Strona główna

Święto Mleka i Miodu, 3 lipca 2011r. Zakrzówek


Pobieranie 19.03 Kb.
Data20.06.2016
Rozmiar19.03 Kb.
Święto Mleka i Miodu, 3 lipca 2011r. Zakrzówek
Święto to jest organizowane od 15 lat i na trwałe wpisało się w kalendarz regionalnych imprez kulturalno - rozrywkowych. Gromadzi licznych gości, zarówno z terenu powiatu kraśnickiego, jak i całego województwa i jest okazją do kultywowania regionalnych tradycji. Tegoroczne Święto Mleka i Miodu patronatem objęli Wojewoda Lubelski – Pani Genowefa Tokarska, Marszałek Województwa Lubelskiego – Pan Krzysztof Hetman i Starosta Kraśnicki – Pan Tadeusza Wojtak.

Patronat medialny sprawowały: Dziennik Wschodni, TVP Lublin, Telewizja Kraśnik, Kurier Lubelski, Radio Lublin.

Celem święta jest promocja pszczelarstwa, mleczarstwa, wysokiej jakości produktów regionalnych oraz tradycji związanych z ich wytwarzaniem. Jest również doskonałą okazją do upowszechniania twórczości ludowej, rękodzielnictwa i kultury naszego regionu.

Imprezie towarzyszyły pokazy tradycyjnych metod wytwarzania produktów kulinarnych, stoiska promujące regionalną twórczość ludową, ginące zawody, rękodzieło w gminie Zakrzówek i powiecie kraśnickim (wyroby z wosku pszczelego, rogożyny, wikliny, hafty, suche bukiety, stoiska pszczelarskie prezentujące staropolskie ule i pracę pszczelarzy połączone z degustacją różnych rodzajów miodu itp.). Wioska Słowiańska prezentowała staropolskie zajęcia, zawody, gotowanie. Całość realizowana przez animatorów w strojach nawiązujących do tematu imprezy.


Podczas obchodów Święta koła gospodyń wiejskich z terenu Gminy Zakrzówek prezentowały swoje stoiska, na których odbywała się degustacja regionalnych potraw. Jury pod przewodnictwem Wójta oceniało walory artystyczne prezentowanych stoisk oraz jakość i smak przygotowanych potraw. Laur zwycięstwa przypadł Kołu Bystrzyca.

Organizowane były także zawody rekreacyjno-sportowe dla dzieci i dorosłych, podczas których oceniane było zaangażowanie sołectw. Nagrodę Wójta otrzymało sołectwo Majdan-Grabina.

Biesiadę prowadziła Pani Bożena Prylińska z Agencji Artystycznej „Teatr z Lublina”. Gwiazdą imprezy był Zespół Akcent. Między występami odbył się pokaz ratownictwa drogowego, zorganizowany przez OSP Sulów.
Imprezie towarzyszyły występy lokalnych zespołów:

Zespół VIVO działa od IX 2010r w Zespole Szkół Nr 1 w Zakrzówku. Występuje na szkolnych imprezach dostarczając uczestnikom wielu wrażeń. Powstał z inicjatywy młodzieży. Bartek Pcionek gra na perkusji, Łukasz Tracz i Karol Żyłka na syntezatorach, wokalistką jest Paulina Rachwał.
Chór Cantus. Chór koncertował min. na Festiwalu w Malle (Belgia), Monte Cassino (Włochy) oraz reprezentował Lubelszczyznę na uroczystym koncercie w Urzędzie Wojewódzkim w Lublinie z okazji 70 rocznicy wybuchu II wojny światowej. Dyrygentem chóru jest Pani Danuta Butryńska.
Młodzieżowa Orkiestra Dęta „Henryczki” z Bychawy. Orkiestra powstała w 1995 roku z inicjatywy dyrektora szkoły Henryka Dudziaka i nieprzerwanie działa do chwili obecnej. Wykonywane utwory muzyczne są zawsze na bardzo wysokim poziomie i charakteryzują się wysokim stopniem trudności. Orkiestra jest znana z udanych licznych koncertów w kraju i za granicą. 18 marca 2006 roku Kapituła pod przewodnictwem marszałka województwa uznała, że kulturę Lubelszczyzny najlepiej promuje Młodzieżowa Orkiestra Dęta „Henryczki” z Bychawy i nadała tytuł „Ambasadora Województwa Lubelskiego”. W 2005 r. 14-15 października orkiestra obchodziła uroczyste X-lecie działalności artystycznej. Orkiestrą od 2010 roku dyryguje mgr Dominik Pytka.
Przy stoisku Koła Gospodyń Wiejskich z Rudnika Pierwszego prezentował się zespół „RUDNICZAKI”

W skład zespołu wchodzą głównie mieszkańcy Rudnika, wsi należącej do gminy Zakrzówek, pow. kraśnicki, woj. lubelskie. Na co dzień zajmują się oni rolnictwem. Muzyka ludowa i religijna stanowią dla członków zespołu nieodłączną część życia. Z potrzeby serca spotykają się wieczorami po pracy i w dni świąteczne w prywatnych domach lub w miejscowej remizie strażackiej, aby wspólnie pomuzykować, potańczyć, zainscenizować stare obrzędy. Sami szyją sobie stroje ludowe. Zawsze chętnie odpowiadają na zamówienie społeczne, biorąc udział w przeglądach zespołów folklorystycznych oraz lokalnych, regionalnych i uroczystościach kościelnych.

Zespół „Rudniczaki” występował ze swoim repertuarem w Muzeum Wsi Lubelskiej, w Poznaniu podczas Międzynarodowych Targów Polagra-Farm 2006, w Sali Kolumnowej Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie podczas „Gali Produktów Tradycyjnych”, został zaproszony do uczestnictwa w imprezie w Muzeum Wsi Lubelskiej w konkursie „Nasze kulinarne dziedzictwo”.
Konkurencje sprawnościowe – Święto Mleka i Miodu 2011


 1. rzut do celu z obrotowego krzesła – decyduje liczba trafień.

 2. wbijanie gwoździ na czas

 3. rzut gumiakiem – kto dalej

 4. tor przeszkód ze szklanką mleka

 5. rzut klockiem na odległość

 6. toczenie opony, kółka

 7. dojenie krowy

 8. konkurs siłaczy – wyciskanie odważnika

 9. pchnięcie kulą

 10. rzut lotką do tarczy

 11. strzały na bramkę w 4 kategoriach wiekowych: do 6 lat, szkoła podstawowa kl I – III, szkoła podstawowa kl IV – VI, gimnazjum i starsi.


Laureaci Finału Festiwalu Młodych Talentów

Festiwal ten przyciągnął wielu chętnych do zaprezentowania swoich umiejętności, talentów, pasji, fascynacji. W trakcie Święta Mleka i Miodu zaprezentowali się laureaci czerwcowych eliminacji.


Zespół Wokalny „Andante” - Zespół Szkół w Sulowie

Paulina Gierlach

Justyna Wieleba

Nicole Zemanek

Wioleta Kotwica

Dominika Kozik


Paulina Drumlak - PSP w Zakrzówku
Paulina Rachwał Zespół Szkół Nr 1 w Zakrzówku + (z zespołem VIVO):

Bartek Pcionek

Łukasz Tracz

Karol Żyłka


Zespół Wokalny „Cantus”:

Katarzyna Flis

Katarzyna Zięba

Karolina Rzęzawa

Karolina Rzymek

Angelika Stręciwilk

Aleksandra Moroń

Iwona Kucharczyk

Sylwia Janczarek

Kinga Różyła

Andżelika Janik

Małgorzata Smutek

Anna Gałus

Paulina Rachwał

Adriana Siekierska

Anna Brodowska


Marlena Rachwał - PSP w Rudniku Drugim

Kamil Matysiak - PSP w Majdanie Grabinie

Patrycja Czerniak PSP w Majdanie Grabinie

Nina Lenart
Zespół Czerwona Róża

Zespół „Czerwona Róża” składa się z dziewczynek w wieku 12-13 lat: Weronika Goch, Patrycja Toporowska, Ewelina Sagan, Milena Dudziak, Kasia Flis. Zespołowi przewodzi Pani Różena Uzarek, która mieszka w Bystrzycy już od 15 lat. Zaszczepiła ona dziewczynki kulturą romską. Dziewczynki tańczą od 3 tygodni, a więc są to początki zespołu.


Sponsorzy imprezy
Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Opolu Lubelskim, Zakład Produkcyjny w Kraśniku

Spółdzielnia Pszczelarska „Apis”.

Zakrzowiak Sp. z. o. o. firma państwa Seuws i Bartników

Spółdzielnia Rolniczo Handlowa „Jutrzenka”

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Lublinie

Bank Spółdzielczy Ziemi Kraśnickiej

Przedsiębiorstwo Budowlano-Montażowe „Flisbud” z Janowa Lubelskiego

Monstera Zakrzówek, Wiązanki Ślubne, Pani Anna Kłosowska

Firma WOD-BUD Sp. z. o. o. Kraśnik

Firma EKOLAND s. c. Wojciech Wojtaszek, Andrzej Krasowski

Firma EKOFLORA Przedsiębiorstwo Ekologiczne, Tadeusz Siewielec

Firma BUD-WEG, Zakrzówek, Pan Lucjan Michalski

Apteka w Zakrzówku, E. Trześniewska

Apteka J. Kozak – Stec

Danuta Lemiecha

Przedsiębiorstwo Drogowo Mostowe S. A. Kraśnik

Przedsiębiorstwo Drogowe i Oczyszczania Sp. z. o. o. Kraśnik

Sklep Agro MIX, Zakrzówek, Pani Jolanta Kawęcka

Firma Auto-Bus z Zakrzówk, Pan Józef Popielarz

Firma MAR-KOP z Rudnika Pierwszego, Pan Kwiatek MarianRudnik Tumay, Pan Andrzej Marzec


©snauka.pl 2016
wyślij wiadomość