Strona główna

Zawada k. Tarnowa: Święci z niepokojem i zaparciem… 2009-06-15 14: 48: 19


Pobieranie 20.97 Kb.
Data20.06.2016
Rozmiar20.97 Kb.
Zawada k. Tarnowa: Święci z niepokojem i zaparciem…

2009-06-15 14:48:19
„Klerycy z niepokojem..., szaleńcy jak św. Maksymilian...” - tak nazwał sługi Boże o. Zbigniewa Strzałkowskiego i o. Michała Tomaszka w kazaniu o. Andrzej Łączyński, franciszkanin, misjonarz, od 26 lat pracujący Boliwii.
”Mrówka żyje krótko, ale uczyni w swoim życiu bardzo dużo. Oni zrobili podobnie. Byli misjonarzami z małym stażem misyjnej pracy, a zostali sługami Bożymi. Żyli bardzo intensywnie. Oddali Bogu wszystko i przypieczętowali to krwią męczeńską, a Bóg przyjął ich ofiarę, która do dziś wydaje ewangeliczne owoce. Góra św. Marcina (Zawada) na której dziś jesteśmy przypomina mi wędrówkę w górę na którą trzeba zabrać tylko najpotrzebniejsze rzeczy do podręcznego bagażu” - kontynuował o. Andrzej.
”Proszę was, abyście potrafili zabierać w waszą wędrówkę życiową tylko te wartości, które dają życie nam i innym z którymi wędrujemy. Tylko mądry, który umie dokonywać wyborów dojdzie do celu. Jestem Polakiem, synem polskiej ziemi i choć pracuję już od 26 lat bardzo daleko od mojej Ojczyzny, pragnę sobie i każdemu z was życzyć, abyśmy idąc za liturgią Słowa tej niedzieli potrafili być ludźmi mądrymi, z których Bóg, jak mówi I czytanie: ‘Posadzi piękny las, ludzi mądrych’. Tutaj, na tej górze Zbigniew uczył się mądrości. Tu zdobywał wartości nieprzemijające. Tu stawał się upartym i to pomogło mu dojść na szczyt góry świętości. Oni, Zbyszek i Michał byli światłem, świadectwem dla tamtych ludzi w Pariaccoto. Przynieśli im Jezusa, dużo miłości, światła i pokoju. Bądźcie dobrym ziarnem” – mówił do ministrantów i młodych o. Andrzej.”Jesteście przy kościele i w Kościele macie stawać się ziarnem, kiełkującym ziarnem, które stanie się pięknym drzewem posadzonym w różnych miejscach świata, gdzie was Bóg poprowadzi by dawać innym świadectwo wiary” – zakończył misjonarz z Boliwii.
Mnóstwo widzów, sporo uczestników oraz zacięta rywalizacja towarzyszyła VI biegowi memoriałowemu im. O Zbigniewa Strzałkowskiego, który odbył się w niedzielę 14 czerwca br. na trasach położonych w miejscowości Zawada – Góra Św. Marcina.Organizatorem imprezy był dyrektor wraz z całą społecznością Szkoły Podstawowej, wójt gminy Tarnów, Prowincja Św. Antoniego i Bł. Jakuba Strzemię Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych (Franciszkanów) z Krakowa, proboszcz parafii pw. Św. Marcina Biskupa w Zawadzie. Patronat nad memoriałem objął biskup ordynariusz diecezji tarnowskiej Wiktor Skworc.
”Celem naszego memoriału jest oddanie czci i upowszechnienie pamięci o życiu i męczeństwie o. Zbigniewa, misjonarza, męczennika za wiarę, godnego podziwu Syna Ziemi Tarnowskiej” – podkreśla Krzysztof Nowak, dyrektor tutejszej Szkoły Podstawowej noszącej imię zmarłego franciszkanina, główny organizator biegu.Dlatego też bieg co roku poprzedza polowa msza św. w intencji beatyfikacji o. Zbigniewa Strzałkowskiego, która odprawiana jest na szczycie Góry Św. Marcina, przy kościele w Zawadzie. Na początku mszy św. został odczytane i przekazany specjalnie przygotowany na tę okazję list od braci franciszkanów obecnie pracujących w Pariacoto: o. Stanisława Olbrychta i o. Rafała Dryjańskiego.

Przedstawiciele władz samorządowych po zakończeniu mszy św. złożyli kwiaty przy tablicy upamiętniającej o. Zbigniewa znajdującej się przy dzwonnicy.

Mszę poprzedził montaż słowno-muzyczny przygotowany przez uczniów Szkoły Podstawowej im. ojca Zbigniewa Strzałkowskiego w Zawadzie oraz koncert kwartetu puzonowego wykonany przez uczniów Szkoły Muzycznej w Tarnowie: Marcina Ciureja, Jakuba Mikruta, Rafała Pajor i Marcina Korzec przygotowanych przez nauczyciela Tadeusza Gmyrek.

”Poprzez bieganie chcemy propagować zdrowy styl życia, zachęcić dzieci, młodzież oraz osoby dorosłe do uprawiania sportu i aktywnego wypoczynku” – zaznacza Krzysztof Wawrzonek, sędzia memoriału, nauczyciel wychowania fizycznego w zawadzkiej szkole.

Dlatego nasze nagrody, które otrzymujemy od licznej grupy sponsorów są ukierunkowane na sportowy, czynny styl życia” – dodaje sędzia główny Mariusz Więckowski, mieszkaniec Zawady, również nauczyciel wychowania fizycznego. „Rowery, sprzęt turystyczny i sportowy posłużą każdemu, który chce aktywnie żyć” – podkreśla.
Bieg został podzielony na cztery kategorie wiekowe i rozgrywany był na czterech różnych trasach przypisanych odpowiednio do każdej kategorii wiekowej. Dla każdej kategorii wiekowej klasyfikowano oddzielnie kobiety i mężczyzn.

W najmłodszej kategorii tzw. „Biegu Skrzata” udział wzięło 73 osoby (36 chłopców i 37 dziewczyn). Bieg został rozegrany na trasie 200metrów, a uczestniczyli w nim uczniowie szkół podstawowych z klas 0 – 3. Zwycięzcami okazali się pochodząca z Zawady – Bednarz Katarzyna oraz Łazarz Piotr z Nowodworza.

W „Biegu Młodzika” szkół podstawowych klasy 4 – 6 udział wzięło 56 osób (23 chłopców i 33 dziewczyn). Trasa tego biegu liczyła 600metrów, a najlepsi okazali się Gębiś Barbara z Woli Rzędzińskiej oraz Mordyl Jakub z Woli Rzędzińskiej.

„Bieg Kangura” na długości 1000metrów został rozegrany w kategorii gimnazjum. Udział w nim wzięło 12 osób (8 chłopców i 4 dziewczyny). W tej kategorii wiekowej zwyciężyli Węgrzyn Magdalena z Łukanowic i Łukasik Łukasz z Gromnika.

Bieg główny, kategoria „Open” został rozegrany na dystansie 2200metrów. Wzięło w nim udział łącznie 40 osób (25 mężczyzn i 15 kobiet). Najlepszymi uczestnikami biegu głównego okazali się Kumorek Patrycja z Brzeska oraz ks. Paweł Marzec z Żabna. Łącznie w memoriale wystartowało 181 osób, w tym 92 mężczyzn i 89 kobiet.

Bieg ku czci Sługi Bożego Ojca Zbigniewa Strzałkowskiego uświetnili swoją obecnością: wikariusz prowincji Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych (Franciszkanie) w Krakowie o. Paweł Dybka oraz misjonarz z Boliwii o. Andrzej Łączyński, przedstawiciel biskupa tarnowskiego ks. dr Tadeusz Michalik, wicewojewoda Małopolski Stanisław Sorys, posłowie na Sejm Rzeczpospolitej Polski Edward Czesak i Józef Rojek, wiceprzewodniczący Krakowa Stanisław Rachwał, wicestarosta powiatu tarnowskiego Mirosław Banach, wójt gminy Tarnów Grzegorz Kozioł oraz radni i przedstawiciele samorządu gminy.


Po sportowych emocjach przyszedł czas na zabawę, która została zorganizowana na boiskach szkolnych i w bardzo sympatycznej atmosferze trwała do późnych godzin nocnych. Wikariusz prowincji wraz z o. Andrzejem Łączyńskim odwiedził rodziców i dwóch braci o. Zbigniewa w ich domu rodzinnym.

Tekst i zdjęcia: o. Paweł Dybka, Piotr Pawlina, Krzysztof Nowak

Poniżej zamieszczamy pełny tekst listu franciszkanów i parafian z Pariacoto, wystosowany do uczestników uroczystości w Zawadzie:

Dyrektor Szkoły Podstawowej im. O. Zbigniewa Strzałkowskiego w Zawadzie mgr inż. Krzysztof Nowak oraz Proboszcz Parafii Św. Marcina Biskupa w Zawadzie Rev. Ks. Adam Wyrwa

Drodzy Bracia i Siostry i uczestnicy „VI memoriału Ojca Zbigniewa Strzałkowskiego”

Pokój i Dobro! Tym franciszkańskim pozdrowieniem zwracamy się do was z peruwiańskiego Pariacoto, miejsca męczeństwa naszych polskich kapłanów zakonnych, sług Bożych: o. Michała Tomaszka i o. Zbigniewa Strzałkowskiego, syna tarnowskiej ziemi. Cieszymy się bardzo, że pamięć o tej męczeńskiej śmierci jest wciąż żywa wśród was i dziękujemy z każdą próbę oddania czci oraz upowszechnienia pamięci o życiu i męczeństwie tych dwóch franciszkanów, którzy zostali złożeni do grobu w miejscu, w którym oddali życie w obronie wiary.

Ojciec Michał i ojciec Zbigniew należący do prowincji franciszkanów, począwszy od 1989 roku rozwinęli szeroką działalność duszpasterską i społeczną na terenie naszej misji, która znajduje się w peruwiańskich Andach, około 450 km na północ od Limy, stolicy Peru.

Szybko zdobyli sympatię miejscowej ludności celebrując tradycyjne święta patronalne w tutejszych wsiach, prowadząc katechizację i starając się pomoc rdzennym mieszkańcom w ich codziennych problemach. To, co dzisiaj najbardziej pozostało w pamięci miejscowej ludności, to głęboka wiara, poświęcenie oraz radość naszych polskich franciszkanów.

Niestety, po niespełna dwuletnim pobycie na misji, 9 sierpnia 1991 roku zostali zamordowani przez członków komunistycznej organizacji terrorystycznej „Świetlisty Szlak”, nawołującej do obalenia legalnej władzy i wprowadzenia dyktatury proletariatu. Zdaniem terrorystów musieli zginąć, ponieważ odciągali naród od rewolucji głosząc Ewangelię, ucząc modlitwy różańcowej i rozdając żywność najuboższym.

Po tych tragicznym wydarzeniach władze zakonne wraz z ordynariuszem diecezji Chimbote, zainspirowane świadectwami osób, które tego tragicznego dnia przebywały w Pariacoto, podjęły działania w celu wprowadzenia o. Michała i o. Zbigniewa w poczet błogosławionych męczenników. Niewątpliwie, dodatkowym motywem, który wpłynął na tę decyzję był szybko i spontanicznie rozwijający się kult męczenników wśród tutejszej ludności.

Jako wspólnota franciszkanów, która kontynuuje dzieło misyjne zapoczątkowane przez o. Michała i o. Zbigniewa w Pariacoto, zachęcamy was wszystkich do przyłączenia się do naszych modlitw o rychłą beatyfikację sług Bożych. Czujemy się z wami związani w szczególny sposób, dziękujemy za wszelkie wsparcie duchowe i błogosławimy z całego serca.

W imieniu własnym i wszystkich parafian:

o. Stanisław Olbrycht (gwardian i proboszcz) i o. Rafał Dryjański (wikariusz parafii)


Pariacoto (Peru), 25 maja 2009 r.


©snauka.pl 2016
wyślij wiadomość