Strona główna

ŚWIĘta w tvp kultura w święta tvp kultura przedstawia cykl programów pod hasłem „Wyprodukowano w tvp kultura”


Pobieranie 111.45 Kb.
Data18.06.2016
Rozmiar111.45 Kb.
ŚWIĘTA W TVP KULTURA

W Święta TVP Kultura przedstawia cykl programów pod hasłem „Wyprodukowano w TVP Kultura”. Pierwszy i drugi dzień Świąt będą okazją do odkrycia młodych realizatorów filmowych. Projekt Dekalog 89+ prezentuje dziesięć fabularnych filmów krótkometrażowych zrealizowanych przez absolwentów szkół filmowych. Inne produkcje TVP Kultura to premierowe filmy: „W Nowicy na końcu świata”, „Prawda, dobro, piękno” - film o Bohdanie Porębie, „Gdyby ryby miały głos” a także filmy animowane powstałe w ramach programu „Młoda Animacja”. Produkcje TVP Kultura to również ciekawe projekty muzyczne: cykl „Młodzi polscy instrumentaliści” ukazujący sylwetki najzdolniejszych polskich muzyków młodego pokolenia oraz projekt „Made in Poland” - siedem utworów, siedmiu wybitnych kompozytorów polskich w wykonaniu światowej sławy instrumentalistów podczas tegorocznego festiwalu Sacrum Profanum.

Doceniając także światowe produkcje TVP Kultura w wigilijny poranek zaprasza na „Boski akt” dokument o piorunach a w Pierwszy Dzień Świąt w ramach Bajkowych Świąt w TVP Kultura na pełne klimatu opowieści nowojorskie : ”Brooklyn Boogie” i „Dym” Wayne'a Wanga. Drugi Dzień Świąt upłynie pod hasłem ” Dzień z życia panów S. czyli Święta ze Stuhrami”.

W Sylwestrowy wieczór klasycznie już zapraszamy na program Wojciecha Manna i Grzegorza Wasowskiego a w pierwszy dzień Nowego Roku na kultowy film z Barbarą Brylską - „Ironia losu” w reż. Eldara Riazanowa. Film, o którym wszyscy mówią a tylko nieliczni mieli szansę zobaczyć. Obowiązkowo w TVP Kultura Koncert Noworoczny z Wiednia a dla miłośników opery program BBC : „Najlepsze opery europejskie” prezentujący najciekawsze wydarzenia operowe ostatnich miesięcy. Wieczorem ciepły film o poszukujących miłości: „Ty i ja i wszyscy, których znamy” Mirandy July.
24 grudnia
Wigilia w TVP Kultura
emisja: 10:25
Boski akt – reż. Jennifer Baichwal (PREMIERA)

Czy bycie rażonym przez piorun jest przesłaniem od Boga? Czy to forma wyróżnienia, czy raczej kary? Pytania te stają się punktem wyjścia do rozważań o szansach, przeznaczeniu i sensie naszego życia. Pisarz Paul Auster wspomina tragiczny wypadek z czasów, gdy był nastolatkiem. Zginął wówczas jego kolega, a dla Austera wydarzenie to stało się punktem zwrotnym dla jego życia i twórczości. Dramaturg James O'Reilly po raz pierwszy wraca na farmę w północnym Ontario, gdzie 28 lat temu w jego obecności piorun zabił jego przyjaciela. Twórcy filmu docierają też do małego katolickiego miasteczka w Meksyku, które rok wcześniej przeżyło tragedię. W trakcie święta piorun zabił pięcioro dzieci modlących się przy krzyżu na szczycie góry. Maria Salome Perez Morales, matka jednego z zabitych dzieci, wierzy, że jej synek dołączył do grona aniołków. Rażenie piorunem radykalnie odmieniło także życie Danniona Brinkleya. Były zabójca CIA kieruje obecnie największym stowarzyszeniem wolontariuszy w Stanach. Bohaterem filmu jest również jeden z najbardziej cenionych twórców muzyki improwizowanej, Fred Frith. Muzyk uczestniczy w doświadczeniach swojego brata, Chrisa Fritha, który jest neuropsychologiem. Oryginalne kompozycje muzyczne Fritha próbują pokazać wszechobecność elektryczności w naszych ciałach i we wszechświecie. Jennifer Baichwal to reżyserka i producentka kanadyjska. W 2006 roku zrealizowała prezentowany na Planete Doc Review Sfabrykowany krajobraz, którego operatorem był Peter Mettler.

Wybrane nagrody i festiwale/Selected Awards and Festivals: 2009 - Hot Docs Film Festival; FF w Karlowych Warach/Karlovy - Vary Film Festival; Silverdocs Film Festival


emisja: 20:00
Wszystko będzie dobrze – reż. Tomasz Wiszniewski

Nagroda za reżyserię, muzykę i pierwszoplanową rolę męską dla Roberta Więckiewicza na FPFF w Gdyni w 2007 r.

Dwunastoletni Paweł mieszka na przedmieściach pomorskiego miasteczka wraz ze starszym, upośledzonym psychicznie bratem i matką. Ojciec zmarł dwa lata wcześniej. Teraz matka zapada na chorobę nowotworową, Kończy się rok szkolny. Paweł musi jeszcze zdać egzaminy poprawkowe z kilku przedmiotów. Jest obiecującym długodystansowcem. Pod okiem Andrzeja, nauczyciela wf, przygotowuje się do międzynarodowych zawodów. Rezygnuje jednak ze startu w zawodach. Zamierza pobiec do Częstochowy. Ma nadzieję, że wymodli cud, który ocali matce życie. Znajduje nieoczekiwanego sojusznika w Andrzeju, który wyrusza samochodem śladem chłopca. Andrzej powiadamia o wyczynie Pawła swoją byłą żonę, dziennikarkę telewizyjną. Anna realizuje reportaż o chłopcu, który z miłości do matki wyruszył do Częstochowy, a także otwiera rachunek bankowy na pokrycie kosztów operacji matki. Pielgrzymka Pawła staje się wydarzeniem medialnym. Ale dystans 350 km, jaki ma do pokonania, wcale nie jest łatwy. Andrzejowi zaczyna brakować pieniędzy na prowiant i medykamenty, w dodatku coraz bardziej daje mu się we znaki głód alkoholowy. Kiedy samochód Andrzeja odmawia posłuszeństwa, nadchodzi moment kryzysu. Jednak determinacja Pawła jest tak silna, że nauczyciel kupuje rower, by dalej towarzyszyć chłopcu. Towarzysze wyjątkowej podróży dotrą szczęśliwie do Częstochowy, choć sens ich wspólnego wysiłku zostanie wystawiony na ciężką próbę.

emisja: 21:50
Wyprodukowano w TVP Kultura
W Nowicy na końcu świata – reż. Natasza Ziółkowska – Kurczuk (PREMIERA)

Nowica to zagubiona wśród gór Beskidu Niskiego stara wieś. Przez wieki zatopiona w łemkowskim żywiole, była gościnna także dla mieszkańców innych narodów i wyznań. Przed II wojną światową wieś liczyła kilkaset numerów. Dziś jest ich zaledwie kilkadziesiąt. Reżyserce udało się uniknąć stworzenia wyidealizowanego portretu prowincji rodem z telewizyjnych seriali. Nie jest to także chylący się ku upadkowi świat z książek Andrzeja Stasiuka sąsiada z nieodległego Wołowca. Fenomen Nowicy wymyka się łatwym uogólnieniom tu zgodnie żyją przyjezdni artyści, prości chłopi, biznesmeni, którzy postanowili zamienić szklane biurowce na drewnianą chatę, muzycy grający klezmerskie melodie w byłej żydowskiej knajpie, punk odrestaurowujący okoliczne cmentarze. Raz w roku wieś ma swoje święto, na które zaprasza legendarne zespoły teatralnej alternatywy (Teatr Węgajty, Teatr Ósmego Dnia, Teatr Gardzienice). Koncertowali tu Maciej Maleńczuk czy Kwartet Jorgi. Ich występy gromadzą całą społeczność wioski. Podobnie jest z nabożeństwami w miejscowej cerkwi przyciągają zarówno Łemków, jak i tych, którzy mieszkając w mieście rzadko znajdowali czas na wizytę w jakiejkolwiek świątyni. Nowica jest przykładem, że ekumenizm nie jest wymysłem posoborowych marzycieli obok siebie żyją tu unici, prawosławni, grekokatolicy, buddyści, zielonoświątkowcy, katolicy i świadkowie Jehowy. Nowica jest wsią, która po kilkudziesięciu latach marazmu zyskała szansę na nowe życie. Stało się to możliwe dzięki spotkaniu świata chłopów, rządzonego przez rytm pór roku, z rzeczywistością awangardowych artystów i ludzi, którzy mieli dość miejskiej gonitwy.25 grudnia
BAJKOWE ŚWIĘTA
emisja: 16:45
Teatr Telewizji : Igraszki z diabłem – reż. Tadeusz Lis
Były wojak Marcin Kabat powróciwszy w rodzinne strony z wieloletniej wojaczki, staje do walki w obronie ziomków, tym razem z mocami piekielnymi. Pomaga mu w tym chłopski spryt i odwaga. Ta komedia czeskiego beletrysty i dramaturga, wykorzystująca tradycyjne wątki baśniowe, afirmuje zachowanie w każdej sytuacji typowo czeskiego humoru ludowego. Rodzajowa plebejskość utworu pozwoliła twórcy spektaklu Tadeuszowi Lisowi stworzyć pomysłową i dowcipną realizację wykorzystującą w perfekcyjny sposób wszelkie dostępne wówczas telewizyjne środki techniczne.

emisja: 18:20
Bajka dla dorosłych : O prawdziwych dżentelmenach – reż. Janusz Rzeszewski
Cykl niezapomnianych programów satyrycznych, nadawany w latach 70, emitowany w niedzielne wieczory po Dzienniku Telewizyjnym. Narratorem tego popularnego cyklu był Jan Kobuszewski, który siedząc w dużym, wygodnym, fotelu przedstawiał widzom prolog i epilog, każdą bajkę kończąc zaskakującą pointą - morałem, po której żegnał się z widzami zawsze w ten sam sposób - "Dobranoc Państwu"


emisja: 18:30
Brooklyn Boogie – reż. Wayne Wang (PREMIERA)
W sklepie tytoniowym na Brooklynie spotykają się znajomi. Każdy opowiada historię. Znany reżyser pragnie rzucić palenie, żona właściciela sklepu chce rozstać się z mężem, on sam pragnie zlikwidować sklep. Zbiorowy portret dzielnicy miasta i jej mieszkańców.

emisja: 20:10
Dym – reż. Wayne Wang
W trafficu w Nowym Jorku spotykają się ludzie, snujący swoje opowieści. Mija dzień po dniu, a oni rozkoszują się drobiazgami, które nadają sens życiu, i ich osobiste wrażenia są istotniejsze niż rzeczywistość, która ich otacza.

emisja: 22:10
Wyprodukowano w TVP Kultura
Dekalog 89+
"Dekalog 89 +" to dwuetapowy projekt edukacyjny, nawiązujący do słynnego cyklu filmowego "Dekalog" w reżyserii K. Kieślowskiego. Pierwszy etap - literacki, to konkurs dla uczniów szkół średnich na krótkie opowiadania inspirowane przykazaniami Dekalogu. Każde przykazanie to osobna kategoria konkursowa. W ramach drugiego - filmowego etapu projektu przeprowadzony został konkurs dla studentów i niedawnych absolwentów szkół filmowych (duety reżysersko - operatorskie przed pełnometrażowym debiutem fabularnym) na projekty adaptacji filmowych opowiadań nagrodzonych w części literackiej. Nagrodą dla najlepszych projektów adaptacji była ich realizacja w postaci fabularnych filmów krótkometrażowych o czasie trwania ok. 15 minut, które TVP Kultura właśnie Państwu prezentuje.

Dziesięć zwycięskich duetów "reżyser + operator" wyłoniła Rada Artystyczna, której przewodniczył reżyser Wojciech Marczewski.
Pod wiatr nie popłynie słodki zapach kwiatów – reż. Andrzej Mańkowski
Kaskader filmowy jest szczęśliwym mężem i ojcem. Wydaje się, że specyfika jego pracy nie ma wpływu na szczęście rodzinne.

emisja: 22:25
Wyprodukowano w TVP Kultura
Dekalog 89+
Nowa – reż. Andrzej Mańkowski

Samotna 17 - latka Ania (tytułowa Nowa) szuka akceptacji w grupie rówieśników uprawiających ryzykowane, miejskie zabawy. Swoje starania okupuje utratą wiary w sens wyznawanych wartości. Nie mając nic do stracenia Ania wymyśla karkołomną zabawę, mającą dać do myślenia grupie, a zwłaszcza jej przywódcy - Czarnemu. Zaskakujący finał filmu otwiera przed jego bohaterami szansę na powrót do normalności. Film nawiązuje do II przykazania Dekalogu: "Nie będziesz brał imienia Pan Boga Twego nadaremno".emisja: 22:45
Wyprodukowano w TVP Kultura
Dekalog 89+
Za burtą – reż. Andrzej Mańkowski
Projektant jachtów jest zaniedbującym rodzinę pracoholikiem. Dziś stoi na życiowym zakręcie. Czy wspomnienie udziału w Morskiej Pielgrzymce Rybaków da mu siłę do uporządkowania własnych spraw?

emisja: 23:10
Wyprodukowano w TVP Kultura
Dekalog 89+
Moja biedna głowa – reż. Adrian Panek
IV odcinek cyklu filmowego Dekalog 89 +, inspirowany przykazaniem: ”Czcij ojca swego i matkę swoją”. Film opowiada historię nastolatka, który po śmierci matki opiekuje się chorym na schizofrenię ojcem. Akcja rozgrywa się w ciągu jednego dnia, w którym chłopiec musi udowodnić szkolnej pedagog, że jego ojciec jest zdrowy, w przeciwnym razie nastolatek, jako niepełnoletni, może trafić do placówki opiekuńczej. Ponieważ kontakt z ojcem jest skrajnie utrudniony, chłopiec przemocą zmusza mężczyznę do pójścia na spotkanie. Podczas rozmowy z pedagog, kiedy wydaje się już, że kobieta zorientuje się w jak ciężkim stanie jest ojciec, a kłamstwo nastolatka wyjdzie na wierzch, mężczyzna niespodziewanie i z dużym wdziękiem odgrywa rolę zdrowego, czym ratuje swojego syna z opresji.

emisja: 23:30
Wyprodukowano w TVP Kultura
Dekalog 89+
Sprawa Janusza W. – reż. Andrzej Mańkowski

Taksówkarz ginie w kraksie spowodowanej przez znanego prezentera telewizyjnego. Czy zatrudniający prezentera koncern medialny będzie w stanie uratować dobry wizerunek swojej gwiazdy?emisja: 00:10

Wyprodukowano w TVP Kultura
Made in Poland
Podczas festiwalu Sacrum Profanum we wrześniu 2010 roku w Krakowie znakomici wykonawcy zagraniczni wykonali polskie utwory najbardziej znaczących kompozytorów współczesnych różnych pokoleń. Znaleźli się wśród nich: Henryk Mikołaj Górecki, Krzysztof Penderecki, Witold Lutosławski, Kazimierz Serocki, Paweł Szymański, Paweł Mykietyn i Agata Zubel. Wykonania kolejnych kompozycji chcemy zaprezentować telewidzom pod wspólnym hasłem "Made in Poland".
Kazimierz Serocki – Fantasmagoria
Kazimierz Serocki (1922 - 1981) należy do najważniejszych kompozytorów polskich drugiej połowy dwudziestego wieku. Jego muzyka w ogromnej mierze reprezentuje nurt tzw. sonoryzmu, w którym najważniejszym elementem jest kolorystyka dźwiękowa i różnorodność prezentowanych brzmień. Stąd częste wykorzystywanie instrumentarium perkusyjnego oraz poszukiwania nietypowych i innyż niż tradycyjne barw innych instrumentów. W "Fantasmagorii" (1970 - 71) Serocki łączy w sposób niezwykle pomysłowy brzmienia perkusji i fortepianu, tworząc muzykę kalejdoskopowo mieniącą się i skrzącą najróżniejszymi barwami.

emisja: 00:30
Bajka dla dorosłych – Najświeższa wiadomość – reż. Janusz Rzeszewski
Cykl niezapomnianych programów satyrycznych, nadawany w latach 70, emitowany w niedzielne wieczory po Dzienniku Telewizyjnym. Narratorem tego popularnego cyklu był Jan Kobuszewski, który siedząc w dużym, wygodnym, fotelu przedstawiał widzom prolog i epilog, każdą bajkę kończąc zaskakującą pointą - morałem, po której żegnał się z widzami zawsze w ten sam sposób - "Dobranoc Państwu"


26 grudnia

Dzień z życia panów S. czyli Święta ze Stuhrami
Filmowa opowieść ilustrowana w realizacji i wykonaniu Macieja i Jerzego Stuhrów.
26 grudnia na antenie TVP Kultura emitowane będą następujące filmy i programy z udziałem dwóch znakomitych aktorów: Macieja i Jerzego Stuhrów.
„Lodowe spotkanie z Balladą” z J. Stuhrem w roli wodzireja ( widowisko TV w rez. M. Bobrowskiego)
W. Perzyńskiego„Szczęście Frania” z udziałem M. Stuhra ( teatr TV)
„Amator” w reż. K. Kieślowskiego z udziałem J. Stuhra ( film fab.)
G. Zapolska „Ich czworo” z udziałem J. Stuhra ( teatr TV)
„Pogoda na jutro” reż. J. Stuhr z udziałem J. i M. Stuhrów ( film fab.)
Łącznikiem scalającym ten repertuar będzie filmowa opowieść pt. „Dzień z życia p. S”, która w pięciu odsłonach pojawi się na antenie.
emisja: 22:05
Wyprodukowano w TVP Kultura
Delalog 89+
Sublokator – reż. Andrzej Mańkowski
Kasia, uczennica szkoły tańca, mieszka z matką, która wynajmuje jeden z pokoi mieszkania kilkunastoletniemu chłopakowi. Choć młodzi wiecznie się mijają i właściwie nie widują, świadomość swojej obecności przeradza się powoli we wzajemną fascynację... Ilustracja VI przykazania.


emisja: 22:45
Wyprodukowano w TVP Kultura
Dekalog 89+
Street feeling – reż. Kristoffer Karlsson Rus
Młodzi, zbuntowani grafficiarze kradną farby w sklepie. Pod oknem Tomasza, 45 - letniego grafika, zaczynają malować graffiti na murze. Tomasz właśnie przeżywa trudny okres w swoim życiu zawodowym i osobistym, pracuje pod presją zleceniodawcy, który naciska, aby przygotował projekt przemawiający do młodzieży. Zaczyna się walka z jego własnym gustem, przekonaniami i z czasem... Zdesperowany Tomasz kradnie graficiarzom pomysł i umieszcza go w swoim projekcie reklamy. Zleceniodawca i klient są zachwyceni. Grafficiarze natomiast zostają złapani przez ochronę marketu, z którego ukradli farby.

emisja: 22:45
Wyprodukowano w TVP Kultura
Delakog 89+
Ogrodzenie – reż. Kristoffer Karlsson Rus
Matka wraz z nastoletnią córką żyją samotnie w domu na wsi. Ich bliskie relacje zakłóca pojawienie się tajemniczego mężczyzny, który do ich małego świata wnosi zazdrość i nieufność... Opowieść inspirowana VIII przykazaniem.

emisja: 23:05
Wyprodukowano w TVP Kultura
Dekalog 89+
Filiżanki Yoko Ono – reż. Andrzej Mańkowski
Główną bohaterka filmu jest Janka, skromna 19 - latka mieszkająca w małym, przygranicznym miasteczku na ścianie wschodniej. Jej rodzice to tradycyjni polscy katolicy. Janka jest bezskutecznie adorowana przez Sławka, miejscowego głupka. Pewnego dnia dziewczyna poznaje ekscentryczną Rosjankę Sarę, która roztacza przed naszą bohaterką wizję wspólnego wyjazdu do Paryża. Sympatia, jaką Janka i Sara zaczynają się darzyć, doprowadza do zbliżenia ich obu, także fizycznego. Idyllę przerywa przybycie męża Sary. Na domiar złego okazuje się, iż Sławek podglądał przez lornetkę intymne spotkanie Janki i Sary. Teraz postanawia zaszantażować naszą bohaterkę. Grozi dziewczynie rozpuszczeniem w miasteczku plotki o lesbijskich skłonnościach Janki, chyba że Janka zgodzi się pójść do łóżka także z nim. Nazajutrz Janka przychodzi do mieszkania Sary. Po Rosjance nie ma jednak śladu. Wówczas dziewczyna postanawia wyjechać z miasteczka w poszukiwaniu Sary. W dramatycznej scenie pożegnania z rodzicami Janka nie wyjawia prawdziwych powodów wyjazdu, prosząc jedynie o modlitwy w swojej intencji. Tuż przed wejściem na prom rzeczny, który zawozi pasażerów do przejścia granicznego, Janka spotyka Sławka. Chłopak korzy się i prosi, by dziewczyna nie opuszczała miasteczka. Obiecuje przy tym, iż zachowa tylko dla siebie sekret spotkania Janki i Sary. Janka obdarowuje zaskoczonego Sławka długim pocałunkiem, po czym wsiada na prom i odpływa.

emisja: 23:50
Wyprodukowano w TVP Kultura
Made in Poland
Paweł Mykietyn 3 for 13 (PREMIERA)

Paweł Mykietyn należy do najciekawszych postaci i osobowości twórczych młodego pokolenia polskich kompozytorów. Od czasu swego spektakularnego debiutu na festiwalu "Warszawska Jesień" w 1993 roku kolejnymi kompozycjami wzbudza zainteresowanie słuchaczy oraz uznanie krytyków. W 2008 roku otrzymał Nagrodę Mediów Publicznych "Opus" za swą II Symfonię (2007). Kompozycja "3 for 13" dla 13 wykonawców (1994), napisana na zamówienie Polskiego Radia, zdobyła pierwszą lokatę na Międzynarodowej Trybunie Kompozytorów w Paryżu w kategorii twórczości młodych kompozytorów. W utworze wyraźna jest fascynacja twórczością Pawła Szymańskiego i jego idei postmodernistycznych. Z założenia łatwy w odbiorze, nawiązuje do stylów muzycznych przeszłości, przede wszystkim baroku i ściśle z nim związanej formy fugi, reinterpretując je w nowoczesny, oryginalny sposób.
27 grudnia
emisja: 19:30
Wyprodukowano w TVP Kultura
Młodzi polscy instrumentaliści
TVP Kultura prezentuje sylwetki najzdolniejszych polskich muzyków młodego pokolenia, laureatów polskich i zagranicznych konkursów muzycznych.

"Trzy żywioły" to cykl programów prezentujący uzdolnionych muzyków młodego pokolenia. Ich muzyka, bardzo różna w wyrazie, została określona jako woda, ogień i powietrze.


Woda - to jazzowe improwizacje muzyki Chopina w wykonaniu Mateusza Kołakowskiego - jednego z najzdolniejszych pianistów młodego pokolenia, laureata nagrody Gwarancje Kultury TVP Kultura.

Motyw wody obecny jest w scenografii. Specjalnie do tego nagrania wybudowano basen wypełniony wodą, w którym umieszczono fortepian.


Ogień - to żywiołowy występ zespołu Kwardrofonik, który zaprezentował własne kompozycje inspirowane muzyką ludową oraz muzyką Fryderyka Chopina.

Za pomocą dwóch fortepianów preparowanych, samplerów i perkusji muzycy potrafili wyczarować niezwykłe brzmienia. Charakter muzyki podkreślają ogniste kolory światła. Muzycy grają na specjalnie wybudowanym podeście imitującym krater wulkanu.


Powietrze - to występ kwartetu Meccorre String Quartet, który wykonuje jeden z najsłynniejszych kwartetów smyczkowych - Kwartet Fr. Schuberta "Śmierć i dziewczyna". Brzmienie zespołu, perfekcja techniczna i pasja z jaką grają to największe atuty tego zespołu.

Niezwykły nastrój muzyki Schuberta podkreśla sceneria starej hali fabrycznej, w której zostało zrobione nagranie.
Mateusz Kołakowski (PREMIERA)
Mateusz Kołakowski urodził się w 1986 roku w Piekarach Śląskich. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku 7 lat w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I stopnia w Bytomiu. Brał udział w prestiżowych konkursach pianistycznych, zdobywając liczne nagrody. Od 12 roku życia coroczne koncertuje w Stanach Zjednoczonych.

Jest laureatem Gwarancji Kultury TVP Kultura za płytę "Mateusz Kołakowski & Dave Liebman - Live at Jazz Standard", którą nagrał razem z saksofonistą znanym z występów z Milesem Davisem i Keithem Jarrettem. Obecnie jest na roku dyplomowym Akademii Muzycznej w Katowicach (klasa fortepianu).


Mateusz Kołakowski - fortepian

emisja: 22:30
Wyprodukowano w TVP Kultura
Prawda, dobro i piękno. Film o Bohdanie Porębie – reż. Ksawery Szczepanik (PREMIERA)

Bohaterem filmu jest Bohdan Poręba - 74 - letni reżyser filmowy. Długoletni członek PZPR, szef Zjednoczenia Patriotycznego "Grunwald", a w wolnej Polsce - kandydat do Sejmu z list Samoobrony. Postać kontrowersyjna i nie lubiana. Człowiek, który mimo wykluczenia ze środowiska filmowców i skrajnych poglądów, podejmuje ostatnią próbę powrotu na - jak to ujmuje - mapę kultury narodowej. Czuje się bowiem wybrańcem narodu, współczesnym wieszczem, który odpowiada za serca i umysły rodaków. Ten "kat, komuch i antysemita" postanawia napisać długi, osobisty list do Ministra Kultury. Opisuje w nim swoje życie, dokonania zawodowe i prosi o pomoc w przygotowaniu następnego projektu filmowego. Odrzucenie, niespełnienie i bezrobocie, na które kiedyś skazywał kolegów, teraz dotknęły jego samego. Oto chichot historii, którego doświadcza Bohdan Poręba. Film ten ma być portretem człowieka, który w przekonaniu o swojej nieomylności, błądzi, a w dążeniu do prawdy, dobra i piękna - z którego uczynił sens swojego życia - często staje po stronie fałszu, niegodziwości i brzydoty.emisja: 23:15
Wyprodukowano w TVP Kultura
Made in Poland
Paweł Szymański – Appendix (PREMIERA)

Paweł Szymański (ur. 1954) określany jest mianem czołowego przedstawiciela postmodernizmu w polskiej muzyce współczesnej, w jego odmianie zwanej surkonwencjonalizmem, a polegającej na świadomym zestawianiu elementów różnych, często odmiennych stylistyk muzycznych na zasadzie gry konwencjami czy też gry z tradycją. W efekcie powstaje muzyka często przyjmująca formę muzycznej zabawy i żartu, co nie oznacza, że jest pozbawiona głębszych treści - kompozytor chętnie bowiem kreuje nastroje pełne melancholijnej zadumy czy duchowej kontemplacji. "Appendix" na flet piccollo i zespół kameralny został skomponowany w 1983 roku.
28 grudnia
emisja: 19:20
Wyprodukowano w TVP Kultura
Młodzi polscy instrumentaliści
Meccore String Quartet (PREMIERA)

Założony w 2007 roku MECCORRE STRING QUARTET uznawany jest jednym z najbardziej interesujących zespołów młodego pokolenia. Kwartet stworzyło czworo utalentowanych i utytułowanych już muzyków-solistów, których wspólną pasją stało się interpretowanie dzieł kameralnych.


Ich brzmienie i nieskazitelny warsztat wykonawczy został doceniony przez jury międzynarodowych konkursów, w których brali udział. Ich ostatnie osiągnięcie to I nagroda w kategorii kwartet smyczkowy na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej w Weiden, Niemcy (drugiej i trzeciej nagrody nie przyznano).
Kwartet otrzymuje propozycje koncertowe z najbardziej znakomitych sal Polski oraz spoza jej granic. Od 2010 roku Meccorre String Quartet jest gospodarzem i organizatorem Poznańskiego Festiwalu Muzyki Kameralnej "Q'arto Mondi".
Meccorre String Quartet
Wojciech Koprowski - I skrzypce

Aleksandra Tomasińska - II skrzypce

Michał Bryła - altówka

Karol Marianowski - wiolonczela
emisja: 20:10
Chopin 2010 – przeżyjmy to jeszcze raz (PREMIERA)
Program podsumowujący obchody Roku Chopinowskiego. Podczas spotkania w Żelazowej Woli, wspólnie z gośćmi, m.in. Waldemarem Dąbrowski – szefem komitetu obchodów Roku Chopinowskiego oraz Stanisławem Leszczyńskim zastępcą dyrektora Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina odpowiedzialnym za festiwal „Chopin i jego Europa” – przypomnimy najciekawsze wydarzenia Roku Chopinowskiego. W drugiej części programu, poświęconego Konkursowi Chopinowskiemu – spotkamy się z komentatorami konkursu w TVP Kultura – Alicją Paletą Bugaj oraz Karolem Radziwonowiczem, aby powspominać najciekawsze momenty konkursu.


emisja: 21:45
Wyprodukowano w TVP Kultura
Gdyby ryby miały głos – reż. Tomasz Jurkiewicz (PREMIERA)
Wojtek, mimo skończonych 30 lat, wciąż wierzy w legendę o wielkiej rybie pływającej w pobliskim jeziorze. Cały czas poświęca, żeby ją złowić. Niewiele interesuje to nadopiekuńczą matkę Wojtka, Wandę, która w dniu urodzin syna postanawia ułożyć mu życie: znaleźć dziewczynę, kupić mieszkanie i przekształcić w specjalistę od marketingu własnej firmy produkującej drelichy. Bajkowa opowieść o nieprzystosowaniu, marzeniach i chorej miłości. Scenariusz Grzegorza Zaleskiego wpisuje się w dyskusję o postawach współczesnych trzydziestolatków, będąc jednocześnie uniwersalną opowieścią o potędze marzeń. Jest także znakomitym materiałem do stworzenia opowieści o małych, niedostrzegalnych dramatach, które mówią tak wiele o nas samych.

emisja: 22:20
Wyprodukowano w TVP Kultura
Made in Poland
Krzysztof Penderecki – Quartetto per archi no 1 (PREMIERA)
Krzysztof Penderecki (ur. 1933) należy do czołówki kompozytorów współczesnych na świecie. Jego muzyka wykonywana jest i nagrywana przez najlepszych solistów i orkiestry wszystkich kontynentów. Skomponowany w 1960 roku I Kwartet smyczkowy (Quartetto per archi no. 1) to jeden z najbardziej awangardowych utworów twórcy, prezentujący niekonwencjonalne sposoby wydobycia dźwięku na instrumentach smyczkowych tradycyjnego kwartetu smyczkowego. Na przełomie lat 1950. i 1960. Penderecki tworzył muzykę zrywającą związki z tradycją, poszukującą nowych środków muzycznego wyrazu. Jego bezkompromisowe pomysły muzyczne sprawiły, że z miejsca zajął miejsce na czele całej grupy polskich twórców (tzw. "polskiej szkoły kompozytorskiej"), zdobywającej wówczas przebojem estrady festiwali nowej muzyki w Europie i na świecie.
29 grudnia
emisja: 19:20
Wyprodukowano w TVP Kultura
Młodzi polscy instrumentaliści
Kwadrofonik (PREMIERA)
Kwadrofonik powstał w 2006 roku. Tworzą go duet perkusyjny Hob-beats, czyli Magdalena Kordylasińska i Miłosz Pękala, którzy gościli w jednym z kwietniowych Poranków Muzycznych, oraz fortepianowy Lutosławski Piano Duo w składzie: Emilia Sitarz i Bartłomiej Wąsik.

Artyści wykonują muzykę współczesną, transkrypcje dzieł symfonicznych oraz utwory nad którymi pracują wspólnie. Lubią muzyczne poszukiwania i improwizacje - a wszystko po to, by jak najpełniej wykorzystać możliwości swoich instrumentów. Kwadrofonik to jedyny tego typu zespół w Polsce i jeden z niewielu na świecie.


Emilia Sitarz - fortepian

Bartłomiej Wąsik - fortepian

Magdalena Kordylasińska - perkusja

Miłosz Pękala - perkusja
emisja: 20:00
Panorama kina światowego – Hallam Foe – reż. David Mackenzie (PREMIERA)
Hallam ma nietypowy talent. Potrafi szpiegować ludzi. Pewnego dnia jego niezwykła umiejętność stanie się wyrazem najciemniejszych lęków i najdziwniejszych pragnień. Próbując rozwiązać tajemnicę śmierci swojej matki, Hallam zacznie chodzić po miejskich dachach w poszukiwaniu... miłości.


emisja: 22:30
Wyprodukowano w TVP Kultura
Piotr Anderszewski gra Schumanna – reż. Bruno Monsaingeon (PREMIERA)
TVP Kultura w grudniu 2010 roku przygotowała prawdziwą gratkę dla miłośników talentu genialnego pianisty, Piotra Anderszewskiego.
„Piotr Anderszewski gra Schumanna” to film muzyczny, będący rejestracją dwóch niezmiernie rzadko wykonywanych cykli fortepianowych Roberta Schumanna - Studien für den Pedalflügel i Gesänge der Frühe w wykonaniu Piotra Anderszewskiego. Reżyserem filmu jest Bruno Monsaingeon, wybitny twórca francuski, autor cenionych dokumentów o Glennie Gouldzie, Światosławie Richterze i o samym Piotrze Anderszewskim. Bruno Monsaingeon od lat współpracuje z polskim pianistą, jest autorem kilku już projektów z jego udziałem, m.in. słynnych i wielokrotnie nagradzanych „Wariacji Diabellego”. Po raz pierwszy jednak obaj artyści zgodzili się wziąć udział w całkowicie polskiej produkcji. Film został wyprodukowany przez TVP Kultura we współpracy z Narodowym Instytutem Audiowizualnym, w porozumieniu z EMI/ Virgin Classics, która przygotowała płytę CD z tym repertuarem (jej premiera miała miejsce 22 listopada br.)

Film zrealizowany został w lipcu br. w Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina, równolegle przygotowany został reportaż z planu, który poprzedzi emisję filmu.emisja: 23:25
Wyprodukowano w TVP Kultura
Za czapkę gruszek – reż. Dominika Montean, Agnieszka Wanicka (PREMIERA)
Film o trzech staruszkach, dawnych hokeistach z jednej drużyny, nadal wiernych swojemu klubowi i swojej pasji, których przyjaźń dzięki hokejowi przetrwała sześćdziesiąt lat. Teraz wracają jako trenerzy, prowadząc warsztaty hokeja dla ośmiolatków. Czy uda im się swoim pojmowaniem sportu i jego wartości dotrzeć do innego już świata współczesnych małolatów? Film o pasji z hokejem w tle.


emisja: 23:20
Wyprodukowano w TVP Kultura
Kres świata – reż. Mateusz Skalski (PREMIERA)
Opowieść o wpół opuszczonej wsi. Młodzi wyjechali za chlebem za granicę lub do miasta. Starzy, którzy zostali, codziennie wyczekują obwoźnego sklepu z pieczywem, będącego ich jedynym oknem na świat.


emisja: 23:35
Wyprodukowano w TVP Kultura
Made in Poland
Agata Zubel – Cascando
Agata Zubel (ur. 1977), kompozytorka i śpiewaczka, należy do najciekawszych osobowości młodego pokolenia. Umiejętnie łączy talent kompozytorski z wykonawczym, czego efektem są kompozycje z wykorzystaniem głosu solowego, jak prezentowane tu "Cascando" (2007) na głos, flet, klarnet, skrzypce i wiolonczelę.

emisja: 23:55
Wyprodukowano w TVP Kultura
Made in Poland
Witold Lutosławski – Łańcuch I
Witold Lutosławski (1913 - 1994) to najwybitniejszy polski kompozytor dwudziestego wieku i jeden z najważniejszych na świecie. Jego osiągnięcia w zakresie rozwoju języka muzycznego i budowy formalnej na stałe wpisały się w historię muzyki ubiegłego wieku. Prezentowany tu "Łańcuch I" (1983) na 14 instrumentów to pierwszy z cyklu utworów Lutosławskiego, w których zastosował tzw. technikę łańcuchową w konstrukcji przebiegu dramaturgicznego kompozycji muzycznej.

30 grudnia
emisja: 19:00
Full Monteverdi – reż. John Bouchardiere (PREMIERA)
Projekt filmowy oparty na madrygałach Claudia Monteverdiego. Porusza temat rozstania między dwojgiem kochających się ludzi. Fabułą filmu są przeplatające się historie kilku par, które rozstają się w bliżej nieokreślonej restauracji. W filmie napotykamy liczne retrospekcje ukazujące nam konflikty między tymi ludźmi i ich problemy. Aktorzy nie rozmawiają ze sobą, lecz porozumiewają się wyłącznie za pomocą madrygałów Monteverdiego.

emisja: 20:00
Nieme kino szwedzkie
Gdy zmysły grają – reż. Mauritz Stiller (PREMIERA)
Pierwotna wersja filmu miała dwie części i trwała niemal cztery godziny. Reżyser dokonał skrótów, by utorować filmowi drogę na niemiecki rynek. Zmiany te uwypukliły rolę Garbo, wcielającą się tu w postać młodej hrabianki zakochanej w byłym pastorze, pozbawionym swej parafii za nadużywanie alkoholu...

emisja: 23:50
Wyprodukowano w TVP Kultura
Rytuał – reż. Zbigniew Czapla (PREMIERA)
Film animowany powstał w ramach programu "Młoda Animacja".

Sugestywny plastycznie zapis zmagań bohatera z codziennymi czynnościami. Cykl nakładających się na siebie ludzkich działań przybiera często groteskowe, komiczne formy nieznośnych natręctw. Ten krótki film stawia nieśmiałe pytanie o złożoność, a właściwie mankamenty ludzkiej natury. Zachowania, gesty i przyzwyczajenia zarówno pana, jak i jego psa ukazują daleko idące podobieństwo, a wzajemna relacja to niekończący się cykl codziennych rytuałów.
emisja: 00:00
Wyprodukowano w TVP Kultura
Poza starością – reż. Grzegorz Wacławek (PREMIERA)
Film animowany powstał w ramach programu "Młoda Animacja".

Opowieść o obecności starszego pokolenia w życiu dzieci i młodych ludzi. To także historia o tym, jak ważne są relacje międzypokoleniowe, które każdej ze stron dostarczają głębokich przeżyć emocjonalnych.emisja: 23:20
Wyprodukowano w TVP Kultura
Made in Poland
Henryk Mikołaj Górecki - Małe Requiem dla pewnej polki
"Małe Requiem dla pewnej polki" Henryka Mikołaja Góreckiego to ostatnia telewizyjna rejestracja kompozycji tego wybitnego twórcy, zmarłego 12 listopada 2010 roku. Henryk Mikołaj Górecki, ur. 6 grudnia 1933, zm. 12 listopada 2010, należy do grona najwybitniejszych kompozytorów muzyki dwudziestego wieku nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Twórca utworów awangardowych na początku swej kariery (przełom lat 1950. i 1960.), w połowie lat 1970. powrócił w swej muzyce do tradycyjnych wartości, maksymalnie upraszczając swój język muzyczny, a jednocześnie nasycając swe kompozycje ogromną dozą emocjonalnego, często modlitewnego wręcz żaru - jak w przypadku III Symfonii "Symfonii pieśni żałosnych" (1976), która po niemal dwudziestu latach od swej premiery przyniosła mu międzynarodowa popularność i uznanie. "Małe Requiem dla pewnej polki" op. 66 na fortepian i 13 instrumentów (1993) to utwór, którego tytułu kompozytor nigdy nie wyjaśnił. Po pełnym melancholii i zadumania początku, dalsza część kompozycji rozwija się w pełną żywiołowej energii parafrazę popularnego ludowego tańca (polki). "Małe Requiem dla pewnej polki" należy do najpopularniejszych i najczęściej wykonywanych utworów Henryka Mikołaja Góreckiego. W programie usłyszymy je w wykonaniu znakomitego zespołu muzyki współczesnej - ASKO/ SCHOENBERG pod dyrekcją Hansa Leendersa.

emisja: 00:10
Wyprodukowano w TVP Kultura
Kryminał – reż. Marcin Jażyński (PREMIERA)
Film powstał w ramach programu "Młoda Animacja".

Film jest wariacją na temat czarnego kryminału. Jak przystało na tę konwencję pojawiają się cyniczni gangsterzy rabujący złoto i zmęczony bohater - twardy gliniarz. Mamy tu napad z bronią w ręku, pozorną przyjaźń i brutalną zdradę, pościg samochodowy zatłoczonymi ulicami wielkiego miasta oraz strzelaninę w finale bez happy endu. Całość sprawia wrażenie historii rodem z powieści Chandlera.

"Kryminał" to próba połączenia estetyki filmu i pop - artowskiego komiksu w formie animacji 2D i 3D.

31 grudnia
emisja: 17:30
Gala Sylwestrowa (PREMIERA)
Koncert Sylwestrowy z Opery Sempera w Dreźnie (PREMIERA) (live!)

emisja: 19:35
Ironia losu – reż. Eldar Riazanow cz.1 (PREMIERA)
Grupa starych przyjaciół ma w zwyczaju spędzać Sylwestra w publicznej łaźni. Podczas jednej z zabaw nadmiar wódki sprawia, że dwójka kumpli traci świadomość. Pojawia się problem - jeden z nich, Sasza, miał jechać do Leningradu. Zamiast niego jedzie Żenia. Mężczyzna budzi się na leningradzkim lotnisku. Pewien, że wciąż znajduje się w Moskwie, bierze taksówkę i jedzie do domu. Nazwa ulicy, wygląd budynku i numer mieszkania zgadzają się. Nawet klucz pasuje - ot, typowa sowiecka architektura. Nie sposób wyobrazić sobie zaskoczenia Nadii, gdy ta, wchodząc do mieszkania, zastaje w łóżku półnagiego mężczyznę. Co więcej, wraz z Nadią, znajduje go jej narzeczony.

Po filmie „Ironia losu” w Polsce rozpowszechnianym pod tytułem "Szczęśliwego Nowego Roku", Barbara Brylska stała się najbardziej znaną polską aktorką w krajach b. ZSRR.emisja: 21:30
Sylwester w TVP Kultura (PREMIERA)
Sylwestrowe programy w TVP Kultura powoli stają się tradycją, już w pierwszym roku działalności program był zrealizowany na żywo. W tym roku, chcemy po raz trzeci przygotować dla widzów, w ten wyjątkowy wieczór, spotkanie z osobowościami i ich absurdalnym humorem. Gospodarzami będą Wojciech Mann i Grzegorz Wasowski. Poprzednie edycje programu cieszyły się zainteresowaniem widzów i przychylnością krytyki, aby utrzymać temperaturę poprzednich sylwestrowych nocy, chcemy w tym roku zaproponować widzom odświeżenie sprawdzonej już konwencji, zaczerpniętej z programu „Po trochu wyciągane z lochu, czyli Archiwizja”.

W tę wyjątkową noc, niespodzianka dla widzów, otwarty telefon do studia, dzięki któremu widzowie będą mogli podzielić się swoimi przemyśleniami na temat mijającego roku w kulturze.

Prowadzący przez cały wieczór toczą dyskusję podsumowującą miniony rok w kulturze, składając życzenia artystom, którzy zrobili coś wartościowego oraz podnosząc na duchu tych, którym się nie udało, dedykując im piosenki z podtekstem, które będą specjalnie dobierane, wyszukiwane, aby nadać tym życzeniom szerszy kontekst.

1 stycznia
emisja: 09:15
Ironia losu – reż. Eldar Riazanow cz.1

emisja: 11:15
Koncert Noworoczny z Wiednia (PREMIERA) (live!)
Tradycyjnie już, 1 stycznia, w Złotej Sali Wiedeńskiego Towarzystwa Muzycznego odbywa się uroczysty koncert, transmitowany przez wiele rozgłośni radiowych i telewizyjnych. Do udziału w koncertach zapraszani są wybitni dyrygenci.

emisja: 19:35
Ironia losu – reż. Eldar Riazanow, Władimir Nachawcew cz.2 (PREMIERA)


emisja: 21:15
Najlepsze opery europejskie (PREMIERA)
Program BBC przygotowany we współpracy z Europejską Unią Nadawców (EBU), prezentujący najciekawsze wydarzenia z ostatnich miesięcy, w europejskich teatrach operowych. W programie znalazły się takie wydarzenia jak:
OTELLO w Birmingham Opera Company

SIMON BOCCANEGRA w The Royal Opera, Covent Garden

UPROWADZENIE Z SERAJU w Gran Teatre del Liceu

MOJŻESZ I ARON w Ruhr Triennale

W OSIEMDZIESIĄT DNI DOOKOŁA ŚWIATA w Den Norske Opera

ARIADNA NA NAXOS w Operze Bałtyckiej

DON KICHOT w La Monnaie / De Munt

LATAJĄCY HOLENDER w Het Muziektheater Amsterdam

RIGOLETTO w Mantui

emisja: 22:25
Ty i ja i wszyscy, których znamy – reż. Miranda July (PREMIERA)

Gromadę zwariowanych bohaterów - artystkę, sprzedawcę butów, troje nastolatków i dwóch małych chłopców łączy jedno - wszyscy poszukują miłości, a każdy z nich szuka jej po swojemu. Artystka będzie używać sobie tylko znanych artystycznych tricków, sprzedawca butów długo będzie się przed uczuciem bronić. Troje nastolatków uzna, że miłość = sex, a pewien kilkuletni chłopiec wda się niechcący w internetowy romans. Dzieci będą przeżywać dylematy dorosłych, a starsi poznają, co oznacza samotność w sieci. Mimo postępów w technologii i nieograniczonej komunikacji między ludźmi, najtrudniej jest spojrzeć miłości prosto w oczy.2 stycznia
emisja: 14:30
Świat się śmieje – reż. Grigorij Aleksandrow
Kostek Potiechin, pastuch znad Morza Czarnego, kocha muzykę i często przygrywa swojej trzodzie na fujarce. Talent chłopaka wzbudza zainteresowanie. młodego profesora wiolinistyki. Pod jego kierunkiem Kostek uczy się grać na skrzypcach, robiąc szybkie postępy. Pewnego dnia Elena, ekscentryczna panna z dobrego domu, bierze omyłkowo Kostka za słynnego dyrygenta Leopolda Fraschiniego. Nie dziwią jej nawet rubaszne maniery pastucha, gdyż uznaje je za przejaw oryginalności artysty. Elena zaprasza Kostka na przyjęcie do swojej luksusowej nadmorskiej willi. Z winy Potiechina przyjęcie kończy się wielką klapą. Kilka miesięcy później Kostek wyrusza do Moskwy.

emisja: 16:10
Parasolki z Cherbourga – reż. Jacques Demy

Genevieve, siedemnastolatka, mieszka z owdowiałą matką, która posiada sklep z parasolami w Cherbourgu. Jest zakochana w Guy'u, mechaniku samochodowym. Młodzi pragną wziąć ślub. Ale matka się nie zgadza: uważa, że córka jest zbyt młoda, a chłopak nisko urodzony. Guy wyjeżdża na dwa lata do służby w armii, a Genevieve jest w ciąży. Ciągle kocha Guy'a, ale nie ma od niego żadnych informacji i bojąc się o losy dziecka, poślubia Rolanda Cassarda...
emisja: 18:35
Stracone zachody miłości – reż. Kenneth Branagh
Kolejna ekranizacja dzieła Williama Szekspira, zrealizowana przez Kennetha Branagha, który występuje tu w roli aktora, reżysera i producenta, okraszona klasycznymi szlagierami Gershwina, Nat King Cole'a oraz innych twórców popularnych piosenek. Król Nawarry postanawia wraz z trzema przyjaciółmi poświęcić się studiom, wyrzekając się jednocześnie kobiet i wszelkich innych rozrywek. Jednak nie jest to takie proste, gdyż na dwór przyjeżdża piękna francuska księżniczka oraz jej urocze damy dworu...


emisja: 20:10
Żołnierz Królowej Madagaskaru – reż. Jerzy Zarzycki (PREMIERA)
Komedia muzyczna. Do Warszawy przybywa nieśmiały mecenas z Radomia, ulega czarowi i wdziękom śpiewaczki kabaretowej i oddaje się wielkomiejskim uciechom. Seria przygód kończy się pożarem hotelu, a w scenie finałów odtańczony zostaje kankan. Adaptacja przedwojennego musicalu.


©snauka.pl 2016
wyślij wiadomość