Strona główna

Wrocław 06. 08. 2015 Szanowna Pani Prof. Alicja Chybicka


Pobieranie 7.86 Kb.
Data19.06.2016
Rozmiar7.86 Kb.
Wrocław 06.08.2015

Szanowna Pani

Prof. Alicja Chybicka

Senator RP

zastępca przewodniczącego Komisji Zdrowia

Szanowna Pani Senator!


W imieniu Rodzin Osób z doświadczeniem choroby psychicznej skupionych w Stowarzyszeniu „Otwarty Krąg” we Wrocławiu zwracam się do Pani z gorącą prośbą o ochronę programu systemowej reformy systemu ochrony zdrowia psychicznego zapisanej w Narodowym Programie Ochrony Zdrowia Psychicznego. Jest Pani wrocławianką, zatem szukamy pomocy u Pani w nadziei, że jako profesor medycyny i członek senackiej komisji zdrowia poprze Pani nasze starania o nie likwidowanie Narodowego Programu Zdrowia.

Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego jest jednym z najnowocześniejszych dokumentów tego typu w Europie. Nad jego powstaniem pracowało wielu profesjonalistów oraz członków rodzin i pacjentów a także przedstawicieli samorządów lokalnych. Współpraca tak wielu środowisk zaowocowała dokumentem, który praktycznie od 2008 roku zaczął funkcjonować we wszystkich regionach kraju.

NPOZP zorientowany jest na pacjenta, który poprzez kompleksowe działania i współpracę profesjonalistów, rodzin i pacjentów, systemu leczenia i systemu wsparcia oraz pracy zawodowej miałby szansę na pełniejsza opiekę i zdrowienie. Taka współpraca zaczęła się rozwijać w całej samorządowej Polsce tylko zabrakło zaangażowania centralnych podmiotów realizujących Program czyli Ministra Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia w jego pełnej realizacji. I to właśnie należałoby zdaniem rodzin osób chorujących psychicznie zmienić w latach 2016 -2020.

Od 28 grudnia 2010 roku obowiązuje rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie NPOZP, zostało wykonane dużo zadań, powstało też wiele dobrych praktyk współpracy między podmiotami Programu również w powiatach i dzielnicach miast. Zaniechanie dalszej realizacji NPOZP umocowanego w dotychczasowej Ustawie o ochronie zdrowia psychicznego na rzecz innej potrzebnej idei -Narodowego Programu Zdrowia, który jest programem profilaktycznym będzie wielkim marnotrawstwem pracy, energii i dokonań wielu ludzi, zapewne też ulegną rozpadowi powstałe współprace i odpowiedzialności np. Rady ds. Psychiatrii przy urzędach Marszałkowskich i w powiatach oraz ich od lat przygotowywane i realizowane plany. One od lat pracują z pożytkiem dla naszych chorych.

Jako matka chorującej 28 letniej kobiety proszę Panią o uniemożliwienie zniszczenia tego co zostało już wypracowane. Proszę o zachowanie NPOZP w ustawie o ochronie zdrowia psychicznego. Proszę o wysłuchanie argumentów profesjonalistów, rodzin i samych pacjentów, którzy chyba najlepiej są zorientowani w jakim systemie czują się lepiej leczeni i szybciej zdrowieją. .Załączam raport Pana Profesora Jacka Wciórki, który w pełni oddaje oczekiwania rodzin i pacjentów.

Mając w pamięci Pani starania jako Kierownika Kliniki o Onkologię Dziecięcą we Wrocławiu myślę, że rozumie Pani naszą troskę, dlatego bardzo proszę o wsparcie naszych starań .


Łączę wyrazy szacunku Anna Martynowska


©snauka.pl 2016
wyślij wiadomość