Strona główna

Warsztat efektywności osobistej z wykorzystaniem elementów analizy transakcyjnej


Pobieranie 14.68 Kb.
Data19.06.2016
Rozmiar14.68 Kb.
WARSZTAT EFEKTYWNOŚCI OSOBISTEJ

Z WYKORZYSTANIEM ELEMENTÓW ANALIZY TRANSAKCYJNEJ 

 

Warsztat jest przeznaczony dla nauczycieli, pedagogów i psychologów pracujących w szkołach ponadpodstawowych. 

     Analiza Transakcyjna to perspektywa myślenia integrująca wiedzę zarówno  


o wewnętrznych mechanizmach funkcjonowania ludzi, jak i o aspektach interpersonalnych, związanych z kontekstem społecznym. Łączy w sobie zdobycze wiedzy i nauki, nie wchodząc w dyskusję co jest lepsze czy prawdziwsze. Jest taka perspektywą myślenia, która nie wymaga posiadania wiedzy psychologicznej, by rozpoznawać różne mechanizmy  
i procesy ludzkiego funkcjonowania. Umożliwia nazwanie powtarzalnych wzorców naszego funkcjonowania, których często jesteśmy świadomi, ale nie wiemy jak je uchwycić. Stosuje język bardzo obrazowy, adekwatnie wychwytujący istotne aspekty psychologiczno-społeczne, łatwy do przyswojenia przez każdego. Zaletą tej koncepcji jest to, że każdy, kto  
ją pozna może bardzo łatwo wykorzystać ją do sytuacji z własnej praktyki życiowej.

W pracy trenera i konsultanta Analiza Transakcyjna staje się perspektywą  ujmowania całości: osoby, jej potrzeb i nieświadomych mechanizmów, kontekstu sytuacyjnego, działania czynników w sytuację bezpośrednio niezaangażowanych. Daje możliwość pracy diagnostyczno – interwencyjnej z całym systemem organizacji (diagnoza kultury organizacyjnej, diagnoza skryptu organizacji), z grupą (imago grupowe) oraz z każdą  osobą indywidualnie (konsultacja, coachingu).

     W Polsce ciągle jeszcze panuje wiele mitów i zniekształceń dotyczących Analizy Transakcyjnej. Poprzez ten warsztat oraz wiele innych działań  pragniemy zaprezentować Państwu Analizę Transakcyjną  jako koncepcję całościową, nie tylko komunikacyjną, jako metodę  dającą możliwość poszerzania samoświadomości, jako narzędzie do diagnozy nieuchwytnych, nie dających się ująć w metodach ilościowych mechanizmów, jako sposób na wgląd w sytuacje problemowe pojawiające się w relacjach międzyludzkich.

 
 
 

TEMATYKA WARSZTATU

 


    1. „ Dzień dobry”…i co dalej, czyli trochę o tym czym  jest koncepcja Analizy Transakcyjnej i jak może być wykorzystywana w pracy pedagogiczno –psychologicznej oraz w pracy nad wzmocnieniem jakości własnego życia.

    2. Moja własna efektywność, czyli jak oceniam siebie  w kontekście swojej pracy zawodowej.

    3. Relacje, które tworzę – matryca moich relacji i jej konsekwencje dla pracy i życia osobistego. Odniesienie do koncepcji pozycji życiowych. Moje główne pozycje życiowe w różnych relacjach. Jakie wzorce relacji tworzę i na ile są one realizacją moich potrzeb ?

    4. Mój wzorzec pracy. Analiza 5 typów nakazów tworzących nasz osobisty styl pracy. Wzorce typu: Bądź Doskonały, Sprawiaj Przyjemność, Spiesz się, Wysilaj się, Bądź Silny.

    5. Moje obszary do wzmocnienia. Kontakt na zmianę.

 

Metody pracy w trakcie warsztatów: Mini-wykład, dyskusja grupowa, ćwiczenia symulacyjne, kwestionariusze, autorefleksja, informacja zwrotna w grupie.

 
 

Termin: 17 maja

Czas trwania: 4 h

Prowadzenie: Magdalena Sękowska


Magdalena Sękowska

     Właściciel, dyrektor Grupy Doradczo-Szkoleniowej Transmisja działającej od 1999 roku. Psycholog i psychoterapeuta, trener, konsultant i coach. Członek Bussines Centre Club. Od kilkunastu lat prowadzi szkolenia, treningi, konsultacje dla kadry menedżerskiej, zespołów pracowniczych oraz zarządów firm polskich oraz korporacji zagranicznych. Jest prekursorką wprowadzenia w praktykę zarządzania koncepcji wyjaśniającej funkcjonowanie jednostek, grup, organizacji – Analizy Transakcyjnej (koncepcję tę wielokrotnie prezentowała na konferencjach Kadry, jest autorką wielu artykułów na ten temat oraz współautorką książki „Analiza Transakcyjna w zarządzaniu”).

Jest członkiem ITAA (International Transactional Analysis Associacion). Jest Prezesem Polskiego Towarzystwa Organizacyjnej Analizy Transakcyjnej, które jest afiliowane przy Europejskim Towarzystwie Analizy Transakcyjnej (EATA). Prowadzi szkolenia dla menedżerów oraz dla trenerów w oparciu o koncepcję Analizy Transakcyjnej. W marcu 2010 Grupa Doradczo-Szkoleniowa Transmisja otrzymała Medal Europejski w zakresie usług za autorskie szkolenia dla kadry zarządzającej „Analiza Transakcyjna w zarządzaniu”.

     W ramach działalności GDS Transmisja rozwijany jest Instytut Analizy Transakcyjnej. Działalność Instytutu dotyczy szkoleń dla kadry menedżerskiej ukazujących procesy zarządzania w perspektywie Analizy Transakcyjnej. Proponowane są także szkolenia dla trenerów oraz konsultantów wewnętrznych i zewnętrznych, przygotowujące do stosowania narzędzi diagnozy, interwencji oraz wspomagania rozwoju w organizacjach na podstawie AT. Instytut ma na celu zgodne ze światowymi standardami nauczanie Analizy Transakcyjnej do zastosowania w różnych sytuacjach nieterapeutycznych.

     Towarzyszy wielu firmom w momentach ich restrukturyzacji czy zmiany kultury organizacyjnej. Tworzy wiele autorskich projektów kształcenia menedżerów zapraszając ich do wykorzystywania wiedzy psychologicznej w realiach zarządzania. Jest konsultantem w pracach z zespołami pozostającymi ze sobą czy z przełożonymi w konflikcie. Towarzyszy zarządom w usprawnianiu ich wewnętrznej komunikacji oraz w uzyskiwaniu wglądu w wewnętrzne procesy organizacji związane z zarządzaniem oraz relacjami międzyludzkimi.

     Wspomaga firmy w rekrutacji najwyższej kadry zarządzającej. Na podstawie swojej wieloletniej praktyki stworzyła Akademię Trenerów i Konsultantów Zarządzania. Jest autorem Akademii Asesorów i Trenerów AC/DC  oraz Akademii Coachingu Relacyjnego. Bogate i wieloletnie doświadczenie w pracy z firmami oraz praktyka psychoterapeutyczna inspirują ją do tworzenia nierutynowych projektów i propozycji rozwoju zarówno dla grup, jak i dla jednostek. Posiada bogate doświadczenie w pracy z zespołami sprzedażowymi, prowadzi coaching dla dyrektorów zarządzających oraz prezesów firm oraz pilotuje projekty wprowadzania kultury coachingowej do firm.

     Prowadzi superwizję z trenerami i konsultantami różnych firm szkoleniowych, ma doświadczenia w przygotowaniu trenerów wewnętrznych do pracy konsultacyjnej. Jest wykładowcą na Wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz w Górnośląskiej Wyższej Szkole Handlowej. Propaguje myślenie o procesach zachodzących w różnego typu interakcjach poprzez comiesięczne wykłady otwarte w głównych ośrodkach kultury w Krakowie.

     W latach 2005-2006 realizowała projekt szkoleniowy „Akademia Menedżera”  współfinansowany ze środków EFS pełniąc w nim również funkcję  kierownika projektu.

     Jest prelegentem-sponsorem na Kongresach Kadry organizowanych przez Nowoczesna Firmę. Jest członkiem ekspertem Instytutu Zarządzania, członkiem ICA (International Association of Coaches) oraz w European Mentoring &Coaching Council Specjalizuje się w executive coaching – indywidualnym oraz grupowym oraz w counsellingu.

     Pracowała z menedżerami takich firm jak: IFS Poland, Nobiles, Ikea, Impel, Bertelsman Media, Bank Zachodni WBK, ComputerLand, Spedpol, Can-Pack, Biogran, Polkomtel, Leroy Merlin, RR Donnelley, Kolporter, Jabil, Maspex Wadowice, Philips Lighting, Era GSM, US Pharmacia, Pfizer Polska, Sauer-Danfoss, Helimed, Agencja Reklamowa S4, Europejski Fundusz Leasingowy, PZU, Nowe Motywacje, Capricorn, NGK Ceramics, Pratt&Whitney, Robobat, Fiat AutoPoland, Tesco, Selgros, Generali Poland, Kraft Foods, Deloitte Business Consulting, Vattenfall Poland S.A.. Man Trucks Niepołomice, Lorenz Bahlsen Snack – World, Arcelor Mittal Poland S.A., Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu, Lajkonik Snacks, Alstom Polska, Lukas Bank.     Od 20 lat aktywnie prowadzi własną praktykę psychoterapeutyczną. Zajmuje się psychoterapią indywidualną oraz psychoterapią  rodzin. Pracuje w ujęciu systemowym z wykorzystaniem Analizy Transakcyjnej oraz Psychoterapii Narracyjnej. Prowadzi konsultacje  i coaching dla rodziców.


©snauka.pl 2016
wyślij wiadomość