Strona główna

Warsztaty dla uczniów liceów I gimnazjów jeśli interesujesz się historią współczesną lub chcesz się dowiedzieć, dlaczego posługujemy się stereotypami I skąd biorą się uprzedzenia – zgłoś się do Fundacji Geremka na rozpoczynające się od jesieni warsztaty i


Pobieranie 12.34 Kb.
Data18.06.2016
Rozmiar12.34 Kb.WARSZTATY DLA UCZNIÓW LICEÓW I GIMNAZJÓW

Jeśli interesujesz się historią współczesną lub chcesz się dowiedzieć, dlaczego posługujemy się stereotypami i skąd biorą się uprzedzenia – zgłoś się do Fundacji Geremka na rozpoczynające się od jesieni warsztaty i dyskusje. Nabór trwa do 27września. 

Na czym polega program?

Uczniowie zainteresowani historią współczesną zostaną zaproszeni do udziału w serii spotkań dotyczących zagadnień polskich, europejskich i globalnych. Będą to to interaktywne, oparte na dyskusji zajęcia prowadzone przez historyków-pedagogów. Warsztaty będą się odbywały w co drugą sobotę w starej kamienicy przy ulicy Wilczej, gdzie mieści się siedziba Fundacji.

W tym roku, oprócz zajęć historycznych,  powstaje grupa, która będzie dyskutować nad zagadnieniami tolerancji, różnorodności oraz mechanizmami powstawania uprzedzeń i stereotypów. Od jesieni do wiosny odbędzie się 5 spotkań. 

Kto może wziąć udział w programie?

Do udziału w projekcie zaproszeni są uczniowie szkół licealnych i gimnazjalnych z województwa mazowieckiego. W zależności od wieku, uczestnicy zostaną przypisani do odpowiedniej grupy.  • Uczniowie drugich klas gimnazjalnych - zajęcia o tematyce globalnej

  • Uczniowie trzecich klas gimnazjalnych - zajęcia o tematyce europejskiej

  • Uczniowie pierwszych klas licealnych - zajęciach dotyczące współczesnej historii Polski

  • Uczniowie drugich klas liceów - zajęcia dotyczące powstawania uprzedzeń i stereotypów 

Żeby móc dyskutować o rosnącej potędze Chin, konflikcie palestyńsko-izraelskim, kryzysie europejskim, roli Okrągłego Stołu, czy postawach Polaków wobec Holokaustu potrzebna jest wiedza. Dlatego też do programu zaproszeni są uczniowie o zainteresowaniach humanistycznych, osoby, które lubią czytać i poszerzać swoją wiedzę, bowiem przed każdymi zajęciami uczestnicy otrzymują materiały, które powinni przeczytać przed przyjściem na zajęcia.

Projekt Fundacji Geremka to nie tylko warsztaty. Uczniowie, którzy zakwalifikują się do programu wezmą udział w wyjeździe integracyjno-naukowym, licealiści pojadą do Białegostoku, a gimnazjaliści wybiorą się do Wrocławia.

W czasie trwania projektu jego uczestnicy będą mieli okazję spotkać ciekawe postaci życia publicznego lub czynnych uczestników wydarzeń ostatniego półwiecza. W dotychczasowych edycjach programu z uczniami spotykali się: Lech Wałęsa, Róża Thun, Aleksander Smolar, a także dziennikarze, eksperci i reportażyści – Max Cegielski, Maciej Stasiński, Jacek Hugo-Bader.
Część uczniów chodzi na zajęcia kolejny rok. Podobają im się nie tylko tematy i żywa atmosfera dyskusji inicjowanej przez prowadzących zajęcia – młodych historyków - ale też cenią sobie fakt, że mogą się tu nauczyć formułowania argumentów, nabrać pewności siebie w bronieniu własnego zdania. Dodatkowym atutem programu jest stypendium, które można przeznaczyć na rozwój zainteresować humanistycznych. Uczniowie biorący udział w warsztatach historycznych otrzymują co miesiąc 200 zł.

Zajęcia dla grup gimnazjalnych prowadzi Ewa Sularz, z wykształcenia i zamiłowania historyk, edukatorka i animatorka prowadząca zajęcia dla dzieci i młodzieży w Domu Spotkań z Historią, miłośniczka współczesności i Warszawy.

Autorem warsztatów dla licealistów, zarówno historycznych, jak i zajęć o tolerancji jest Arkadiusz Walczak, historyk i kulturoznawca, dyrektor Warszawskiego Centrum Innowacji Edukacyjno–Społecznych i Szkoleń. Specjalizuje się w nauczaniu o prawach człowieka i wielokulturowości. Jest autorem licznych materiałów dydaktycznych z tego zakresu.

Aby zakwalifikować się do programu należy do 24 września przesłać do Fundacji Geremka wypełniony kwestionariusz. Dokumenty aplikacyjne i szczegółowe informacje znajdują się na stronie www.geremek.pl.


Fundacja Centrum im. prof. Bronisława Geremkaul. Wilcza 9a/7, 00-538 Warszawa, tel. 22 628 83 63/4/6, faks 22 628 83 65

fundacja@geremek.pl www.geremek.pl


©snauka.pl 2016
wyślij wiadomość