Wolontariuszka z AngliiPobieranie 8.49 Kb.
Data20.06.2016
Rozmiar8.49 Kb.

Wolontariuszka z Anglii

W krośnieńskim Hufcu Pracy
Od lewej: Małgorzata Ćwikła, Adam Buczyński i Jessica Cordingly

Fot. Jadwiga Steliga

Wolontariuszką w Środowiskowym Hufcu Pracy w Krośnie została 19-letnia Jessica Cordingly z Norwich pod Londynem. Będzie pomagać stałym pracownikom ŚHP organizować wolny czas młodzieży, którą opiekuje się ta organizacja, oraz uczestniczyć w zajęciach młodzieżowych klubów europejskich, powstałych przy OHP w Krośnie i Rzeszowie.

Jessica przyjechała do Polski na początku lutego w ramach programu unijnego "Młodzież". Została wysłana przez organizację ICYE UK z Londynu, założoną w 1993 r., zajmującą się wymianą młodzieży i wolontariatem europejskim. Pierwszy tydzień pobytu w Polsce spędziła w Warszawie, drugi - w Rzeszowie, gdzie pod opieką Małgorzaty Ćwikły, referentki ds. programowych, kontaktów z zagranicą i edukacji europejskiej Podkarpackiej Wojewódzkiej Komendy OHP poznała swe przyszłe obowiązki. Następnie przyjechała do Krosna: tu spędzi najbliższe pięć miesięcy. Jest pierwszą wolontariuszką na Podkarpaciu, zatrudnioną w OHP.

- W Anglii jest zwyczaj robienia sobie rocznej przerwy po ukończeniu szkoły średniej, a przed rozpoczęciem studiów. Młodzież, która musi zarobić na studia, poświęca ten czas na pracę, a zamożniejsza - najczęściej na podróże. Ja zarabiać na studia nie muszę. Chciałam jednak w tym czasie zrobić coś pożytecznego, a jednocześnie zwiedzić interesujące miejsca. Dlatego wybrałam wolontariat. Skłoniło mnie do tego również to, że pomimo młodego wieku mam już pewne doświadczenie w tej dziedzinie: pracowałam jako wolontariuszka, pomagając słabszym uczniom i dzieciom opóźnionym w rozwoju oraz opiekując się wiekowymi ludźmi. Bardzo podobało mi się to, że mogę komuś pomagać - mówi Jessica Cordingly. Jak twierdzi, tego typu doświadczenie jest mile widziane w CV.

Szczególnie zależało jej na przyjeździe do Polski, bo zainteresowała ją historia naszego kraju, zupełnie odmienna od dziejów Anglii. Po lekturze książek Normana Daviesa i przewodników Polskę wyobrażała sobie jako kraj ubogi, nieco egzotyczny. Dlatego to, co zastała, zaskoczyło ją pozytywnie.- Jessica pracuje około 6 godzin dziennie, od poniedziałku do piątku, przy imprezach organizowanych przez ŚHP. Wkrótce weźmie także udział w zajęciach językowych prowadzonych przez Stowarzyszenie Troski o Dzieci i Młodzież "Oratorium Twój Dom". Mamy też nadzieję, że sama wyjdzie z inicjatywą przeprowadzenia jakichś zajęć, a my postaramy się jej pomóc. Ponadto nasza wolontariuszka uczy się języka polskiego. Lekcje prowadzi jeden z pracujących w hufcu filologów - opowiada komendant ŚHP Adam Buczyński. - Chcemy także, żeby Jessica zwiedziła Podkarpacie i Małopolskę. Była już w Przemyślu, który bardzo jej się spodobał, zamierzamy pokazać jej także między innymi Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu, ruiny zamku Kamieniec w Odrzykoniu i oczywiście wszystkie zabytki Krosna, skanseny w Sanoku, Bóbrce i Zyndranowej, Bieszczady z zaporą w Solinie, a także Zakopane i Kraków. Na zwiedzanie zaplanowaliśmy 28 dni z jej półrocznego pobytu. Mamy nadzieję, że w tym czasie czegoś się nauczy i wywiezie od nas miłe wspomnienia.

W sierpniu Jessica wróci od Anglii, a w październiku ma podjąć studia z zakresu nauk politycznych w Oxfordzie. Została już na nie przyjęta.
©snauka.pl 2019
wyślij wiadomość

    Strona główna
Komunikat prasowy
przedmiotu zamówienia
najkorzystniejszej oferty
Informacja prasowa
wyborze najkorzystniejszej
warunków zamówienia
istotnych warunków
sprawie powołania
Regulamin konkursu
udzielenie zamówienia
przetargu nieograniczonego
zamówienia publicznego
Nazwa przedmiotu
Specyfikacja istotnych
modułu kształcenia
Rozporządzenie komisji
studia stacjonarne
wyborze oferty
Zapytanie ofertowe
Szkolny zestaw
Ochrony rodowiska
ramach projektu
prasowy posiedzenie
trybie przetargu
obwodowych komisji
zagospodarowania przestrzennego
komisji wyborczych
komisji wyborczej
Program konferencji
Wymagania edukacyjne
Lista kandydatów
szkoły podstawowej
która odbyła
Województwa ląskiego
Decyzja komisji
przedmiotu modułu
poszczególne oceny
Sylabus przedmiotu
szkół podstawowych
semestr letni
Postanowienia ogólne
przedsi biorców
produktu leczniczego
Karta przedmiotu
Scenariusz lekcji
Lista uczestników
Program nauczania
Projekt współfinansowany
Informacje ogólne
biblioteka wojewódzka
semestr zimowy