilkudniowych wycieczek (opcjonalnie z transportem bagażu) prowadzą do starych i nowych budowli, wyróżniających się pod względem architektonicznym. Natomiast najnowsze trendy w nowoczesnym rzemiośle prezentuje galeria Werkraum Haus w Andelsbuch w Lesie Bregenckim.
Vorarlberg w skrócie: www.vorarlberg.travel/pl

Kontakt dla prasy:

Vorarlberg TourismusAndrea Masal

andrea.masal@vorarlberg.travel

+43 5572 377033-23


©snauka.pl 2016
wyślij wiadomość