Strona główna

Święty Tomasz z Akwinu: Akwinata


Pobieranie 15.99 Kb.
Data17.06.2016
Rozmiar15.99 Kb.

Święty Tomasz z Akwinu: Akwinata


Ludzie postępując normalnie, czyli zgodnie z rozumem, żyją szczęśliwie na ziemi i zapewniają sobie szczęście wieczne.

Tomasz z Akwinu (stąd nazywano go Akwinatą) przejął od Arystotelesa metafizykę wraz z postrzeganiem świata jako ukierunkowanego ku celowi procesu. Nader doniosła była w jego nauce zasada jedności bytu i dobra: „byt i dobro nakładają się”. Tomasz z Akwinu – realista jak Arystoteles – dostrzegał istnienie zła, stał jednak na stanowisku, że zło trzeba i można pokonać. We wszystkich bowiem – jak pisał – bytach i zdarzeniach tkwi naturalna skłonność do dobra, a człowiek potrafi dzięki rozumowi poznać dobro.


Należy cenić każde dobro, istnieje hierarchia dóbr, ale nie ma dóbr nieważnych. Stąd u Tomasza tożsamość dwu naczelnych zasad: „czyń dobro, a zła unikaj” oraz „zachowuj się rozumnie”. Są to zasady ogólne, wymagające konkretyzacji. Powinno się jej dokonywać za pomocą dwóch kryteriów: natury człowieka (czyli prawa naturalnego, którego koncepcję przejął od Arystotelesa) oraz Dekalogu. I tak jako istota rozumna, człowiek pragnie poznać prawdę, stąd obowiązek jej poznania. Z popędu płciowego i rozrodczego wynika nakaz rodzenia i wychowania dzieci. Jako istota społeczna winien człowiek nawiązywać przyjaźnie. Instynkt samozachowawczy każe szanować i pielęgnować życie... Tomasza z Akwinu nazwano filozofem natury.
Natura to u św. Tomasza nie tylko coś, co się opisuje – natura zobowiązuje. Rozumienie natury jako czegoś, co można poznać i potem odpowiednio się zachować, pozwoliło mu kreślić optymistyczną wizję świata – uporządkowanego, przyjaznego człowiekowi. Świat chrześcijański nazywał społecznością doskonałą – ludzie postępując normalnie, czyli zgodnie z rozumem, żyją szczęśliwie na ziemi i zapewniają sobie szczęście wieczne.

Była to odważna wizja świata. Tomasz był zresztą człowiekiem odważnym: jako nastolatek wbrew ojcu i rodzinie wstąpił do zakonu, jako uczony odważył się przejąć dorobek filozoficzny Arystotelesa, poganina przecież, miał odwagę postrzegać świat optymistycznie, mimo że ludzi średniowiecza trapiły liczne lęki, współcześni Tomaszowi kaznodzieje przedstawiali przyszłość – zwłaszcza tę wieczną – w nader ponurych barwach, a czasy były wtedy bardzo niespokojne. Za życia miał więcej przeciwników niż zwolenników.


A jednak to jego filozofię nazwano „wieczystą”. Okazała się nader przydatna zwłaszcza wtedy, gdy po wstrząsach i zawirowaniach trzeba było stawiać świat na nogi. Recepta jest prosta: posługiwać się rozumem, szanować każdy byt, cenić dobro...

KOLEKTA:

Przewidywana składka tygodniowa: $ 1,500.00

Aktualna składka ( 15 stycznia ): St. Marguerite - $ 465.00

Serdeczne Bóg zapłać

POLSKI, RZYMSKOKATOLICKI APOSTOLAT

IMIENIA BŁOGOSŁAWIONEGO JANA PAWŁA II

ARCHIDIECEZJA ATLANTA, GEORGIA


DUSZPASTERSTWO PROWADZI TOWARZYSTWO CHRYSTUSOWE DLA POLONII ZAGRANICZNEJ

Ksiądz Piotr Nowacki SChr.

Biuro Apostolatu:

113 Gloster Rd.


Lawrenceville, GA 30044 – 4470

Tel.: 770 - 935 – 1958

www.pcaaa.org

e-mail: polskiapostolat@gmail.com
Msze święte:

Każdej niedzieli o 14:00:

- St. Marguerite d’Youville,

85 Gloster Rd.

Lawrenceville, GA 30044
1 i 2 niedziela miesiąca o godz. 19:00:

- “Mary Our Queen”,

6260 The Corners Parkway,

Norcross,GA 30092


Spowiedź święta: 30 minut przed każdą Mszą świętą

BIULETYN: 22 STYCZNIA 2012
TRZECIA NIEDZIELA ZWYKŁA

Naucz mnie chodzić Twoimi ścieżkami.”


* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

INTENCJE MSZALNE:

Trzecia Niedziela Zwykła , 22 stycznia 14:00


  1. ś.p. Julian Bar w rocznicę śmierci.

  2. ś.p. Iluminada i Francisco Cheng.

  3. Msza święta dziękczynna za łaskę powrotu do zdrowia, za lekarzy i pielęgniarki, za rodzinę i przyjaciół, którzy wspierali mnie modlitwą – wdzięczna Bogu, Matce Bożej i ludziom Amelia.

  4. O Boże Błogosławieństwo i wszelkie potrzebne łaski dla Edwarda Wróblewskiego z okazji urodzin.


Czwarta Niedziela Zwykła , 29 stycznia 14:00


  1. O Boże Błogosławieństwo, zdrowie i wszelkie potrzebne łaski dla Jerzego Dyrdol z okazji 60 urodzin.OGŁOSZENIA:

1. Obraz Matki Boskiej Częstochowskiej i Kielich Mszalny w najbliższym czasie będzie gościł u:
22 stycznia –

29 stycznia – Lidia i Antoni Chrostowski

Chętnych do przyjęcia Obrazu i Kielicha w następnych miesiącach proszę o zapisanie się w kalendarzu w przedsionku kościoła.
2. List na Boże Narodzenie. Do wszystkich, których mamy na naszej liście Apostolatu wysłaliśmy list z życzeniami. Proszę o uzupełnienie zmian adresu jeśli ktoś nie otrzymał tego listu.

3. W następną niedzielę 29 stycznia, bezpośrednio po Mszy świętej zapraszamy na kolejne spotkanie grupy młodzieżowej. Zapraszamy wszystkich, zainteresowanych pogłębianiem swojej wiedzy religijnej i dzieleniem się swoimi zdolnościami z innymi.

4. Odwiedziny Duszpasterskie, Kolęda,

Zwyczajem polskim bedę odwiedzał rodziny, które chcą modlitwy i błogosławieństwa w Nowym Roku. Chętnych proszę o zgłoszenia na formach które sa w przedsionku kościoła. Wypełnione formy proszę wrzucić na tacę lub dostarczyć bezpośrednio do mnie.5. Bal Walentynkowy - Nasz Apostolat gorąco zaprasza na Bal Walentynkowy, który odbędzie sie w sobotę 11 lutego 2012, od godziny 20:00 w Sali Parafialnej przy kościele St. Marguerite d’Youville. Więcej informacji na ulotkach i na naszej stronie internetowej: www.pcaaa.org.
Wszystkim, którzy w tym tygodniu obchodzą swoje urodziny, imieniny, lub inne rodzinne uroczystości lub jubileusze, życzymy zdrowia, radości, pogody ducha, Błogosławieństwa Bożego i opieki Matki Najświętszej na kolejne dni życia.
Kolekta Mszalna dzisiejszej niedzieli – Modlitwa przed Czytaniami:

Wszechmogący, wieczny Boże, kieruj naszym życiem według Twego upodobania, abyśmy w imię Twojego umiłowanego Syna, mogli obfitować w dobre uczynki. Przez naszego Pana, Jezusa Chrystusa, Twojego Syna, który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego, Bóg przez wszystkie wieki wieków. Amen.


©snauka.pl 2016
wyślij wiadomość